[OL]4you na

Adventní trhy v Evropě: máme pro vás tipy, kam se vydat za jedinečnou vánoční atmosférou

Všudypřítomná světýlka, koledy, které si podvědomě broukáte, vonící punč a kouzelná atmosféra, díky níž zapomenete na starosti všedních dní a necháte se pomalu vtáhnout do romantického světa adventního městečka kdesi daleko od domova... Líbí se vám ta představa? Pak pro vás máme nabídku, která se nedá odmítnout! Vydejte se s námi po stopách nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě.

Adventní trhy v Evropě: máme pro vás tipy, kam se vydat za jedinečnou vánoční atmosférou

VÍDEŇ
To je klasika. Rakouské hlavní město je v předvánočním čase kouzelné a navíc ho máme takřka za rohem. Barevná světla, vonící punče, pečené kaštany, pražené mandle, klobásky či bramboráky dokreslují vánoční pohodu. Nákupní bulváry nazdobené tak, až oči přecházejí. To je něco, čemu se nedá odolat. Město, které je romantické samo o sobě, v období adventu ještě nabývá na kráse. Jestli se dá sváteční atmosféra zhmotnit, tak je to právě ve Vídni.

Je úplně jedno, zda se vydáte na Karlsplatz, Stephanplatz, Rathausplatz, Maria-Theresien-Platz, Freyung, Am Hof nebo třeba do Schönbrunnu, všude je nádherně a každý trh má své kouzlo. Děti bezpochyby nadchne Prater. Začátek jednotlivých trhů se různí. První startují už 11. listopadu. Všechny trhy končí 23. prosince. Veškeré informace najdete na webu

FOTO: www.christmasmarketsineurope.com

DRÁŽĎANY
Dalším oblíbeným městem, kam se v adventním čase vydávají statisíce návštěvníků, jsou německé Drážďany. Zdejší trh Striezelmarkt se koná už od roku 1434, což z něj činí jeden z nejstarších trhů vůbec. A tradičně bývá kouzelný... Všudypřítomné štoly, sušené ovoce, vonící klobásky a punč, do toho tradiční řemesla a stánky se suvenýry. Opravdu to tu má kouzlo. A asi nejzajímavější akcí je štolová slavnost. Druhým vrcholem trhu bude takzvaná "prodejní neděle" se spoustou slev.

Trhy probíhají od 23. listopadu do 24. prosince. Informace naleznete tady.

FOTO: Sylvio Dittrich 

BUDAPEŠŤ
Ty nejkrásnější vánoční trhy v Budapešti najdete na náměstí Vörösmarty a začínají 4. listopadu a končí 31. prosince. Pěkné trhy jsou také u baziliky sv. Štěpána. Můžete tu obdivovat dovednosti lidových řemeslníků, pochutnáte si nejen na svařáku, trdelníku a cukroví, ale také na tradičních maďarských langoších, klobásách, guláši a jiných specialitách. A navíc - po dni stráveném na vánočních trzích vám přijde vhod relaxace v místních termálních lázních... To je nesporná výhoda Budapešti.

Hlavní vánoční trhy probíhají od 25. listopadu do 23. prosince. Zajímavé informace k adventu, který bývá v Budapešti doslova magický, najdete zde.

FOTO: https://christmasmarketsineurope.com/

KRAKOV
Toto polské město je díky architektuře hezké samo o sobě. Když se ale místní Hlavní náměstí zahalí do vánočního hávu, má neopakovatelnou magii. Koupíte tu ozdoby na vánoční stromeček, dekorativní předměty, šperky, suvenýry, můžete ochutnat vynikající grilovaná jídla, tradiční oscypek, pražené oříšky, pečené kaštany, vánoční cukroví a perníčky. Samozřejmě nechybí ani pirohy či bigos.

Letos budou zdejší trhy opravdu dlouhé. Konají se od 25. listopadu do 1. ledna. Více informací naleznete na webu.

FOTO: https://pik.krakow.pl/

LONDÝN
Velmi zajímavou atmosféru nabízejí i vánoční trhy v Londýně. Southbank Centre Winter market patří k těm nejlepším ve městě. Winter Wonderland Christmas market v Hyde parku zas láká nejen na kouzelné stánky se spoustou suvenýrů a laskomin, ale především na největší kluziště pod širým nebem v celé Anglii. A Christmas By the River mají úžasnou polohu - kdo by si nechtěl vánoční okamžiky užívat na břehu Temže s fantastickým výhledem na okolí s dominantou v podobě Tower Bridge!

Londýn ožije Vánocemi od 18. listopadu do 2. ledna, více informací hledejte tady.

FOTO: https://www.visitlondon.com/

VERONA
A kde jinde naši pouť po půvabných adventních trzích zakončit, než v Itálii, že? To je zkrátka srdeční záležitost. Pokud vás ještě nenapadlo zajet si do této fascinující země v předvánočním čase, vřele to doporučujeme. Vydejte se třeba do Verony, města zamilovaných. Zdejší Vánoce mají bezesporu velké kouzlo, ale také pověstný italský styl. Historické budovy nazdobené světýlky, úchvatná aréna, pouliční stánky s řemeslnými výrobky, skvělé občerstvení (jak jsme u Italů zvyklí), pochopitelně také nejrůznější sýry a všudypřítomné prosciutto (nazdobené vánočními čepičkami), lahodné bombardino... A výlohy obchodů vyšperkované k dokonalosti! To je radost pohledět. Trhy tu mají jiný ráz, než na jaký jsme zvyklí z Rakouska nebo Německa (i když podoba s norimberskými trhy je zjevná). Ale je to ráz, který byste měli zažít na vlastní kůži. 

Vánoční trhy ve Veroně probíhají od 18. listopadu do 26. prosince a informace najdete tady.

FOTO: @lorenzocorti1980

Chystáte se letos nasát vánoční atmosféru v zahraničí a prozkoumat kouzlo Vánoc tam, kde jste ještě nikdy nebyli? Pak si to užijte!

Hezký předvánoční čas! :)

ÚVODNÍ FOTO: Unsplash

reklama