[OL]4you na

Pět důvodů, proč milovat Olomouc

Znáte to – když někde bydlíte od narození, mnohdy úplně zapomenete vnímat krásu tohoto místa. Když vám pak známí říkají, jaké máte štěstí, že žijete v tak kouzelném městě, jen přikývnete, aniž byste se nad jejich slovy více zamysleli. Zkusili jste si někdy Olomouc projít jako turisté? Jen tak se toulat uličkami, nechat se unášet historií, čas od času se zastavit a vychutnat si kouzlo okamžiku nebo místní gastronomii? Máme pro vás pět důvodů, proč milovat Olomouc.

Pět důvodů, proč milovat Olomouc

Město plné historie

První archeologické nálezy je možné zařadit do starší doby kamenné, trvalé osídlení Olomouce se pak datuje do neolitu. Známy jsou vykopávky z doby bronzové, lze doložit keltské a germánské osídlení, pobývali tu i Římané. Olomoucký hrad vznikl na počátku 11. století, o čemž je zmínka už v Kosmově kronice, dějiny Olomouce jako královského města se pak píší od roku 1253. A že byly pestré! To jen tak na okraj. Historie Olomouc mnohdy nešetřila (mor, požáry, obléhání, války), ale to, co nám tu naši předkové zanechali, předčí všechny nemilosrdné rány osudu. Druhá nejstarší univerzita, Sloup Nejsvětější Trojice, arcibiskupství, řada kašen, domů s příběhem, varhan, na něž jezdí hrát varhaníci z celého světa, kostelů. Mimochodem zkusili jste si všechny projít během Noci kostelů? To je nemožné. Téměř by se chtělo říct, že co stavba, to nesmírně zajímavá historie, jež se k ní pojí. A těch slavných osobností, co si sem našlo cestu, o množství významných rodáků ani nemluvíme. Ne nadarmo se u nás turistům tak líbí. Olomouc je prostě perla.

Město studentů

Město se pyšní univerzitou, jež byla založena v roce 1573. Olomouc platila za centrum vzdělanosti napříč staletími a troufáme si tvrdit, že je to tak dodnes. Sepětí města a univerzity, vzájemná spolupráce při mnoha aktivitách, jež se tu pořádají, je něco, co dělá z Olomouce vskutku jedinečné místo. Zkrátka a jednoduše – žije to tady a Olomouc si díky přítomnosti mnoha mladých lidí, kteří zde po studiu zůstávají a rozvíjejí svoje podnikatelské záměry, drží pověst města, kam se chcete přestěhovat.

Město kultury

Když někdo řekne, že se v Olomouci nic neděje, asi se o kulturní dění příliš nezajímá. Divadla, festivaly nejrůznějšího ražení, koncerty, galerie, výstavy, kina, akce pro děti, slavnosti, kluby, venkovní amfiteátry… Trefit se do vkusu bývá pochopitelně těžké, ale tady si na své musí přijít každý. Pořadatelé si dávají záležet a v kulturním kalendáři málokdy naleznete prázdné okénko.

Město kaváren a restaurací

S trochou nadsázky by se dalo říct, že kávu nebo oběd si v Olomouci můžete dopřát na každých dvou metrech. A my to milujeme. A milujeme i to, že ráno vstanete a jdete do centra na dobrou snídani. To, co je v zahraničí standardem, už si můžeme vychutnávat i tady. A to je moc dobře. A některé restaurace bezesporu patří mezi top české podniky, na to jsme hrdí.

Město s přírodou na dosah

Komu stačí procházky po parku, má v Olomouci kam vyrazit. Kdo vyhledává raději klid lesa, i ten si to tu musí oblíbit. Stačí sednout na kolo, na autobus či vlak a za chvíli si užíváte přírodu. V okolí najdeme skvělé cyklistické trasy i trasy pro pěší, spoustu atraktivních lokalit včetně jeskyní, hradů, zámků. Nesmíme zapomenout ani na ZOO, která je velkým lákadlem pro malé i velké a je po právu považována za jednu z nejhezčích u nás. V létě je kam vyrazit k vodě, v zimě na lyže. A milovníci hor v jakémkoliv ročním období mají Jeseníky takřka za rohem.

Že jsou mnohde zarostlé chodníky, Flora už není, co bývala, některé restaurace by nedostaly ani jednu hvězdu od Pohlreicha, silnice jsou ucpané a bydlení je tu drahé? No, ano. I to je Olomouc očima některých. Věřte, že v každém městě najdete řadu negativ. Zkusme to vzít ale za opačný konec. Vstaňte ráno s myšlenkou, že si půjdete Olomouc užít jako turista. Že si půjdete vychutnat, co všechno toto krásné město skýtá. A že toho je! Stačí to jen chtít vidět a zažít…

reklama