Průvodce nejlepšími ZOO v Čechách

Inspirujte se tipy na nejlepší a nejkrásnější české zooparky. Každá je něčím specifická, všechny ale slibují úžasný zážitek, zábavu, poučení i trochu toho dobrodružství.

Hana Došlová

Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada  se rozkládá v nádherně kopcovitém a lesnatém přírodním terénu a své brány návštěvníkům otevírá každý den. Protože je opravdu rozlehlá, cestu mezi horní a dolní částí můžete zdolat sedačkovou lanovkou nebo vláčkem. Aby malé návštěvníky nebolely nožičky, jsou pro ně připraveny k zapůjčení dřevěné vozíky – trakaře s rukojetí. Za zhlédnutí určitě stojí pavilon Indonéská džungle, Vodní svět, Pavilon želv, Opičí ostrov, Velemlokárium, vlčí výběh, Africké panorama a Rákosův pavilon. Pražská zoo se může pochlubit 678 druhy chovaných zvířat. Pravidelně se tu konají komentovaná krmení, prohlídky s průvodcem, čas od času rovněž noční prohlídky a jiné zážitkové programy pro návštěvníky každého věku. K zoo náleží parkoviště, řada restaurací, dětský koutek a mnohá menší hřiště nebo rozhledna.

Zoopark Chomutov
V blízkosti severočeského Kamencového jezera najdete největší zoologickou zahradu v Čechách, zabírá celkem 112 hektarů. Zahradu rozdělenou do tří samostatných areálů můžete navštívit každý den po celý rok. Kromě samotné zoo je tu najdete eurosafari, kam se vydáte na terénní vyjížďku Safari Expresem, a skanzen krušnohorského lidového umění Stará Ves, kde se vám naskytne jedinečný pohled do života našich předků. K vidění je více než 160 druhů zvířat, zejména z tzv. palearktické oblasti, která zahrnuje Evropu, převážnou část Asie a část severní Afriky. Děti také zabaví několik hřišť, lanový park a další herní prvky podél cest. Najdete zde např. přírodní hnízdiště několika desítek druhů ptactva, výběhy zubrů, kozorožců, velbloudů, medvědů i mývalů, nechybí samozřejmě šelmy ani tradiční domácí zvířectvo jako ovce nebo kozy. Nejmenší návštěvníky potěší zoovláček Amálka a velkým zážitkem může být přenocování na statku. Pro malé i velké jsou nachystány i různé zážitkové programy.

Safari Park Dvůr Králové
Když vyrazíte do zdejší zoo, ihned se ocitnete v Africe. Čeká vás tu absolutně největší „sbírka“ afrických zvířat v Evropě a také unikátní Africké a jediné Lví safari ve střední Evropě. Nejenže zblízka pohlédnete do očí žirafy okapi, prozkoumáte zde také tropické bažiny. Nevynechejte ani Africkou savanu, Vodní svět, Ptačí svět nebo pavilon Jedovatá Afrika. V Africkém safari se projedete mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami, ptáky i žirafami. A co víc, jako jediná zahrada ve střední Evropě nabízí možnost projet se ve Lvím safari mezi smečkou lvů. A jestli nemáte vlastní auto, nevadí. Můžete si ho zapůjčit přímo na místě. Program je vždy nabitý, probíhá zde letní africký festival, večerní prohlídky, různé výstavy, ochutnávka afrických jídel či koncerty afrických kapel. Pokud vám jeden den na návštěvu nestačí, ubytovat se můžete v Safari Park Resortu přímo v areálu, a to buď v  v hotelu, bungalovu nebo safari stanu s výhledem přímo do výběhu se zvířaty.

Zoo Jihlava
Jihlavská zahrada sice rozlohou patří mezi ty menší, ale i tak stojí za vidění. Těší se na vás více než 200 druhů exotických zvířat včetně ohrožených druhů. Nenechte si ujít Tropický pavilon s vodopádem a krokodýlí řekou, expozici Africká vesnice Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerickou Haciendu Escondido, zavítejte za medvědy malajskými do Himálají a do pavilonu šelem. Děti si pohrají v herním koutku vybaveným obřím tobogánem, odpočinete si v lesoparku a najíte se v klasické hospůdce nebo mexické restauraci. Pro zpestření jspou pro vás připraveny noční prohlídky, komentovaná krmení, zážitkové programy, letové ukázky sov a dravců i poutavé přednášky.

