Tipy, jak zvládnout předvánoční shon a adventní čas si užít naplno

Lhůta do Štědrého dne se odpočítává naprosto nekompromisně. A i když nám to tak asi nejspíš v tom předvánočním shonu nepřipadá, vánoční svátky i celý advent by měly být především o klidu, harmonii, zastavení a domácí pohodě. Jak si udělat z hektických dní příjemně strávený čas a přitom vše stihnout ke spokojenosti všech? Jde to. Tak si pojďme projít pár tipů, jak si užít advent na maximum...

Zuzana Doleželová

Pusťte si domů Vánoce
Nejprve se zkusme vánočně a pozitivně naladit. Zapalte si adventní věnec (jestli jste nestihli žádný pořídit, rozsviťte si aspoň vonnou svíčku), dejte vyniknout vůni v aromalampě, zapněte si všechna vánoční světýlka a aspoň na chvíli, třeba pravidelně každý večer, vydechněte a snažte se na nic nemyslet. Pomůže vám k tomu i vaše oblíbená hudba, knížka, nebo třeba fim, u jehož děje nemusíte být ve střehu, a nebo vaše zamilovaná pohádka... A sklenka opravdu dobrého vína či domácího likéru, který dokáže projasnit i pošmourné dny.

Úklid si rozfázujte
Ano, známe to všichni - předvánoční úklid. Co si budeme povídat, když chceme naleštit celý dům, dá to docela zabrat, i když uklízíme naprosto poctivě a pravidelně během celého roku. A i když je to občas těžké si připustit, o úklid o Vánocích opravdu nejde. A to ani tehdy, pokud se chystáte hostit celou rodinu a chcete mít vše jako ze žurnálu. Nevysilujte se celodenním uklízením, zkuste si každý den na úklid vyhradit chvilku. Jeden den vytřídíte nepotřebné oblečení, další den naleštíte zrcadla. Vše hezky postupně... Uvidíte, že vše zvládnete a vaše duše i záda vám poděkují.

Rozdělte si povinnosti
Neberte všechnu práci na sebe! Rozdělte si úkoly a o všechny předvánoční povinnosti se rozdělte. Nejen že vy nepadnete během svátků únavou, ale také vedete ostatní členy domácnosti k zodpovědnosti. Vynést koš, zamést, uklidit si pokoj, skočit natrhat barborky nebo dojít pro jmelí a kapra? To přece není nic, co by vaše děti nezvládly. 

Napište Ježíškovi
Pokud chcete vaší drahé polovičce usnadnit rozhodování, co by vás pod stromečkem potěšilo tentokrát, máme pro vás skvělý tip. Napište spolu s dětmi dopis Ježíškovi i vy! Uvidíte, že takovýto seznam váš partner nebo partnerka či zbytek rodiny rozhodně ocení. A společné psaní Ježíškovi navíc dokonale navodí tu správnou vánoční atmoféru plnou radostného očekávání. Uvidíte, jak se dětem rozzáří očíčka, když zjistí, že jsou dopisy pryč! A pokud vaše polovička není úplně bez fantazie, určitě pro vás na Štědrý den přichystá i překvapení, nemějte strach. 

Každý den jeden dárek
Pokud máte dárky už dávno nakoupené, nebo dokonce i zabalené a pečlivě schované, pak máte vyhráno a jste šťastný člověk. A ano, tohle je značka ideál. Jestli ale nákupy necháváte na poslední chvíli, nebojte, ještě je pořád dost času. Nepoddávejte se stresu. Vyhraďte si každý den na nákup dárku pro někoho blízkého. Zkuste se nejprve zamyslet, nahlédnout do dopisu, nebo zapátrat v okolí obdarovávaného člověka. Určitě vás napadne něco, čím druhým uděláte radost! 

Cukroví je cukroví, ale...
... Ale přehánět se to nemusí, i když to domácí je zkrátka nejlepší. Rohlíčky podle babiččina receptu, linecké, které se u vás doma peče odnepaměti, nebo třeba pracny, které tolik miluje vaše dítě. Jistě, cukroví k Vánocům bezpochyby patří, ale když upečete polovinu druhů, nebo třeba jen menší množství, vůbec nic se nestane. A nebo se domluvte, kdo si jaký druh vezme na starost ve velkém, a pak si můžete cukroví hezky rozdělit. Maminka, sestra, dcera, tchýně nebo i kamarádka budou stejně nadšené jako vy, že mají o starost méně.

Zajděte si na procházku
Za normálních okolností bychom vás poslali prozkoumávat kouzlo adventních trhů nejen u nás, ale také ve svátečně vyzdobených městečkách v zahraničí, kde mají adventní jarmarky opravdový půvab (ostatně psali jsme o nich ZDE). Vzhledem k současné situaci ale doporučujeme jakoukoliv procházku po čerstvém vzduchu. A protože vánoční výzdoba ve městech nechybí ani letos, tak se vydejte na dobrý punč do některé z vináren, kaváren či restaurací, nebo podpořit malé prodejce na Zimní jarmark. Slavnostně nazdobený strom i centrum má neopakovatelné kouzlo i teď. A dokáže vykouzlit úsměv na tvářích nejen dětí, ale i dospělých... A o to přece jde především!

Na Štědrý den se svátečně oblečte
Užijte si ten nejštědřejší den v roce se vším všudy! I kapra můžete smažit v sexy třpytivých šatech a lodičkách na podpatku, nebo ne? Make up a ten správný outfit jen podtrhne dokonalou vánoční náladu a vy se budete cítit prostě skvěle.

Užijte si předvánoční čas hlavně v poklidu. To, že nemáte umytá okna nebo že napečete jen pár druhů cukroví, vůbec není podstatné. To pravé kouzlo Vánoc se ukrývá úplně někde jinde...

Hezký advent všem!

#tipy #vánoce

reklama

esmedia - vývoj a marketing
Další články