[OL]4you na

Vymřeli už gentlemani?

Nedávno jsem si posteskla, že mi chybí u mužů trocha galantnosti. A začala jsem pátrat, zda v Česku ještě zůstali nějací gentlemani. Ukázalo se, že vzniká nová generace gentlemanů, kteří si tento způsob života volí (a to naprosto dobrovolně!). Nejen o tom jsme si povídali s Pavlem Králíčkem, pravým gentlemanem.

Vymřeli už gentlemani?

Myslíte si, že je v České republice dostatek gentlemanů?

Nevím, jestli jsem ten pravý soudce. Jsem mladý a ještě jsem toho moc nezažil, ale... Pravé gentlemanství pro mě spočívá v drobnostech: otevřít a podržet ženě dveře, pomoci ji z kabátu, držet dané slovo, chodit včas a být na sebe navzájem v běžném životě příjemnější. Není potřeba chodit v obleku, ani to nestojí tisíce. Jen trochu úsilí každý den.

Dá se „gentlemanství“ naučit, nebo to musíte mít v sobě?

Jde o to, jak „gentlemanství“ definujete. Samozřejmě, že aristokraté mají v tomto náskok, který běžný smrtelník nikdy nedožene. Gentlemanství pro mě znamená ideál, kterému se můžete přibližovat, ale nikdy jej skutečně nedosáhnete. Sám rozhodně nejsem „gentleman“ odmala – nepředstavujte si mě jako malého prcka v titěrné vestičce s motýlkem. V určitý moment jsem se jen napůl vědomě rozhodl, že bych se chtěl gentlemanem stát, a od té doby se o to jakž takž snažím.

Mnoho lidí má v povědomí, že muž, který o sebe pečuje = gay. Jak se na to díváte vy?

Solárium je pro mě také věc zapovězená, na manikúře jsem ještě nebyl, ale co je špatného na tom, chodit pravidelně k holiči, být upravený a dobře se oblékat? Na to nepotřebujete hodiny před zrcadlem a projevujete tím respekt ke svému okolí.

Kde mohou čerpat mladí gentlemani inspiraci?

Ideálně již odmala od svých otců, ale to u nás není často možné. Pak zbývá internet. Česky psaných zdrojů je málo, spousta nás mladých ale umí anglicky, a pak stačí jen hledat. Každému ale doporučuji přečíst knihu Opravdový gentleman od Bernharda Roetzela, to je taková bible gentlemanů.

Konfekce, měřenka nebo na míru?

To záleží na každém z nás. U 90 % oblečení stačí konfekce, nicméně jako ideální považuji měřenkové košile a obleky na míru. Na to logicky nemá každý (zatím ani já ne), proto je krejčím upravená konfekce rozumný kompromis.

Znamená vždy, že konfekce je nejlevnější?

Určitě ne, zejména u nás, kde spousta obchodníků prodává s tzv. „českou přirážkou“. Identické zboží koupíte dráž než např. ve Velké Británii. Čest výjimkám, které drží ceny stejné! V menších městech navíc dokážete najít krejčí, kteří vám ušijí oblek na míru za cenu o trochu lepší konfekce.

Kolikatery boty by správný gentleman měl mít? 

Neexistuje žádné číslo, naprosté minimum jsou 2 páry, protože boty musíte obden střídat. Ve svém e-booku Boty zmiňuji 12 různých druhů společenských bot (nepočítám sportovní, trekové atd.), ale sám mám nyní boty patery. I když existují nadšenci s desítkami párů, 5–6 párů je podle mě rozumné optimum pro české podmínky.

Na jakých doplňcích si ujíždíte?

Mám rád kravaty a kapesníčky, které v kapsičce saka pozvednou celý oblek ihned o úroveň výš. Kapesníček ani nemusí být hedvábný, stačí jednoduše čistě bílý, který seženete v galanterii.

Jakými dárky potěšíme pravého gentlemana?

Někoho potěší alkohol, někoho dýmka, někoho kapesníček nebo kvalitní ponožky. Každého potěší, když o dárku budete přemýšlet a třeba ho i sami vyrobíte.

INFO:

Na blogu www.pravygentleman.cz najdete spoustu šikovných tipů a rad, mimo jiné např. čtyři základní způsoby, jak složit kapesníček do saka. Také si můžete stáhnout e-book Boty, který pro vás autor blogu připravil zdarma.

reklama