[OL]4you na

Vytřískejme ze zákazu vycházení to nejlepší! Dělejme to, na co jsme nikdy neměli čas

Doba není vždy růžová, ale o tom psát nechci. Naopak, vytáhněme z dnešních dní to nejlepší! Sepsala jsem pár tipů, co dělat, jak nezešílet a ještě z toho hodně získat.

Vytřískejme ze zákazu vycházení to nejlepší! Dělejme to, na co jsme nikdy neměli čas

Hoďte se do formy

Zákaz vycházení nás sice omezuje ve sportovních aktivitách v nejrůznějších sportovních centrech, cvičit doma nebo si jít zaběhat do lesa nám ještě nikdo nezakázal (i tak ale buďte ohleduplní k ostatním běžcům). Domluvte se s partnerem a zvládněte spolu třeba týdenní výzvu pro silnější svaly nebo se zaměřte na zpevnění středu těla. Aktuální dění okolo nás dokonce přimělo některé běžně placené weby s tréninky jógy, aby videa zpřístupnily bez poplatku. Doporučuji třeba Still On The Way nebo jógu LIVE a Zdarma s Petrou Gutwirt. A to je motivace!

Poslechněte si podcasty

S podcasty se v poslední době roztrhl pytel. A aby ne! Zabaví vás, můžete u nich zrelaxovat nebo vám vynahradí knihu na cestách. Klidně si je pusťte do sluchátek třeba při uklízení. Hodně nás baví Gastromapa Lukáše Hejlíka 111. Aktuální díl vás zavede do moravské Boršice u Blatnice do rodinného lihovaru Žufánek. Ve starších dílech se dozvíte něco také z olomoucké gastronomie – čeká tu na vás třeba Přemek Forejt nebo trošku vzdálenější šumperská Pikola. Určitě musíme zmínit podcast LINKA Terezy Salte a Karla Kováře. A na závěr něco, co teď prostě musíte slyšet – díl s názvem „Roušky a kritické myšlení“ ze série Deep Talks Petra Ludwiga.

Konečně je tu čas na knihu!

S několika knižními novinkami vás seznámila už kolegyně Hanka v předchozím článku. Po jedné z nich klidně sáhněte. Vzpomeňte si ale také na ty zaprášené, co zlepšují vzhled vaší knihovny. Na ty, které odkládáte již hrozně dlouho! Pro sebe i své děti doporučuji osvěžit si starou (ale krásnou) klasiku. „Seznamte“ se s Babičkou od Boženy Němcové, s Proměnou Franze Kafky nebo Zolovou Nanou. Pro milovníky silnějších příběhů nezapomínejte třeba na Petrolejové lampy Jaroslava Havlíčka nebo válečný román Na západní frontě klid od Ericha Marii Remarqua. Ocení to i vaše děti.

Posunout svou kariéru

Ať už děláme cokoli, vždy si můžeme najít něco, v čem se můžeme zlepšit. Manažeři mohou číst novou literaturu o vedení lidí, kavárníci studovat přesné postupy výroby kávy, kuchaři ať vymýšlejí nové recepty a umělci nová díla. Minimálně máte možnost dohnat své běžné rutinní resty.

Upeč třeba chleba!

Máte zákaz chodit do práce a máte hromadu času? Nebo se jen chcete vyhnout obchodům? Založte si kvas a začněte. Po ty nezasvěcené, seznamte se s Maškrtnicou. Žena, která se s chlebem v rukou narodila, vás vtáhne do tajů těsta a pečení sladkých a slaných dobrot.

Vrhněte se na úklid vašeho domova

K tomu snad jen: Když ne teď, tak kdy?

Staré oblečení, nové roušky

A když už budete uklízet, vyřaďte nepadnoucí nebo starší oblečení, které vám stejně ve skříni jen chytá prach. Oděvy nabídněte těm, kdo je potřebují nebo je zahoďte do příslušného kontejneru. Ale pozor, ty ze 100% bavlny nechejte! Ušijte z nich tak potřebné roušky pro sebe, své blízké nebo třeba pro paní prodavačku v krámě naproti. Existují také místa, kde takové tkaniny vybírají a hromadně zde šijí ochranné pomůcky pro ty nejvíce ohrožené.

Deskové hry

Nachystejte dobroty a hra může začít. Deskové hry jsou perfektní pro dlouhé chladné večery (ale i klidně i teplé dny). Zabaví vás klidně ve dvojici, zvládnout zaměstnat klidně i celou rodinu. Za nás doporučujeme Krycí jména, klasické Activity nebo tajemný a složitější Arkham Horror. Dobře fungují i šachy.

Filmy, filmy a filmy

Hurá, máme příležitost vyškrtat seznam neshlédnutých filmů! Nezapomínejte i na Netflix nebo HBO GO. Jejich databáze skýtá desítky a desítky filmů a seriálů, které vám vytvoří program na několik dní.

Naučte se to, na co jste nikdy neměli čas

Pletení? Moonwalk? Nový jazyk? Všechno zvládnete! Otevřete notebook, oslovte náš milovaný Google nebo Youtube a hurá za novým životem s novými znalostmi.

Udělejte si konečně čas na sebe s partnerem

Nařízený home office vás může přimět konečně trávit více chvil se svou rodinou. Zbavíte se času potřebného k cestě do práce, místo oběda do jídelny nebo nejbližší restaurace uvařte pro sebe a zbylou domácnost. Odpoledne děti seznamte s Karlem IV. a dalšími českými panovníky a vytvořte si bunkr ze židlí a dek. Večer si otevřete lahev červeného a v objetí se s partnerem přesuňte na gauč k oblíbenému filmu.

Příroda venku i doma!

Nemusíte jezdit na Šumavu, abyste viděli to nejlepší z přírody. Vydejte se do nejbližší přírody (teď ale vyměňte MHD za auto), klidně vylezte na kopec za domem a pokochejte se tím nejkrásnějším výhledem. Stejně tak si vneste trochu přírody do domova. Přesaďte květiny, ostříhejte jim staré listy a poskytněte jim zaslouženou jarní péči. Uvidíte, že vám to zlepší náladu!

reklama