[OL]4you na

Podzimní Flora se blíží. Návštěvníky zavede do říše ovoce a zeleniny

Podzimní etapa oblíbené výstavy se uskuteční už od 14. do 17. října. Tentokrát nese podtitul "... v říši ovoce a zeleniny" a nabídne nejen zajímavou expozici a spoustu doprovodných aktivit, ale také připomene význam ovoce a zeleniny pro člověka a zdravé způsoby jejich pěstování.

Podzimní Flora se blíží. Návštěvníky zavede do říše ovoce a zeleniny

"Podzimní etapa Flory Olomouc - Hortikomplex coby tradiční přehlídka zemědělských výpěstků poskytne prostor pro prezentaci českých a moravských producentů ovoce a zeleniny," sdělila Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc. To se letos tematickým laděním výstavy připojilo k celosvětové iniciativě Organizace spojených národů, jejíž Valné shromáždění vyhlásilo rok 2021 jako Mezinárodní rok ovoce a zeleniny.

Na hlavní expozici se podílí Zelinářská unie Čech a Moravy, Ovocnářská unie Moravy a Slezska a také Školkařský svaz Ovocnářské unie České republiky. Vlastní expozici pro podzimní etapu připravuje i Český zahrádkářský svaz. Letos je nazvaná "U nás v sadu". Její součástí bude v přízemí přístavby pavilonu A kromě inspirativních expozic třinácti územních organizací ČZS také oblíbená pěstitelská poradna a prezentace starých odrůd ovoce. Chybět nebude ani hojně navštěvované posezení u vína.

Zahradnické trhy i festival gastronomie Olima s hvězdami české cukrařiny
Součástí podzimní etapy Flory Olomouc jsou i oblíbené Zahradnické trhy s bohatou nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily a zahradnických či domácích potřeb. Na programu ani letos nechybí festival gastronomie a nápojů Olima, na který se návštěvníci mohou těšit na galerii pavilonu A a v pavilonu E. V jeho rámci se uskuteční soutěž kuchařů a cukrářů Olima Cup, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem. Návštěvníci se budou moci zúčastnit i slavnostního vyhlášení letošních držitelů certifikátu Regionální potravina Olomouckého kraje. Účast na festivalu Olima přislíbily hvězdy české gastronomie. Významný cukrář Josef Maršálek známý z pořadu Peče celá země a vítězka první řady této soutěže Petra Burianová. Oba navíc návštěvníky potěší autogramiádou přinesených knih, a to v sobotu 16. a v neděli 17. 10. vždy od 13 do 14 hodin.

Dýňodlabání, poradny i workshopy
Své místo v programu podzimní etapy výstavy Flora Olomouc má tradiční Dýňodlabání - soutěž pro žáky základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání dýní. Uskuteční se na venkovní scéně Samba ve Smetanových sadech naproti Palmovému skleníku. Výtvory soutěžících budou poté vystaveny v části pavilonu G. Galerii pavilonu A pak obohatí prezentace středních odborných škol Olomouckého kraje, lidé zde najdou také mykologickou poradnu a expozici podzimních hub. V pavilonu H bude připravena prezentace včelařských potřeb a včelích produktů Hanácká včela. Návštěvníci se zde mohou těšit i na zajímavé přednášky, workshopy a program pro děti. V oranžerii mohou lidé navštívit výstavu Nadace Partnerství Strom roku - Stromy s nejsilnějším příběhem 2019-2021. Další výstava s názvem České zahradní umění renesance a baroka v kontextu evropského vývoje (1550-1720) pak bude k vidění venku u oranžerie v části parku zvané platanový bosket. Pestrý doprovodný program je naplánovaný i na podiu v pavilonu A. Půjde o atraktivní floristické show v podání předních českých floristů, floristickou soutěž ČZS či přednášky zaměřené na pěstování ovoce a zeleniny a také na mykologii. Na další populárně-naučné workshopy a přednášky se návštěvníci podzimní etapy mohou spolu s hudebním a zábavným programem těšit na venkovní scéně Samba ve Smetanových sadech naproti Palmovému skleníku (vedle platanového bosketu).

Rozkvetlé památky 
V souvislosti s podzimní etapou Výstaviště Flora Olomouc ve spolupráci s předními českými floristy pořádá od 14. do 29. října oblíbenou akci Rozkvetlé památky - přehlídku jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v olomouckých sakrálních památkách. Letos tak budou ukázky floristického umění k vidění v těchto kostelech: Husův sbor, sv. Mořice , Neposkvrněného početí Panny Marie a Panny Marie Sněžné. Více naleznete ZDE.

Podzimní Flora Olomouc - Hortikomplex se uskuteční od 14. do 17. října na olomouckém Výstavišti Flora. Jeho brány se návštěvníkům otevřou vždy v 9 hodin ráno. Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu se uzavřou v 17 hodin, v neděli již v 16 hodin. Základní vstupné: online 140 Kč; na místě v době konání výstavy pak návštěvníci zaplatí 160 Kč. Veškeré informace a aktuality najdete na webu nebo na Facebooku.

reklama