[OL]4you na

Svatý Martin - proč se slaví, proč jíme husu a pijeme víno?

Svátek svatého Martina připadá na 11. listopad. K tomuto dni se váže spousta zvyků a tradic, a to nejen u nás, ale na mnoha místech naší planety. Kdo byl svatý Martin, proč v tento den jíme svatomartinskou husu a pijeme mladé víno? Pojďte společně s námi poodhalit tajemství, která v sobě tento den ukrývá...

Svatý Martin - proč se slaví, proč jíme husu a pijeme víno?

Kdo byl svatý Martin?
Podle legendy byl Martin z Tour (4. století) přinucen přidat se k císařskému jezdectvu. Jedné chladné noci potkal zmrzlého žebráka, s nímž se podělil o svůj plášť. Noc nato se mu zjevil Ježíš oblečený do oné poloviny pláště. Poté se Martin nechal pokřtít a po propuštění z armády cestoval po Itálii. Několik let pobýval jako poustevník ve Francii, později se stal biskupem.

Martin je uctíván jako ochránce a patron vojáků, jezdců, koní, ale také hus a vinařů. Zpodobňován bývá jako jezdec na koni, který má na sobě půlku pláště. Protože svůj svátek slaví v den, kdy začíná být chladno a často se objevuje první sníh, hovoří se o tom, že svatý Martin přijíždí na bílém koni a s sebou přiváží zimu.

Svatý Martin a husa na pekáči
A jak s ním souvisí pojídání husích pečínek? Podle jedné legendy, když svatý Martin kázal, rušilo ho kejhání hus natolik, že za trest skončily na pekáči jako lahodný pokrm. Existuje také druhá legenda, podle níž se Martin schovával před volbou biskupem v husinci mezi husami, které ho kejháním prozradily. Ať je pravdivá jakákoliv legenda, jisté je, že husa na pekáči nám zaručeně vykouzlí úsměv na rtech. Na to, kde si v Olomouci můžete vychutnat svatomartinskou husu, se podívejte ZDE.

Zvyk konzumovat husí pečeně na svatého Martina lze vysledovat u starých kalendářů, kde byla 11. listopadu vyobrazena husa. Nejstarší zmínka o martinské huse pochází od mnicha Z Corvey Antona von Snakenburg (zemřel roku 1480), jenž uvádí, že v roce 1171 Othelricus von Svalenberg daroval tamním mnichům stříbrnou husu. V Čechách se zachovaly martinské husy v koledách z 15. století a v řádech řeznických cechů.

Svatomartinské víno
Svatý Martin je také spojován s dozráváním vína. Ve vinařských oblastech tento svátek často souvisí s prvním otevřením mladého vína a slaví se jeho ochutnáváním. Svatomartinské víno zraje jen pár týdnů, ale i přesto má svou osobitou chuť. Podle tradice se první vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin a vždy se nalévají z lahve, nikdy ne ze sudu. Na etiketě rovněž musí být znázorněn Martin na bílém koni. Tato událost má za úkol oslavit úspěšnou sklizeň a dobu, kdy je víno připraveno k pití. Oslavy s otevíráním prvních vín se v Olomouci uskuteční již tradičně 11. a 12. listopadu. Více ZDE.

Svatý Martin přináší zářivé barvy podzimního listí, vypečenou husu,  vína, která je slast ochutnat, oslavy, jež nám připomínají, jak hezké je sdílení a radost ze života. Pojďme si svatého Martina vychutnat plnými doušky! :)

FOTO: Freepik

reklama