[OL]4you na

38. Velký knižní čtvrtek

Velký knižní čtvrtek a akce, které by jej měly provázet, již poosmnácté zpestří kulturní dění v České republice. Na jaké tituly se můžete 15. října 2020 těšit?

38. Velký knižní čtvrtek

Těšit se můžete na netrpělivě očekávaný pátý díl nejúspěšnější humoristické série posledních let o „poslední aristokratce“ Aristokratka u královského dvora. Jak už název napovídá, Evžen Boček tentokrát své hrdiny zavede až na audienci u skutečné královny a nechá je prožívat mnohá veselá dobrodružství.
Podstatně vážnější témata nastoluje geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek. V knize Jak přejít řeku shrnuje své nanejvýš fundované úvahy o společnosti, přírodě a nás samých.
Další oblíbený český autor, Josef Formánek, přichází se svým zatím nejosobnějším románem Kniha o tichu, v němž píše o svých nejbližších, o pádech i vzletech, o zvláštních náhodách, které se stávají, o věcech mezi nebem a zemí, o tichu a klidu, o tajemství nalezeném v údolí volavek.
Ostřílený reportér a laureát ceny Magnesia Litera Jakub Szántó se ve své druhé knize Z Izrastiny s láskou vyznává z hluboké náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. S pomocí výrazných příběhů, barvitého popisu čtvrtstoletí orientálních zkušeností i líčení historického kontextu usiluje o nabourání leckdy schematického vnímání neklidného regionu.
Romány Davida Zábranského bývají nejen úspěšné, ale také hojně diskutované. V novince Republika vychází z nedávných společenských a politických otřesů na Slovensku vyvolaných vraždou mladého novináře. Vztahy mezi jednotlivými postavami, inspirovanými skutečnými aktéry událostí, se odehrávají na pozadí obecnějších aktuálních jevů, jako je role médií, klimatická krize, mezigenerační konflikt a rostoucí síla ženského hnutí.
Petr Sagitarius, Čech s polskými kořeny, autor akčních krimi novel z „divokého“ východu Česka, ve své kriminální trilogii Trujkunt vás zavede až na nejvýchodnější cíp naší země, trojmezí Česka, Polska a Slovenska. Major ostravské kriminálky Roman Saran tam řeší spletité případy, které provázejí velmi neobvyklé okolnosti.
Fanoušky sportu a fotbalu zvláště nadchne kniha Zdeňka Zikmunda Bican proti Hitlerovi. Fotbal v Protektorátu Čechy a Morava nabízející podrobný pohled na nejpopulárnější sport u nás v období Protektorátu Čechy a Morava, včetně dosud neznámých informací a řady dokumentárních dobových fotografií.
Světoznámý český typograf, grafik a též hudebník František Štorm stvořil unikátní ilustrovaný stavební deník – Stavitelé. Knížka je volnou kompilací všedních zápisků a vnitřních pocitů zažívaných během rekonstrukce starého domu, její součástí je 36 kreseb tesařskou, zednickou a truhlářskou tužkou čtvercového formátu; geometricky univerzální dlaždicová kukátka otevírají čtenáři poněkud patafyzický pohled na průběh stavby.
Michaela Hošková v knize Matěj maluje mapy otevřeně, přitom ale s nadhledem, popisuje život s autistickým synem. Vypráví příhody plné odsudků a odmítnutí, stejně jako pochopení, lidsky zásadních setkání a dílčích pokroků a radostí.
Světovou literaturu v podzimní nadílce Velkého knižního čtvrtku reprezentují novinky známých a oceňovaných autorů. Americký spisovatel, scenárista, novinář, držitel Pulitzerovy ceny Lawrence Wright ve svém děsivě prorockém thrilleru Na konci října, který se odehrává v indonéském internačním táboře Kongoli, varuje před arogancí moci a křehkostí civilizace.
Světový bestseller nominovaný na prestižní Booker Prize, vítěz nespočetných anket o knihu roku – to je román irské autorky Sally Rooneyové nazvaný Normální lidi. Román o vzájemné fascinaci, přátelství a lásce. Stejně jako ve své úspěšné prvotině Rozhovory s přáteli autorka opět prokazuje nesmírnou otevřenost, vhled do hloubky a složitosti lidského života, a zároveň břitký vtip a sarkastický nadhled.
Knihovničku milovníků literatury faktu Velký knižní čtvrtek obohatí hned o několik novinek: Labyrint z ledu. Triumf i tragédie polární výpravy A. W. Greelyho – autor Buddy Levy na základě podrobného výzkumu přibližuje strastiplnou cestu výzkumné polární expedice, která s optimismem vyplula v roce 1881, aby nakonec skončila nejstrašlivější tragédií v dějinách dobývání Arktidy. Výprava do zálivu Lady Franklinové chtěla probádat na mapě dosud nevyznačená místa v Arktidě, publikaci doprovázejí dobové fotografie a mapy.
Gad Šimron, izraelský novinář, spisovatel a bývalý agent Mosadu, v nervy drásajícím dramatu Exodus podle Mosadu píše o tajné akci, které se sám zúčastnil a která v 80. letech zachránila tisíce etiopských Židů.
Reniin deník je světovými médii označován za klasiku mezi literaturou o holocaustu a jeho autorka Renia Spiegel za „polskou Annu Frankovou“, přibližuje život dospívající dívky ve stínu holokaustu. Ta sní o tom, že se stane básnířkou. Jenže Renia je Židovka, žije v Polsku a je rok 1939...

A jaká lákadla připravil Velký knižní čtvrtek pro zvídavé děti a náctileté čtenáře? Světový bestsellerista Dan Brown si odskočil od dobrodružství profesora Langdona a vydává svou první dětskou knížku Divoká symfonie! Bohatě ilustrovaná kniha je složena z půvabných, hravých básniček, v nichž maestro Myšák se svou věrnou taktovkou seznamuje čtenáře se zvířecími kamarády, od gepardů a klokanů až po slony a velryby. Ilustrace Susan Batoriové dodávají knize humor a interaktivní aplikace pro chytré telefony umožňuje knížku číst i s doprovodem autorových orchestrálních skladeb věnovaných jednotlivým zvířátkům.
Originálně ilustrovaná kniha Archistorie je vyprávění o architektuře od varšavské architektky a teoretičky architektury Magdaleny Jeleńské. Ta knihu napsala pro své čtyři děti a původní vydání získalo titul Nejkrásnější kniha roku. Archistorie srozumitelně vysvětlí na desítkách příkladů z dávné historie i současnosti základní architektonické formy, typy budov a seznámí se stavebními materiály.

Bližší informace o Velkém knižním čtvrtku najdete na webových stránkách www.velkyctvrtek.cz.

reklama