Zoo Ostrava
Ostravskou zoo naleznete v příjemném prostředí lesoparku, kde je k vidění téměř 450 druhů zvířat. Je zde řada nových pavilonů, velké přírodní výběhy i atraktivní průchozí expozice. Mezi nejvyhledávanější patří například Amazonie, Mokřady nebo Safari asijských kopytníků. Pro děti je k dispozici několik herních koutků, vodní svět, dětská hřiště, paleohřiště, včelí stezka, zoovláček a také interaktivní expozice Na statku, kde se dostanou do přímého kontaktu se zvířátky, mohou si je pohladit a nakrmit. Součástí zoo je Botanický park s šesti kilometry naučných stezek. Samozřejmostí jsou komentovaná krmení zvířat nebo noční prohlídky.
 

Zoo Liberec
Liberecká zoo je nejstarší v tuzemsku. Byla založena již roku 1904. Na zhruba dvouapůlkilometrovém prohlídkovém okruhu uvidíte vzácné kopytníky urialy bucharské, primáty mangabeje žlutobřiché a také paviány pláštíkové, které nejsou jinde u nás k vidění. V nejucelenější kolekci dravých ptáků v Evropě potkáte vzácně chované orly nejmenší, jestřábí a křiklaví a zblízka si prohlédnete čtyři největší druhy evropských sov − sovici sněžní, puštíka bělolícího, puštíka bradatého a výra velkého západosibiřského. Oblíbená je i expozice šimpanzů a pand červených a lví či gepardí výběhy. Lákadlem jsou slavní bílí tygři, kteří vlastně nejsou samostatným živočišným druhem, ale pouze genetickou odchylkou zbarvení tygra indického. Děti jistě ocení také místní prolézačky i dřevěné herní prvky, nechybí eletroautíčka a vláček. Pravidelně jsou chystány zážitkové programy.

Zoo Plzeň
Díky propojení s botanickou zahradou zoo nabývá na ještě větší přitažlivosti. Mezi speciality plzeňské zoo patří chov zvířat v přirozených, tudíž ve výběhu často nežije jen jedno zvíře nebo jediný druh, ale rovnou několik najednou. Za pozornost stojí volné výběhy šelem a opic, skalní výběhy sněžných levhartů, ostrovy poloopic a opic a rozsáhlý výběh hnědých medvědů. Připraven je bohatý program, komentovaná krmení, předvádění plazů a krokodýlů a sokolnické ukázky v amfiteátru. Dobře se najíte v africké restauraci Kiboko, Hospodě na statku nebo v Sibiřském srubu u tygrů. Součástí areálu je také Dinopark s ozvučenými statickými i pohyblivými modely prehistorických zvířat v životních velikostech.

Zoo Brno
Brněnská zahrada v areálu Mniší hory v Bystrci nabízí celoročně čtyři hlavní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Těšit se můžete na lední medvědi i žirafy, expozici Tygří skály s výběhy tygrů sumaterských. Na ni navazuje restaurace U Tygra, v níž lze šelmy pozorovat přímo od jídelního stolu. Za návštěvu stojí průchozí expozice klokanů a voliéra orlů bělohlavých. Lákadlem je také expozice vlků arktických, výběh koní Převalského a bizonů a malá indiánská vesnička s několika tee-pee. V minizoo si děti mohou zajezdit na poníkovi, pohladit ovce, kozy, lamy, králíky a morčata. Vyřádí se na spoustě prolézaček, houpaček a skluzavek. Vyzkoušejte si také šifrovací hru Dotkni se evoluce.

Zoo Zlín Lešná
Mezi jedno z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších míst na Moravě je jistě zahrada asi čtyři kilometry od Zlína. Její areál je rozčleněn podle jednotlivých kontinentů. Zvířata uvidíte v přírodním bioparku s volným výběhem. Za jeden den procestujete Afriku, Asii, Austrálii a Jižní Ameriku a seznámíte se s více než 220 druhy zvířat. Mezi nejatraktivnější části prohlídky patří sloni, lvi, tygři, žirafy, gorily, nosorožci, lachtani, tučňáci, papoušci nebo mravenečníci a řada dalších. V tropické hale Yucatan se projdete po visuté lávce tropickým lesem a uvidíte vzpomínku na civilizaci Mayů. Za vidění stojí také Amazonie a rozhodně nevynechejte ani Ostrov lemurů, Zátoku rejnoků a Africké pavilony ve tvaru domorodých chýší. Žirafy a rejnoky lze za poplatek nakrmit. Pro děti nechybí zoo vláček, lanové centrum, jízdy na ponících a hřiště.

#děti #výlety

reklama

Další články