Potetovaný kytarista s okovaným prstem přijede dobýt Olomouc!

Uctívá jej Steve Vai, Joe Satriani ho pozval na prestižní kytarové turné G3 a Hendrixův producent Eddie Kramer o něm mluví s velkým respektem. Řeč je o jednom z nejzásadnější současných blues-rockových kytaristů světa, Ericu Sardinasovi. V úterý 3. května 2016 předvede elektrickou kytarovou smršť s rychlostí 200 km/h i olomouckým fanouškům.

Redakce [OL]4you

Od 20.00 hodin zahraje v Bounty Rock Cafe. Koncert Sardinase nebude přitom jediným květnovým bluesovým koncertem roku v Olomouci. Pár dní po něm, ve čtvrtek 12. května 2016, se totiž na stejné místo chystá turné Blues Caravan, což je tradiční putovní přehlídka mladých bluesově orientovaných umělců. Tentokrát přiveze tři přední dámy světové bluesové scény, kterými jsou Finka Ina Forsman, Kanaďanka Layla Zoe a Američanka Tasha Taylor

Jemné a procítěné akustické bluesové skladby s odkazem na nejstarší kořeny delta blues, tvrdá elektrická blues-rocková smršť, kytarový slide za pomoci plné pivní lahve či dokonce hořící kytara v rukou do půl těla vysvlečeného tetovaného podivína s vizáží mexického mafiána. To vše je k vidění na Sardinasových koncertech. „Eric vzal kytaru do ruky poprvé už v šesti letech a přesto, že byl od narození ortodoxním levákem, dodnes ji drží jako pravák. Někteří teoretici tvrdí, že právě tato "nepřirozenost" má na svědomí jeho neopakovatelnou a jedinečnou hru,“ popisuje Dušan Neumann z Bounty Rock Cafe. 

Kromě vlastních skladeb lidé podle něj na koncertě Sardianse uslyší i jeho citace od Muddyho Waterse a Alberta Kinga přes ZZ Top, Jimiho Hendrixe, až po Led Zeppelin. Kytaristova výjimečnost však nespočívá v dlouhých kytarový sólech, ale v originalitě, stylové pestrosti a samozřejmě obrovské show.

Sardinas je řazen mezi nejznámější hráče současnosti na resofonickou kytaru a patří k mistrům techniky slide, kdy kytarista klouže kovovým válečkem, navlečeným na prstě, po hmatníku (ostatně, celá jedna výrobní série těchto válečků, technicky specifikovaná a designově vyvinutá samotným kytaristou, dokonce nese jeho jméno). Kytaristu v Olomouci doprovodí basista Paul Loranger a bubeník Demi Lee Solorio. Předkapelou budou olomoučtí Again

Zatímco Sardinas je už etablované jméno na světové bluesové scéně, Bluesová karavana je jakýsi odrazový můstek nových nadějí přitahující pozornost fanoušků, kteří se s nimi mohou seznámit ještě dřív, než odletí k hvězdným výšinám. Její již 12. ročník do Olomouce přiveze Blue Sisters, které hvězdami určitě budou. Kytaristku a zpěvačku Laylu Zoe už olomoučtí fanoušci znají z jejího skvělého loňského koncertu. K ní se tentokrát přidají zpěvačka Ina Forsman a Tasha Taylor, která má blues v krvi. Tasha je totiž nejmladší dcerou Johnnie Taylora, amerického průkopníka rhythm and blues a jednoho z hlavních umělců gramofonové firmy Stax. „Když se Ina Forsman postaví za mikrofon, uvěříte jí každé slovo. Tahle finská zpěvačka na sebe upozornila už jako sedmnáctiletá v televizní talentové soutěži fantastickým provedením skladby All I Could Do Was Cry od Etty James. Od té doby se datují její mezinárodní úspěchy. Tasha Taylor zase tíhne k soulu  a přes blues až ke gospelu. Do Karavany nastupuje jako nový talent a vystoupí z ní jako adept na světovou třídu,“ míní Dušan Neumann a dodává, že ve spojení s Laylou Zoe, která podle něj odehrála jeden z nejlepších bluesových koncertů v historii jeho klubu, půjde o obrovský hudební zážitek. Trojici Blue Sisters doprovodí skupina renomovaných evropských sidemanů: Walter Latupeirissa na basu (známý z doprovodného souboru Dany Fuchs), Davide Floreno na kytaru a Markku Reinikainen na bicí (oba doprovázeli finskou bluesovou hvězdu Erju Lyytinen). 

#bounty rock cafe #eric sardinas #koncert

reklama

esmedia - vývoj a marketing
Další články