[OL]4you na

AFOKINO: V Metropolu se bude promítat působivý snímek Řeka

Řeky jako úžasný sochař vytvarovaly Zemi do podoby, jakou známe. Ohladily hory, vyhloubily údolí a vytvořily úrodné pláně, které pak ozdobily svými meandry. Mnohde jsou řeky vnímány jako zdroj naděje a předmět uctívání, jinde léčí, žehnají, smývají hříchy a očišťují mrtvé. Řeky jsou tepnami planety. Kino Metropol bude 7. listopadu promítat působivý snímek režisérky Jennifer Peedom, který nese název Řeka. A stojí za vidění...

Kamkoli putují, tam se objevují, přežívají a snad i vzkvétají všechny formy života, včetně lidského. Naše rané osudy formovala právě vůle řek. V průběhu času se staly cestami, po nichž se do vnitrozemí šířily obchod a technologie. Po řekách připlula poezie, příběhy, náboženství, politika a konflikty. Řeky vypěstovaly naše města a velkoměsta…

Film Řeka režisérky Jennifer Peedom bere diváky na cestu prostorem a časem, pokrývá šest světadílů a prostřednictvím nejmodernějších filmařských prostředků včetně satelitních záběrů představuje řeky z perspektiv, jaké jsme ještě neviděli. Výsledkem spojení obrazu, hudby a střídmého poetického komentáře je snový a působivý snímek, který oslavuje divokost řek, ale zároveň upozorňuje na jejich zranitelnost.

Režisérka Jennifer Peedom již v roce 2017 dokázala, že umí točit filmy o krásách přírody. Na snímek Hora tak navazuje dokumentem, který skládá hold říčním tokům po celém světě. Opět si vzala na pomoc hlasový doprovod hvězdného herce Willema Dafoea, jehož voice-over spolu s propracovanou hudební složkou mají na monumentální podobě dokumentu stejně velký podíl jako kamerové záběry pořízené nejmodernějšími technologiemi. 

Snímek promítá Kino Metropol v pondělí 7. listopadu ve 20:00. Jedná se o další ze série podzimních filmových promítání pod hlavičkou festivalu Academia Film Olomouc. Vstupenky pořídíte zde.

FOTO: archiv pořadatele

reklama