Trhy se chystají, vánoční strom se rozsvítí v neděli 21. listopadu

Centrum Olomouce se pomalu připravuje na vánoční trhy. Na Tržnici už najdeme vyhlídkové kolo, na Horním náměstí začínají vyrůstat první stánky. Oblíbené trhy odstartují v pátek 19. listopadu, strom bude slavnostně rozsvícen v neděli 21. listopadu. Tentokrát se všichni Olomoučané a návštěvníci ze všech koutů naší republiky i ze zahraničí mohou těšit na zhruba dvacetimetrovou douglasku.

Zuzana Doleželová

"To nejhlavnější, v co všichni doufáme, teď je, aby mohly oblíbené trhy v předvánočním čase proběhnout s co nejmenším omezením. Přípravy jsou v plném proudu, začíná se 21. listopadu," prozradila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Stánky od 19. listopadu, slavnostní zahájení proběhne 21. listopadu
Přibližně 130 stánků nabídne vánoční sortiment i občerstvení a punče už v pátek 19. listopadu, slavnostní zahájení je pak naplánováno na neděli 21. listopadu, kdy se v 18:00 rozzáří vánoční strom. Ten doputuje na Horní náměstí 7. listopadu. "Téměř 30 metrů vysokou jedli douglasku nám věnovala rodina z Hluboček. Už je moc vysoká a je potřeba ji pokácet," řekl vedoucí oddělení kultury Radim Schubert s tím, že před instalací na Horním náměstí se strom zkrátí tak, aby měřil zhruba kolem 20 metrů, což bude bezpečnější. "Vánoční strom z Hluboček nabízeli majitelé městu už v loňském roce, ale vzhledem k omezenému rozsahu trhů jsme nabídky nevyužili," uvedla již dříve tisková mluvčí olomoucké radnice Radka Štědrá.  

Tradiční pojetí i novinky
Sortiment nabízený v dřevěných stáncích bude respektovat tradiční pojetí Vánoc. "Vybrali jsme takové prodejce, jejichž zboží se hodí k předvánočnímu období, a stejný přístup máme i k produkci na podiu, která bude také převážně vánoční. Chystáme opravdu bohatý kulturní program – hudební vystoupení, kino s pohádkami pro děti, kulinářské show i oblíbenou mikulášskou nadílku, bez které už si vánoční trhy umí málokdo představit," prozradil Petr Ilgner ze společnosti Kulturní Olomouc, jež trhy pořádá.

Návštěvníci se mohou těšit na vyhlídkové kolo na Tržnici, které se v posledních letech stalo neodmyslitelnou součástí adventních trhů. Novinkou bude dřevěné hrazení u památek, dřevěnou podobu dostanou třeba i toalety, aby lépe zapadly do celého konceptu. Organizátoři slibují i zcela novou zvoničku s vyhlídkou. Tradiční Ježíškovu dílnu s poštou přesunou nově na Dolní náměstí, kde ze stánků vznikne improvizované náměstíčko, na němž se budou představovat také tradiční řemesla. 

Pro kluziště stále není prostor
Jak jsme již dříve informovali, milovníci bruslení letos přijdou o oblíbenou atrakci - ledovou plochu na Dolním náměstí, a to kvůli četným stížnostem. "Je to součást nového konceptu, který odráží mnohaleté debaty o ochraně památek na Dolním náměstí, jež je součástí památkové rezervace, a také reakci na časté stížnosti veřejnosti," vysvětlila Radka Štědrá. Možnost postavit kluziště jinde je nyní v řešení.

Tak co, těšíte se letos na vánoční trhy? :)

Napsali jsme:
Vánoční trhy odstartují 19. listopadu. Těšte se na skvělou atmosféru a spoustu zábavy

#vánoce

reklama

pearl-design
Další články