Užijte si Dny NATO tentokrát v netradiční podobě

Výroční Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR se budou konat od 18. do 19. září 2021 na letišti Leoše Janáčka v Ostravě. Hlavním tématem 21. ročníku bude představení bezpečnostních prostředků budoucnosti.

Hana Došlová

Pohled do budoucnosti vojenského letectví přinese Itálie, která v rámci statické ukázky vystaví technologiemi nabitý víceúčelový letoun 5. generace F-35A Lightning II. O další významnou premiéru na Dnech NATO se postará letectvo USA. Vůbec poprvé na akci pro širokou veřejnost představí víceúčelový bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Společně s ním americké letectvo po pěti letech představí konvertoplán V-22 Osprey, dopravní letoun KC-135 Stratotanker a armádní vrtulníky AH-64D Apache, UH-60 Black Hawk.

Novinky představí i Armáda ČR. Svou domácí veřejnou premiéru bude mít při slavnostním průletu po oba dny akce nad mošnovským letištěm tankovací letoun A-330 MRTT z mezinárodního programu MMF. Součástí programu je také Česká republika, díky čemuž může využít letoun k transportu osob, materiálu či tankování za letu. V areálu uvidíte, jakou techniku armáda ČR v nedávné minulosti pořizovala nebo se chystá pořídit. K vidění budou například nová vozidla Toyota Hilux nebo radiolokátor VERA NG.

Součástí programu dynamických ukázek bude premiérová exhibice hasičského sportu FCC (Firefighter Combat Challenge), během které se představí profesionální i dobrovolní hasičí. Část disciplín této náročné soutěže si budete moci pod dohledem hasičů vyzkoušet.

Speciálním partnerským státem se letos stalo Švédsko. Na akci představí své ozbrojené síly, bezpečnostní složky, ale rovněž i produkty svého obranného a bezpečnostního průmyslu. Můžete se těšit na dynamické ukázky strojů z produkce firmy Saab v podání letounů JAS-39 Gripen švédského letectva, a strojů Tunnan, Draken a Viggen švédské historické letky, která se do Ostravy vrací po třech letech. Pozemní síly pak budou zastoupeny samohybným minometem GRKPBV90 Mjölner a systémem protivzdušné obrany EldE98.

Spojené království poprvé představí legendární letoun druhé světové války – Douglas C-47 Dakota, a to rovnou při dynamické ukázce. Jistě vás zaujme také letecká ukázka letounu F-16 řeckého Zeus Demo Team či německého dopravního stroje A400M Atlas. Celkem je připraveno 37 ukázek a 75 kousků letecké techniky a desítky pozemních vozidel z 18 států. Výrazné zastoupení na letošním ročníku budou mít vrtulníky, jichž se na akci představí až 19, z toho pět v samostatných letových ukázkách. Celý program bude podobně jako v loňském roce přenášen na sociálních sítích Dnů Nato a na portálu iDnes.cz. Vstupy z programu bude možné shlédnout také na obrazovkách České televize.

Letošní ročník může přivítat pouze 40 000 osob za den. Minimálně polovina všech návštěvníků musí mít dokončené očkování (nejméně 14 dní) nebo doložit doklad o prodělání onemocnění covid-19 do 180 dní od nákazy. Druhá polovina návštěvníků se vedle výše uvedených dvou podmínek může prokázat i negativním výsledkem testu. Děti do šesti let vstupenku nepotřebují. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. Ačkoliv je vstup zdarma, vzhledem k mimořádnému opatření je koupě vstupenky spojena se servisním poplatkem 15 Kč na náklady společnosti Ticketportal.

#ostrava

reklama

smartregion
Další články