Univerzita Palackého v Olomouci vydává další učebnici češtiny Czech it Up

Univerzita Palackého v Olomouci představuje pokračování ze série učebnic češtiny pro cizince s názvem Czech it UP. Dosud se z učebnic mohli radovat pouze pokročilejší zahraniční studenti, nový díl však ocení i úplní začátečníci.

Veronika Jínová

Třicetiletá tradice výuky češtiny pro cizince na UP

V minulém roce se Univerzita Palackého v Olomouci zasloužila o autorskou sérií účebnic českého jazyka s názvem Czech it UP. Využít je ale prozatím mohli pouze pokročilejší zahraniční studenti s jazykovou úrovní C1 nebo B2. V březnu letošního roku Vydavatelství UP sérii rozšířilo o díl vhodný pro úplné začátečníky. Skupina učebnic Czech it UP se v listopadu roku 2021 rozroste o díl pro úroveň B1, v lednu 2022 sérii uzavře účebnice s úrovní A2.

Dosud vydané díly pro češtinářsky zdatnější cizince si získaly oblibu. Lektoři češtiny pro cizince učebnice Czech it UP využívají nejen napříč Českem, ale učí se podle nich i zahraniční studenti minimálně v dalších 10 světových zemích. Jsme rádi, že nyní ‚splácíme dluh‘ i studentům, kteří s češtinou chtějí teprve začít. Učebnice pro úroveň A1 jim nabídne atraktivní úvod do tajů (nejen) české gramatiky,“ řekl Aleš Prstek, ředitel Vydavatelství UP.

Tradice výuky češtiny sahá již do 80. let minulého století, kdy se uskutečnil první ročník Letní školy slovanských studií.  V současné době školy využívá více než stovka studentů z nejrůznějších zemí světa. Posílit výuku našeho mateřského jazyka má univerzita v plánu nejen učebnicemi a tradičními kurzy, jako je například Erasmus, ale i novým tříletým bakalářským studijním programem s názvem Czech do Foreigners. Ten má prohloubit procesy internacionalizace, které se v posledních letech na olomoucké univerzitě zintenzivnily.

„Na užší navazování a prohlubování mezinárodních vztahů se naše univerzita v posledních letech výrazně zaměřila. U našich zahraničních univerzitních partnerů se přitom častokrát setkáváme se zájmem o češtinu. Právě z tohoto důvodu zintenzivňujeme naše aktivity v oblasti výuky češtiny pro cizince a série Czech it UP je jakousi vlajkovou lodí těchto procesů,“ vysvětlil vedoucí zahraničního oddělení UP Dalibor Mikuláš.

Čestina pro začátečníky

Do řady již existujicích titulů a studijních opor výuky češtiny od jiných autorů usedne i nový díl Czech it UP, který má velký potenciál i v této konkurenci. Autoři Czech it UP vycházejí z moderního konceptu oxfordských učebnic – jedná se o "časopisecký" formát prezentující témata inspirováné společensko-kulturními otázkami současné doby.

Možnosti učebnic na úrovni A1 jsou limitované co do množství slovní zásoby i prezentovaných gramatických jevů. Naším hlavním cílem bylo i při těchto omezeních vytvořit materiál, který se maximálně přibližuje přirozenému jazyku a současně vede studenty ke komunikaci už od samých začátků. Zároveň jsme se obsahově snažili co nejvíce přiblížit současné digitální a internetové generaci studentů,“ prozradila autorka učebnice Tereza Švarcová.

Nedílnou součástí učebnice jsou i rozšiřující pracovní sešity, autorské fotografie, výuková videa a audio nahrávky z dílny Audiovizuální produkce UP, jež jsou přístupné pro studenty i učitele na interaktivních webových stránkách projektu Czech it UP.

„Věřím, že nejen vlastním audiovizuálním materiálem, ale i moderním uchopením tradičních témat se nám podaří vnést mezi učebnice češtiny pro začátečníky svěží vánek,“ doplnil Jakub Wenzel, druhý z autorů.

Studujte na Univerzitě Palackého v Olomouci

Přemýšleli jste o studiu na Univerzitě Palackého? Podat si elektronickou přihlášku na některý ze čtyř stovek studijních programů a jejich kombinací můžete už jen do 15. března 2021. Nabídka všech programů z osmi faktult je dostupná na speciálním webu univerzitnimesto.cz, na němž rovněž uchazeči naleznou k přihláškám podrobnější informace.

 

 

#univerzita #univerzita olomouc #univerzita palackého

reklama

Další články