Svět IT není jen pro muže. Seznamte se s Czechitas!

Když se řekne „ajťák“, spousta z nás si představí nemluvného kolegu, který si jede v kódech a mimo jeho téma se s ním není moc o čem bavit. Nechte se vyvést z omylu a seznamte se s Czechitas, neziskovkou, která učí děti a dospělé (převážně ženy), základům datové analytiky, programování, testování a bezpečnosti.

Ilona Tandlerová

Myšlenka na založení neziskové organizace Czechitas vznikla již v roce 2013. Hlavním cílem zakladatelky Dity Formánkové (dříve Přikrylové) bylo posílit diverzifikaci právě v oblasti IT a dodat ženám sebevědomí, že mohou být ve světě technologií stejně dobré jako muži. Od té doby prošlo krátkodobými i dlouhodobými kurzy přes 26 497 účastnic, číslo pořád roste a z organizace s modro-růžovým logem je lovebrand s obrovskou komunitou lektorů, koučů, workshopistek a absolventů.   

Czechitas mají od loňského roku pobočku také u nás v Olomouci a najdete je v Telegraphu. Tam byly před dobou covidovou naplánovány také vybrané kurzy. Další se před otevřením pobočky konaly také v prostorách MVŠO a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. Ty se však všechny musely s nástupem pandemie přesunout do on-line prostředí, a to se celé organizaci povedlo na jedničku. Kurzy překlopila během pár týdnů do prostředí aplikace Zoom. Díky tomu se jich mohou účastnit i holky a dámy, které by se například na kurz Úvod do HTML a CSS, z druhého konce republiky jen tak nedostaly, pokud by se jim nechtělo čekat, než jej vypíše některá z místních poboček. Regionální pobočky Czechitas jsou rozesety po celé České republice, mimo Prahu a Brno je najdete ve Zlíně, Mladé Boleslavi, Ostravě, Českých Budějovicích a Liberci.  

Žádná otázka není hloupá! 

Pro to, aby se mohly zájemkyně účastnit kurzů, nepotřebují v 90 % případů žádné předchozí znalosti v oboru IT. Kurzy jsou pro úplné začátečníky, pár z nich má pokračování a je určeno pokročilejším uživatelkám. Mimo typická IT témata nabízí Czechitas kariérní poradenství, dále kurzy, kde se učí základy grafiky, správa sociálních sítí nebo třeba práce v prostředí G Suite. Díky tomu si absolventky zvyšují kompetence, které jsou v dnešní době pro lepší uplatnitelnost na trhu práce tolik důležité. 

V případě, že se zájemkyně rozhodnou změnit kariéru a chtějí jít pracovat na pozice, jako je kupříkladu tester nebo datový analytik, mohou absolvovat Digitální akademii se zaměřením buď na data, web nebo testování. Jde o komplexní tříměsíční program, který se dá srovnat s rekvalifikačním kurzem a během nějž obsáhnou vše potřebné pro to, aby se mohly s klidným srdcem a dostatečným sebevědomím přihlásit na pozice, které byly vnímány primárně jako mužská doména. Tento dlouhodobý kurz navštěvují často maminky, kterým končí mateřská a nechtějí se vracet na pozici na níž působily dříve a nebo ženy toužící po úplné změně oboru. Czechitas myslí také na děti a mládež. Zábavnou a hravou formou jim přibližují svět technologií, učí je kódovat a programovat na jednodenních kurzech i pravidelných kroužcích už od věku 8 let. U nás v Olomouci se chystá Letní škola IT, která je určena středoškolačkám a proběhne na začátku července. V ní se holky naučí každý den něco nového a vyvrcholením celého týdne je hackaton, kde vytváří různé aplikace a učí se pracovat v týmu. 

Olomoucká pobočka byla v Telegraphu otevřena loni a za celou dobu působení v Olomouci prošlo kurzy přes 926 absolventek i pár absolventů. Buďte jednou z nich i vy a mrkněte se na nabídku kurzů, které jsou naplánovány na další měsíce! Neorientujete-li se v oboru vůbec, začněte třeba workshopem Poznej svět IT, který se bude konat začátkem března a na našem Facebookovém profilu dnes čekejte soutěž o voucher právě na tento kurz pro sebe a jednu kamarádku!

 

#vzdělávání

reklama

Další články