[OL]4you na

Brave Bear pomáhá dětem

O tom, jak dokáže jedna dovolená změnit pohled na životní priority. O zprostředkování zážitků dětem z dětských domovů a klokánků. O podpoře malých onkologických pacientů. O tomhle všem jsem si povídala se zakladatelem neziskové organizace Brave Bear, Filipem Navrátilem. Jak se můžete zapojit i Vy? Přečtěte si rozhovor níže.

Brave Bear pomáhá dětem

Filipe, co je vlastně Brave Bear a v jaké oblasti působí? 

Brave Bear je nezisková organizace, která směřuje svou podporu dětem z dětských domovů, klokánků a malým onkologickým pacientům. Snažíme se jít spíše zážitkovou cestou a pořádáme pro ně, společně s našimi partnery, akce v podobě dětských dnů, výletů, výstav a podobně. Postupem času jsme zjistili, že dětem, které z jakéhokoli důvodu neměly štěstí a chybí jim rodina, nemá cenu dávat  hmotné dárky, kterých mají od sponzorů spousty. Zážitek a něčí pozornost pro ně znamená daleko víc. Když jim nachystáme obrovský dětský den, kde se proletí ve vrtulníku, projedou se v Lamborghini nebo obrněném transportéru,  je to pro ně zážitek, který mají na celý život. 

Jak Brave Bear vzniknul? 

Před třemi lety jsem byl na dovolené na Filipínách a tam celá myšlenka vznikla. Během mého pobytu jsem totiž poznal úplně jinou mentalitu místních obyvatel, kde byla pro všechny rodina na prvním místě. Pak až byla kariéra nebo peníze. Lidé si pomáhali mezi sebou i když sami pořádně nic neměli a byli chudí. To mě strašně zasáhlo a hned po mém návratu z dovolené jsem se obrátil na Tomáše Zapletala, majitele společnosti SportDrive a Tondu Hlavinku, náměstka pro IT ve FNOL, kteří jsou mými dlouholetými přáteli. My tři jsme se spojili i z toho důvodu, že máme spousty kontaktů z různých sfér. Bylo nám tak  jasné, že společně dokážeme mnohem víc. Nechceme společnosti jen brát, ale chceme jí také něco vrátit. To je naše hlavní myšlenka, na které Brave Bear stojí a díky které vzniknul. 

"Nechceme od společnosti jen brát, chceme jí také něco vrátit."

Co má Brave Bear za sebou a co před sebou? 

Začínali jsme pozvolna, hledali jsme firmy, které by naši myšlenku podpořily a začínali jsme s menšími akcemi. První jsme uspořádali roadshow po dětských domovech. Tam jsme přijeli, rozdali dárky od partnerů, povozili jsme je v našlapaných autech, uspořádali jsme pro ně soutěže a společně s dětmi jsme zažili skvělý den. Laťku jsme si postupně začali zvyšovat. Ve stejný rok jsme pro děti uspořádali obrovský dětský den na ranči a zúčastnilo se jej přes více než sto dětí z různých dětských domovů a klokánků. Tam se mohli malí návštěvníci vydovádět na skákacích hradech, zajezdit si na koních, prozkoumat už zmiňovaný obrněný transportér, zažít virtuální realitu a další atrakce. Cafe New One nám tehdy zařídilo catering. 

Loni jsme dělali dětský den na Poděbradech, tam už bylo 2000 dětí a akce byla i pro veřejnost. Děti se zadarmo proletěly ve vrtulníku, jezdily na paddle boardech, na segwayích. Děláme tak větší i menší akce - pravidelně chodíme s menšími i většími dětmi z různých dětských domovů i klokánků do divadla, do kina, do jump parků nebo jezdíme třeba i na rafty. 

A co máme před sebou? Na červenec jsme měli v plánu další velký dětský den, chtěli jsme ho organizovat v přerovské rokli, nicméně Covid nám plány překazil. Chtěli jsme pořádat akci až pro 4000 návštěvníků, ale nakonec jsme byli nuceni termín přesunout a čekáme, jak se bude situace vyvíjet. Jak si nastavujeme metu výš a výš, je pro nás čím dál obtížnější tyto dětské dny organizovat, přerůstá to do monstrózních rozměrů a je to náročné také finančně. 

