Červencové filmové premiéry

Přijďte se zchladit do kinosálu nebo si zpříjemněte večer v letním kině. Červencové premiéry jsou převážně ve znamení zajímavých biografických filmů.

Hana Došlová

Meky (9. července, Bontonfilm)
Mira Žbirku a jeho hity znají všichni, ale jeho skutečný život málokdo. Býval dlouhovlasým rockerem i britským elegánem, ještě před plnoletostí hrával jako námezdní muzikant v cizině, zažil ztrátu bratra, vyhazov z kapely stejně jako davy fanynek, slávu a hudební triumfy, má za sebou odchod do ústraní i velký návrat. Jak se vyrovnal s havárií blízké osoby a se svody všemocné komunistické strany v době socialismu? Energický filmový portrét v režii Šimona Šafránka představuje populárního zpěváka z těsné blízkosti, zcela otevřeně a upřímně a v nečekaných souvislostech i s humorem. Žbirkovu zpověď doplňují záběry koncertu v Londýně i rozsáhlý archivní materiál.

Než skončí léto (9. července, Aerofilms)
Režisérka Shannon Murphy s lehkostí a originálním humorem vypráví příběh šestnáctileté Milly (Eliza Scanlen), která se zamiluje do průšviháře Mosese. Pro Milliny rodiče je to noční můra, první láska v nemocné dívce probouzí chuť do života a její energie a touha objevovat brzy otočí život celé rodiny vzhůru nohama. Dále hrají Toby Wallace, Emily Barclay, Essie Davis, Ben Mendelsohn, Andrea Demetriades, Charles Grounds a další

Frida Viva La Vida (13. července, Aerofilms)
O Fridě Kahlo bylo natočeno mnoho snímků, přesto je její život a dílo pro filmaře stále výzvou. Tentokrát se režisér Giovanni Troilo zaměřuje na dvojí Fridu (Asia Argento): na jedné straně citlivou umělkyni a revolucionářku, na druhé straně silnou a nezávislou ženu, která se pro mnohé stala symbolem emancipace a svobody. Dokument rovněž přináší nádherné záběry jejích obrazů.

Jak býti dobrou ženou (16. července, CinemArt)

Příběh filmu režiséra Martina Provosta se odehrává na sklonku 60. let minulého století na poklidném francouzském pohraničním maloměstě. Paulette (Juliette Binoche) a její manžel Robert (François Berléand) s pomocí výstřední Gilberte (Yolande Moreau) a přísné jeptišky Marie-Thérèse (Noémie Lvovsky) zde již řadu let provozují speciální soukromou školu pro dospívající dívky. Cílem výuky je vychovat z dívek dokonalé manželky. Po smrti Roberta Paulette zjistí, že škola stojí na pokraji bankrotu a tak musí rychle převzít zodpovědnost za její udržení. Po setkání s Andrém, svou první láskou, začíná pochybovat o tradičním rodinným uspořádání, k němuž dívky ve škole vedou. Mění se ale i studentky toužící po nezávislosti...

Scoob! (16. července, Vertical Entertainment)
První celovečerní film o Scooby-Doo vás zavede na samotný začátek přátelství Scoobyho a Shaggyho a konečně na velkém plátně uvidíte, jak s mladými detektivy Fredem, Velmou a Daphne, založili dnes již legendární srandabandu Záhady s.r.o. Po stovkách vyřešených případů musí teď ale Scooby a jeho parta přijít na kloub nejprekérnější záhadě všech dob. Zločin totiž nikdy nespí a svět má brzy zakusit zlobu přízračného bájného psa Kerbera.

Havel (23. července, Bontonfilm)
Film Havel režiséra Slávka Horáka popisuje bouřlivý osobní život Václava Havla z jeho disidentských dob, ještě před tím, než se stal známou osobností a celosvětovou ikonou. Příběhu dominuje boj za pravdu a správnou věc, pronásledování, věznění a také milostné vztahy, vlastní pochyby a humor. V centru všeho je pak neobvyklý a o to silnější vztah s manželkou Olgou. Titulní roli Havla ztvárnil držitel Thálie Viktor Dvořák, Olgu Havlovou hraje Anna Geislerová, Pavla Landovského hraje Martin Hofmann, v dalších rolích se představí Barbora Seidlová, Stanislav Majer nebo Jiří Bartoška.

Vzhůru za sny (23. července, Bontonfilm)
Život dvanáctileté holky Míny se v animovaném filmu obrátí vzhůru nohama hned nadvakrát. Poprvé, když proti své vůli dostane otravnou nevlastní sestru Jenny. Podruhé, když při spaní přijde na to, jak vlastně sny vznikají, a že svět snů má podobu nekonečných filmových studií, které připomínají Hollywoodskou továrnu na sny. Každý z nás má v hlavě vlastní filmový štáb a režiséra svých snů. Co se stane, když zkusí ovlivnit snění nevlastní sestry. Nejdřív trošku, pak o něco víc. Jenže zahrávat si s lidskými sny může mít velké následky.

K2 vlastní cestou (30. července, Bontonfilm)
Klára Kolouchová, první rodilá Češka, která zdolala před lety Mount Everest, vloni jako první Češka a teprve dvacátá žena světa zdolala i druhou nejvyšší horu světa – nebezpečnou K2. Co pohání ženu, manželku a matku dvou dětí do souboje s obávaným zabijákem? Kam až dosahuje právo splnit si svůj osobní sen? Mohou být vlastně ženy při jeho plnění stejně sobecké jako muži? Odpověď na otázky a pohled na jedinečnou cestu až na vrchol K2 přináší dokument renomované filmařky Jany Počtové, autorky ceněných dokumentů Generace Singles a Nerodič. Spolu s hlavní hrdinkou sdílela období náročných příprav, pochyby, těžká loučení, krize i předchozí neúspěšný pokus.

#kino

reklama

Shakespearovské léto 2020 | Divadelní open-air festival | 9. - 19. srpna PEARL DESIGN
Další články