Nový román Kláry Janečkové je plný překvapení a dějových zvratů

Jméno spisovatelky Kláry Janečkové rozhodně není neznámé. Nejenže vystudovala psychologii na olomoucké Univerzitě Palackého, ale s dvanácti vydanými romány je již zkušenou autorkou české literární scény. I když v jejích příbězích hraje vždy důležitou roli láska, rozhodně se nejedná o žádnou „červenou knihovnu“.

Hana Došlová

Naopak – vztahy mezi muži a ženami jsou v jejích knihách často velmi spletité a občas se vyvíjejí i dost nečekaným směrem, takže v příbězích není nouze o různá překvapení a dějové zvraty... Právě proto se Klářiny čtenářky vždy tolik těší na každou její novinku.

Hlavní hrdinkou nové knížky Kláry Janečkové Francouzský manžel je Kamila Oliverová – známá autorka knih o záhadách a krásná žena. Albert Gabriel je synem přísného vojáka, který doma vládne tvrdou rukou. Albert Gabriel tak žije od dětství i přes mnohočetná nadání ve strachu a poslušnosti, což zanechá stopu na jeho osobnosti.  Jako dospělý muž je bohatý a úspěšný, ale i nestálý; miluje a vzápětí nenávidí, navíc se často uchyluje k agresi. Svým chováním od sebe odehnal obě manželky a zůstal sám ve srubu v lesích.  Kamila se zrovna dostává z bolestivé ztráty partnera a utápí se v žalu i alkoholu a polyká prášky na uklidnění, když ji osloví mladá Běloruska pátrající po své ztracené kamarádce. Kamila, milovnice tajemna, souhlasí s tím, že jí pomůže. Její úkol však nebude lehký; musí se sblížit s podivínským starším Francouzem, získat si ho a zjistit, kam se poděla jeho předchozí žena, po níž jako by se slehla zem...  Jenže když šarmantního Alberta Gabriela potká, všechny předem připravené plány ztroskotají a ona se bezhlavě zamiluje. Začíná pohádka, která skončí svatbou... Jak ale jejich vztah pokračuje, Albert Gabriel začíná být hrubý a žárlivý, navíc se kolem domu začnou dít podivné věci. Měla Běloruska pravdu? Mohl se Albert Gabriel přece jen své poslední ženy zbavit? Je něco v jejím vztahu skutečně špatně, nebo ji šálí mysl omámená léky? A co by se stalo, kdyby se pokusila od manžela utéct stejně jako jeho předchozí ženy...?

Protože bychom vám autorku knížky rádi představili trochu blíže, přinášíme vám malý rozhovor.

Kláro, román Francouzský manžel je už Vaší dvanáctou knížkou - odkud jste čerpala inspiraci?
Francouzský manžel je ze života. Z mého života. Sama jsem se totiž před pár lety provdala za Francouze. Vždy jsem milovala vše francouzské. Historii, krásnou zemi, kuchyni. Život mi potom do cesty přihrál i francouzského manžela. A nestačila jsem se divit... Romantické představy jsou často něco jiného, než potom skutečná realita. Rozhodně mne ale aspoň inspiroval k sepsání knihy.  

Jak dlouho jste příběh psala? Měla jste v „koroně“ na psaní více času?
Příběh vznikal déle než rok. Korona mi do života přinesla mnohé ztráty a těžké situace. Více času jsem rozhodně neměla. Ale psala jsem, kdy se to dalo, ve volných chvílích, v nichž jsem byla naladěná na tvorbu.

Kromě toho, že jste spisovatelkou, pracujete ještě jako školní psycholožka. V čem byl pro Vás poslední rok nejtěžší?
Nejtěžší byla bezmoc. Děti mi volaly, psaly, trápily je někdy velmi závažné věci a já se s nimi nemohla setkat. Vše jsem řešila z dálky. Nástup zpět do škol je také velká změna. Testování, pozitivní děti v krizi, strach, agresivita školáků kvůli dlouhému období doma. Všechno je za poslední rok nové. 

A v čem byl uplynulý rok obtížný pro školáky - změnily se nějak problémy, které s nimi nejčastěji řešíte?
Přestala jsem řešit kyberšikanu a začala ve velkém řešit úzkosti, sebepoškozování, strach dětí pramenící z nejistoty, co bude dál. Kdy se vrátí do školy? Jaké to bude? Mohou propadnout? Nejde jim občas se připojit na vysílání, potom mají absenci a rodiče se zlobí. Dalšími problémy jsou smrt a nemoc. To řeším hodně. Nemoc v rodině, často bohužel i úmrtí...

Pracujete už na novém románu - a pokud ano, o čem bude tentokrát?
Chtěla bych psát román o kyberšikaně. Na úrovni dospělých i dětí. Nejspíše bude z prostředí školství, které dobře znám. Ale zatím jsem se k němu ještě nedostala. Doufám, že léto bude příznivé pro psaní. Hodně přemýšlím, jak téma uchopit. Ale příběhů jsem prožila mnoho a sama jsem se také stala obětí kyberšikany ze strany dospělých i dětí. Ale může se klidně stát, že mne osloví i úplně jiné téma.

Tak se tedy necháme překvapit - a rozhodně se budeme těšit! Děkujeme za rozhovor a přejeme krásné jarní dny.

Medailonek autorky:

Klára Janečková (*1979) vystudovala psychologii na olomoucké Univerzitě Palackého a roky působí jako školní psycholožka na dvou základních školách, kde se zabývá problematikou šikany, kyberšikany a krizovou intervencí pro rodiny i žáky.

Dosud vydala deset románů: Unesená, Ďábelská tvář, Osudová posedlost, Manželské okovy,  Srdce v písku, Temnota, Prokletý původ, Deník Gréty Kaiserové, Zrada, Pád do tmy a Vítěz.

Kromě toho píše odborné články do médií a pomáhá v rozvoji začínajícím talentům. Energii dobíjí hudbou všech žánrů, tancem, jógou, cestováním a třemi kočkami. 

Žije a pracuje ve Chvalčově u Bystřice pod Hostýnem na východní Moravě.
 

 

#knihy

reklama

Další články