[OL]4you na

Úrazy na sjezdovce aneb Jak se nepřipravit o miliony

Lyžařská sezona je v plném proudu. Zaplněné sjezdovky a neopatrná rychlá jízda však nezřídka vede k těžkým úrazům. Pro viníka srážky taková nehoda může znamenat nutnost platit i milionové odškodnění – a to z vlastní kapsy.

Úrazy na sjezdovce aneb Jak se nepřipravit o miliony

V únoru a březnu pravidelně zaplavují tuzemské či zahraniční sjezdovky tisíce nadšených lyžařů. Každý rok však přibývá případů vážných úrazů a zpravidla se jedná o škody v milionových částkách. Společnost Vindicia, která se kompenzacemi škod zabývá, doporučuje sjednat si před cestou správnou pojistku. Díky takové pojistce nebudete muset ani jako viníci platit vysoké odškodnění ze svého.
„Situace se liší podle toho, zda klient neopustí republiku, nebo se chystá do zahraničí. V Česku by mělo stačit vaše vlastní životní, úrazové pojištění a ideálně pojištění odpovědnosti – to právě pro případ, že někoho srazíte a zraníte,“ dodává Tomáš Beck, expert na odškodnění společnosti Vindicia. Jak to funguje v ideálním případě, vysvětluje na případu svého klienta, který vyrazil do Krkonoš spolu s obchodními partnery. Bohužel nešťastně upadl a poranil si páteř. Nejenže byl úraz právě kvůli okolnostem uznán jako pracovní, ale plnění bylo i z jeho vlastní dobře sjednané pojistky. Celkem mu bylo přiznáno odškodnění ve výši 900 tisíc korun.
V zahraničí je vše složitější. Pokud se vydáte za hranice, je bezpodmínečně nutné mít cestovní pojištění s připojištěním úrazu a případně i připojištění odpovědnosti v zahraničí, pokud to již není obsaženo ve vaší občanské odpovědnosti. Jako ideální limit Beck doporučuje 25 milionů korun na život a 10 milionů na majetek. Pokud se stane nehoda, je nezbytné zajistit si svědky, kteří potvrdí, jak k úrazu došlo a kdo je reálný viník. V žádném případě nikdy nepodepisujte žádný dokument, kterému plně nerozumíte. „Víme o případech, kdy bylo využito šoku poškozených a oni podepsali podstrčené lejstro, které z nich rázem udělalo viníky,“ varuje Beck. Ideální je okamžitě volat policii i právníky či specialisty na odškodnění, protože řešení kompenzací za úrazy na sjezdovkách patří mezi velmi komplikované případy.

Pozor na podmínky pojistky!
Pokud vás na sjezdovce někdo zraní, je zásadní jednat přesně podle podmínek vašeho pojištění. Až příliš snadno se totiž může stát, že jedno opomenutí může vést k velkým komplikacím ze strany pojišťovny. „I pojistka sjednaná s vyššími limity může mít skryté háčky. V podmínkách je přesně uvedeno, co vše musí sportovci udělat po samotné nehodě: zda je potřeba zavolat policii, nebo jestli stačí pouze záznam od záchranné služby, horské služby či lékaře,“ vyjmenovává Beck. Pokud není dodržen žádaný postup, pojišťovny mohou mít s plněním problém.
Taková chyba ovšem nemusí dopadnout jen na člověka, který střet zavinil. Může ovlivnit i poškozeného. „V Itálii narazil do našeho českého klienta lyžař ze Slovenska. Následkem bylo vážné poranění Čecha a přiznaná kompenzace ve výši 1,5 milionu korun. Viník měl ovšem v podmínkách svého pojištění, že v podobné situaci vždy musí volat policii, což neučinil. Pojišťovna tak plnit odmítla a celou kompenzaci musí muž zaplatit z vlastní kapsy. K tomu se však Slovák zatím nemá, takže ve výsledku je zde těžce zraněný člověk, který problém nezavinil, náleží mu odškodnění, ovšem peníze zatím nepřišly,“ říká Beck.
Pokud jde vše hladce, poškozený ze životního a úrazového pojištění uplatní denní odškodnění, pracovní neschopnost, invaliditu, nebo trvale následky. Z pojištění odpovědnosti lze získat bolestné, cestovné náhrady, ošetřovné, dorovnání mzdy, psychickou újmu, ztížení společenského uplatnění a další. Je to podobné jako v případě dopravních nehod nebo pracovních úrazů.
Pokud se do nepříjemné situace dostanete a budete potřebovat pomoci s plněním pojistky, můžete se obrátit na společnost Vindicia. Ta pomáhá poškozeným získat adekvátní odškodnění, a to především v případech úrazů, které vznikly jako následek dopravních nehod, pracovních úrazů na pracovišti, úrazů ve školách nebo sportovištích, či kvůli nedostatečné lékařské péči. Firma spolupracuje s týmem právníků a soudních znalců v oboru nemateriální újmy na zdraví, kteří vyhotoví znalecké posudky. Klienti neplatí žádné vstupní náklady, a tak jsou její služby dostupné všem. Společnosti zaplatíte určitý podíl z částky až v případě, že pro vás společnost odškodnění úspěšně vymůže.

reklama