[OL]4you na

Zhlédněte dokumentární snímek o Lídě Baarové online

Dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Zkáza krásou, vyprávějící příběh života herečky Lídy Baarové, uvedla ve čtvrtek do kin distribuční společnost Aerofilms. Dramatický osud ženy, která se ve své době stýkala s nejmocnějšími muži Evropy, můžete nyní také legálně zhlédnout prostřednictvím portálu Aerovod za poplatek 60 Kč.

Zhlédněte dokumentární snímek o Lídě Baarové online

Pro herečku Lídu Baarovou byla krása největším darem i prokletím zároveň. Netrvalo dlouho, co se mladá a atraktivní dívka stala největší československou filmovou hvězdou. Dokázala si podmanit i nejobávanější muže své doby. Vztah s ministrem říšské propagandy Josephem Goebbelsem z ní však učinil národního nepřítele a symbol kolaborantství. Oblíbená dokumentaristka Helena Třeštíková se s Baarovou setkala v jejím salzburském exilu v roce 1995, kde natočila hereččinu otevřenou zpověď na pozadí unikátních materiálů z několika evropských filmových archivů i ukázek slavných rolí Lídy Baarové. 

„Myslím, že ona byla jednou z prvních obětí chybné sebeinterpretace. Najednou totiž začala sama sebe vnímat jako nějakou nedotknutelnou bohyni. Navíc byla v té době strašně mladá a nezralá. A že tu slávu nezvládla? Nebyla smířená sama se sebou. Nebyla ani pokorná. Byla na špatném místě ve špatnou chvíli. Také se jí to, že se zapletla s chlapem, který dělal hrozné věci, mnohokrát vrátilo. Sama to vysvětlovala tak, že to byl mocný a okouzlující muž s velkým charismatem,“ říká režisérka o Lídě Baarové Helena Třeštíková. „Během natáčení se vystřídaly všechny nálady, co si lze jen představit. Od absolutní deprese po docela příjemný stav, kdy se paní Lída Baarová rozmluvila. Byla jsem poučena, že na Goebbelse se vůbec nemám ptát, že to nesnáší a že mě vyhodí. To mi řekli její přátelé. Zeptala jsem se jí až poslední den,“ dodává Třeštíková.

Dokument zhlédněte legálně zde. Trailer k filmu uvidíte tady.

 

reklama