[OL]4you na

Mint Market No.2: jídlo, móda, design

Byla chladná sobota a já šla zdokumentovat Mint Market. Tentokrát už druhý ročník, první okolo mě nějak záhadně proletěl. Mé očekávání byly jedna velká neznámá, plno jmen na seznamu prodejců mi nic neřeklo, a proto jsem se těšila, co uvidím. Byla jsem překvapena, kolik Olomoučanů se sešlo, obdivovalo českou lokální módu, originální design nebo ochutnávali vše, co jim přišlo pod ruku. Nebo prostě jen nakoupili vánoční dárky pro své blízké, stejně jako já.

Mint Market No.2: jídlo, móda, design

Už dvakrát v tomto roce Mint Market oblékl Pevnost poznání do svěžesti. Tentokrát se tak stalo v sobotu 7. prosince. Nabízel skvělé potraviny, originální produkty a neotřelou módu. A dokonce jsem mnohokrát platila kartou!

KONEC IGELITEK V ČECHÁCH. Motto, pomocí kterého Mint Market bobuje s jednorázovými plastovými igelitkami. Za vyplnění krátkého dotazníku jsme u vstupu dostali plátěnku s tímto sloganem a mohli jsme nakupovat.

Gastronomie

Začala jsem tradičně u jídla. Ve vstupní místnosti to vonělo kafem a dobrotami. Dlouhý stůl zabírali cukráři od Mistra Vonky. Znechuceni nedostatečnou kvalitou pekařských výrobků produkují dobroty pouze ze surovin v nejčistší přírodní formě a bez chemického zpracování. K tomu všemu jsou jejich cukrovinky opravdu krásné na pohled. Domů jsem si vzala dvě makronky – s příchutí mandle a slaný karamel – a trochu mě zklamaly svou tvrdostí, chuťově stály za to. (www.mistrvonka.cz)

Ihned vedle dlouhou řadu stálo několik zájemců o další jídlo. Mimo tartaletek a jiných koláčků čekali na slanou a teplou dobrotu. Řeč je o mexickém street foodu Green Leaves z Brna (za chvíli budou bohužel už jen cateringová služba), který zajišťuje nejrůznější veganské občerstvení. Moc se mi líbila veganská verze thajské polévka TOM YUM s kokosovým mlékem a koriandrem. Pevnost provonělo ale i burrito s mletým seitanem nebo svařený bio mošt. V pátek 20. 12. ukončují provoz svého street food okénka na Zvonařce. Pokud budete mít cestu kolem, třeba návštěvu ještě stihnete.

Kafe. Můj druhý nejoblíbenější gastro obor. Kofein do žil na Mint Marketu pustili nadšenci z brněnské pražírny Rello in torrefatore. Pražírna jede na moderní vlně, produkuje výběrovou kávu, světle praží a své zrno poctivě vybírá. Díky za ně, zase někdo další, kdo ukázal charakter třetí kávové vlny. (www.rello.cz)

Ohromena jsem byla u stánku s ručně vyráběnými chilli výrobky Sokolíci. Rodinná manufaktura zpracovávající papričky i chilli z Jižní Moravy přestavila řadu svých produktů. A fakt stály za to. Jako milovník sladko-slané kombinace doporučuji jejich ovocné pálivé omáčky, švestkovou a meruňkovou. Klasikou je prý u nich Jalapeno Sriracha, oblíbená pro výraznou chuť paprik a silnou ostrostí. Moc se mi jejich koncept líbí. A mají i eshop! (www.sokolici.cz)

Móda, design, kosmetika

Se skvělým nápadem přišli Lenka a Jan z Couple of Sand. Vytváří stříbrné a nerezové šperky, do kterých přidávají zrnka písku z nejrůznějších koutů světa. Na cestě kolem světa nasbírali desítky vzorků a do šperků tak vtiskli své vzpomínky. Dokonce vám udělají šperk i s vašim vlastním pískem. (www.coupleofsand.com)

Naprosto skvělý design svých termolahví a smaltovaných hrnečků mají naši bratia ze Slovenska. Značka ĽÚBENÉ vytváří i svou módu s potisky slovenských hor a dědin. Doporučuji jako vánoční dárek! (www.lubene.sk)

S autorskou módou přišlo MUXU z Ostravy. Jejich oblečení je univerzální, unisexové a často v přirozených barvách s minimalistickým potiskem. A odívají muže, ženy i děti. (www.muxu.cz)

Zlín a jeho okolí je známé pro svou obuvnickou tradici. V nedalekém Slavičíně vznikají ručně vyráběné boty z přírodních kvalitních materiálů od mladé rodinné firmy Jančařík. Ševci od Jančaříka umí několik stylů a modelů z více jak dvaceti různobarevných materiálů. (www.jancarikshoes.cz)

Zabránit produkci zbytečného odpadu se snaží GOODGLASS. Vytvořili originální lahve na studené i teplé nápoje z dvojitým dnem, které udrží čaj horký až dvě hodiny. Taková termoska je vyrobena z čirého skla, nerezové oceli a přírodního bambusu. Pokud hledáte lahev na cesty, je GOODGLASS super možností. (www.mygoodglass.cz).

Na Mint Marketu jsem potkala dva kamarády ze střední školy, Alici a Ondru, kteří se vzali a založili Allon. Ona je malířka, on fotograf. Společně tvoří desítky designových produktů, přes šperky, tašky, bloky či nejrůznější sešity pro děti i dospělé. Alice má svůj neotřelý osobitý styl malby, který mi nikdy nebyl cizí, proto od ní mám doma několik produktů. Jsou to krásné věci, které zaručeně udělají radost. (www.allon-eshop.cz)

Teď přijde to nejlepší. Za nejvíce originální nápad hodnotím sklo SRNA. Sklo, Recyklace, Nápad, Alchymie. Srna je ekologický designový projekt, který se zabývá recyklací použitého skla. Nejrůznějším lahvím od vína či piva dávají nový život – vznikají minimalistické sklenice, vázy nebo karafy v tradičních nazelenalých či hnědých barvách. Jejich práce se mi moc libí, odnesla jsem si domů jednu vázu. (www.srna.cz)

Lenka Procházková je výborná výtvarnice. Její Obrázkový ostrov je na trhu zaběhnutý již 20 let. Vyrábí hromady krásných produktů pro děti – knížky, záložky, omalovánky apod. – všechny kreslené její rukou. (www.obrazkovyostrov.cz)

Z nedalekého Šumperka pocházejí autoři BIO kosmetiky SNOPEK. Kvůli svým problémům s pletí si vytvořili vlastní kosmetiku, která je vyrobená ze 100% přírodních surovin v BIO kvalitě. Krémy na ruce, tělo či pleť voní často po čokoládě s pomerančem nebo lískových oříšcích. Líbil se mi krém na ruce, krásně se vpil. (www.biosnopek.cz)

Tento článek by ale mohl být nekonečný pro počet skvělých a originálních prodejců. Už se s vámi těším na další, třetí ročník!

reklama