[OL]4you na

Víte, proč nosit sluneční brýle v zimě?

Myslíte si, že sluneční brýle v zimě nejsou tak důležité jako během letních dní? Je to přesně naopak. Stejně jako je třeba chránit tělo před mrazem, je nutné dbát i na zvýšenou pozornost o naše oči. Přestože slunce během zimních měsíců tolik nesvítí, jeho paprsky jsou mnohdy stejně nebezpečné jako v létě.

Víte, proč nosit sluneční brýle v zimě?
www.fokusoptik.cz

UV záření v zimě je dokonce silnější než v létě
Slunce je v zimních měsících položeno na obloze níže, a tak je koncentrace UV záření vstupující do oka mnohem větší. Vědci uvádí, že čerstvě napadaný sníh nebo námraza, od kterých se paprsky odráží, zvyšují hladinu UV záření zhruba o 90 % oproti zelenému trávníku, který záření odráží jen okolo 3 %.

Sněžná slepota, strašák zimních radovánek
Ve vysokohorských výškách můžete být vystaveni mnoha nástrahám. Přestože si třeba automaticky představíte sesuv laviny, další nebezpečí bezprostředně souvisí se zrakem. Oči ohrožuje nejen zvýšené množství ultrafialového záření – rostoucí úměrně s nadmořskou výškou, ale také reflexní sníh a led. Tato kombinace zapříčiňuje onemocnění nazvané sněžná slepota. Jde o stav, kdy postižený není schopen pro spálení měkkých tkáni v oku a nepříjemnou bolest oči otevřít, je světloplachý, a tedy prakticky slepý. V drtivé většině problémy odezní po několika dnech, je ale nutné navštívit lékaře.

Bez slz to nepůjde
V zimě nás dokáže potrápit pocit suchých očí spojený se začervenáním, slzením a únavou zraku. Může za to studený vzduch a vítr. Oči se v reakci na tyto faktory chtějí bránit, a tak vytváří reakční slzy. Ve větru se slzný film v přední části oka ale rychle odpařuje, čímž způsobuje takzvaný syndrom suchého oka. „Právě nošení slunečních brýlí tento proces potlačuje a pomáhá v očích udržovat dostatečnou vlhkost. Na pozoru by se měli mít i nositelé kontaktních čoček, které tento problém trápí ještě častěji,” upozorňuje Adéla Holubcová, optometristka ze sítě FOKUS optik.

Namáhané oči způsobují bolesti hlavy
Asi každý z nás ví, že zornice jsou citlivé na světlo a tmu. Zatímco se za jasného počasí stahují, v šeru naopak reagují svým rozšířením. Při jasném zimním slunečném počasí nemohou zornice účinně korigovat expozici světla. Kvůli tomu mžouráme a oči zatěžujeme způsobem, který může vést až k bolestem hlavy. „Obzvlášť v zimě se tak vyplatí investovat do fotochromatických čoček reagující na světlo tím, že se v závislosti na slunečním svitu samy zbarví,” vysvětluje Adéla Holubcová.

Jaké sluneční brýle tedy vybrat?
Sluneční brýle musí být v první řadě komfortní, nesmí nikde tlačit a jejich váha by se měla rovnoměrně rozprostírat na uši a nos, zejména máte-li v plánu je používat dlouhodobě. Záleží ale také na tom, při jaké příležitosti je chcete nosit, proto je vždy zkoušejte v čepici nebo i přilbě. Brýle na každodenní nošení jsou nejen skvělou pomůckou pro ochranu zraku, ale rovněž designovým kouskem. Sluneční polarizační brýle v zimním období pak doporučujeme zejména řidičům, jež může na vozovce nemile překvapit světlo odrážející se ze sněhu a ledu. Je to dáno tím, že se slunce na horizontu nachází níže, kvůli čemuž se odráží od mokré vozovky pod ostřejším úhlem. Stejně zákeřné, i když méně nebezpečné, je pak i oslnění při chůzi. Brýle jsou tak jasnou známkou záruky, že vše uvidíte a zároveň nebudete zrak zbytečně namáhat.

Pokud vyrážíte na lyže nebo snowboard, přibalte si i sportovní brýle
Klasické brýle by vám při klidném slunečném dnu jistě vystačily. Jak ale sami určitě víte, s počasím na horách je to jako na houpačce. Přestože může být zpočátku hezky, znenadání nás může zaskočit silný vítr, husté sněžení nebo mlha. Proto je na místě investovat do sportovních brýlí, které vás ochrání i za těchto nepříznivých podmínek. Hlavní výhodou sportovních slunečních brýlí je i to, že zakrývají oči po celém obvodu, čímž chrání zrak nejen před světlem, ale také před větrem a cizími tělesy. Je-li na sjezdovce zrovna hustá mlha, déšť nebo sníh, jsou právě ony skvělým pomocníkem pro maximální zážitek z jízdy. Navíc tím, že více obepínají tvář, je v nich také tepleji. U zimních sportů se doporučuje používat skla zbarvená do
hnědých, jantarových nebo žlutých tónů, protože zvyšují kontrast. Naopak šedé čočky pomáhají snížit intenzitu světla a jsou tak ideální při jasném počasí.

Kontaktní čočky – jednoduché řešení na sport
Trápení může představovat situace, kdy nosíte dioptrické brýle, ale při nasazení helmy jsou spíše překážkou. Nemluvě o faktu, že na sport jsou zcela nevhodné a při pádu mohou vážně uškodit.“Při sportování většina lidí nosí kontaktní čočky, je to ta nejpohodlnější varianta. Doporučuji si na sport pořídit ty jednodenní, na které není potřeba mít žádné pouzdro, ani roztok. Jednoduše si čočky ráno nasadíte a večer je vyndáte a vyhodíte,” vysvětluje Kristýna Štěbetáková, optometristka společnosti Alensa.cz, online prodejce kontaktních čoček, dioptrických a slunečních brýlí. Navíc většina čoček v dnešní době obsahuje UV filtry 1. nebo 2. třídy.

reklama