S postupem času nicméně začal narůstat počet firem, které při nás stojí dodnes a spolupráce s nimi si velmi vážíme. Jsou to například fotbalový klub Prague Raptors, Merit, Lobster family restaurant, Premiere Cinemas, BMW CarTec Olomouc, Mercedes-Benz Centrum Moravia a advokátní kancelář Arrows. Našeho projektu si letos všimla TASA, organizace působící při skotském fotbalovém národním týmu. Ta se rozhodla se podpořit velmi vysokou částkou i Brave Bear. Je to pro nás obrovská pocta, protože TASA podporuje projekty např. v Belize, Mexiku, Africe a podobně. Nás oslovili na doporučení a já jsem za to velmi rád. Vidím totiž, že naše mise, zpříjemnit dětem jejich dětství bez ohledu na sociální status, dává opravdu smysl. Náš projekt se jim líbí, protože je to něco jiného, než co doposud podporovali. 

Když organizujete takové velké akce, máte od dodavatelů lepší ceny? 

Určitě ano. Na začátku našeho fungování jsme si mysleli, že budeme potřebovat hodně peněz. Byli jsme tak velmi mile překvapeni, že se spolupráce z velké části přetransformovala do barterové spolupráce a defacto cokoli, co chceme udělat, barterujeme za reklamu. Když chceme vzít děti třeba na oběd, bowling, do kina, nic neplatíme. Díky tomu se nám cesta velmi ulehčila. I tak tu ale peníze hrají velkou roli. 

Bavíme se o akcích pro děti z dětských domovů, ale zpočátku jsi zmiňoval také malé onkologické pacienty. Jak se věnujete jim?  

Především se jim snažíme poskytnout podporu. Za dětmi jezdíme, vozíme jim menší dárečky nebo poukazy na zážitky, které mohou při své nemoci absolvovat a nebo jim přivedeme na návštěvu třeba známou osobnost. Věnovali jsme také finanční obnos dětské onkologické klinice. Snažíme se také pomáhat finančními příspěvky rodinám malých "onkoláčků", které jsou v tíživé finanční situaci. 

Jaké máte při setkávání pocity? Musí to být psychicky náročné, vědět, že se setkáváte s dětmi, které jsou tolik nemocné nebo nemají rodinu...

Zpočátku to bylo velmi náročné, s postupem času jsme se ale naučili situace zvládat trošku s nadhledem. Čas od času se ale objeví případ, který nás psychicky doslova dostane. Zmínil bych příběh malého Adámka, který je onkologický pacient, měl nádor v hlavě u očička a situace byla tak vážná, že neměl moc šancí na přežití. Když mu byly dva roky a jeho rodiče dozvěděli, že má rakovinu, v tom momentě se ho zřekli. Prostě řekli, že nechtějí onkologicky nemocné dítě. Štěstím v neštěstí bylo, že se Adámka ujala jeho babička, která se o něj stará dodnes. Rodiče o něj doteď nejeví zájem a to už  je mu 5 let. Adámkovi se aktuálně zase začaly projevovat komplikace a je možné, že na jedno oko neuvidí. Začal se mu zhoršovat zrak a vypadá to, že se mu rakovina vrátila. Je to ale malý bojovník a my mu moc držíme pěsti. Také jsme podpořili pár rodin, které si vyslechly tu nejhorší zprávu a ví, že jejich dítě do roka umře. Tyhle příběhy ale nechci vzhledem k respektu k rodinám zveřejňovat. Dětem s touto diagnózou se s Brave Bear snažíme alespoň zpříjemnit jejich zbývající čas, mají od nás poukazy na zážitky. Bohužel jim nejde už nijak jinak pomoci...   

Mohou se do aktivit neziskovky Brave Bear zapojit nějakým způsobem i naši čtenáři? 

Určitě můžou, je několik způsobů, jak se dá zapojit. Zezačátku bych chtěl poprosit, pokud čtenáři o někom, kdo je v tíživé životní situaci a spadá alespoň trochu do našeho oboru činnosti, ví, ať nám dají určitě vědět a pošlou nám kontakt. Je pro nás časově velmi náročné tyto lidi vyhledávat. Párkrát za rok také hledáme dobrovolníky na naše větší akce, stačí nám napsat na e-mail bravebearcz@gmail.com. Čtenáři nám pomůžou i tak, že budou sledovat naši cestu na sociálních sítích. To je pro nás ten největší motor, co nás žene kupředu.

"Pokud ví čtenáři o někom, kdo je v tíživé životní situaci a spadá to alespoň trochu do našeho oboru činnosti, ať nám dají určitě vědět a pošlou nám kontakt."

Brave Bear můžete sledovat na jejich Instagramu a Facebooku.

 

reklama