[OL]4you na

Dějiny československého komiksu 20. století se představí olomouckým čtenářům

Tisícistránkové Dějiny československého komiksu 20. století, které vznikly ve spolupráci odborníků z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR, se ve středu 18. 2. 2015 představí olomouckému publiku.

Dějiny československého komiksu 20. století se představí olomouckým čtenářům

Slavnostní uvedení za účasti všech autorů, nakladatele a zástupců obou zúčastněných pracovišť představí zájemcům z řad odborné i laické veřejnosti nejen celý projekt a jeho specifika, ale nabídne i příležitost k seznámení se se základními milníky vývoje československého obrázkového seriálu a nejzajímavějšími novými objevy a zjištěními, která z práce na Dějinách československého komiksu 20. století vyplynula. Roli kmotra publikace pro olomoucké uvedení přijal výtvarník, spisovatel a autor komiksů Pavel Čech.

Posezení s Dějinami československého komiksu 20. století, které se uskuteční ve středu 18. 2. 2015 od 16:30 hodin v Kavárně Amadeus (Arcidiecézní muzeum, Václavské náměstí 4) zve k oslavě a poučení nejen specializované zájemce o historii obrázkového seriálu, ale i návštěvníky s obecnějším zájmem o domácí kulturní dějiny. Jak totiž uvádí Martin Foret, jeden z autorů Dějin a pracovník olomoucké Filozofické fakulty: „Naše Dějiny československého komiksu představují zajímavý doplněk nejen k poznání ,okraje‘ literatury, výtvarného umění a filmu, ale i k dějinám domácích tištěných médií – ve 20. století byly totiž domovem komiksu primárně novinové a časopisecké tituly. A to často i takové, u nichž jsme to nečekali. Zároveň se s komiksem více či méně ‚zapletla‘ řada osobností, které známe i z jiných oblastí kulturního života v Československu.“

Dějiny československého komiksu 20. století, připravené čtyřčlenným autorským týmem z Ústavu pro českou literaturu AV ČR a Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (hlavní redaktor Pavel Kořínek), představují dosud nejrozsáhlejší zmapování spletité historie komiksu na území někdejšího Československa. Práce podložená několikaletým pramenným výzkumem jako první skutečně komplexně, s náležitou odborností a v úplnosti žánrové i tematické zpracovává dějiny sledované obrazoslovní formy v celé její šíři a rozmanitosti. Rovných tisíc stran výkladu, rozděleného do dvou svazků (sv. I 1900–1964 a sv. II 1964–2000) doprovází přes 550 reprodukcí a samostatná rejstříková brožura s doprovodným aparátem.

V průběhu slavnostního uvedení bude možné zakoupit celý knižní soubor se speciální slevou ve výši 25 %, konkrétně za 2100 Kč vč. DPH.

______________________________________________________________

O knize:

Dějiny československého komiksu 20. století
Prokůpek, Tomáš – Kořínek, Pavel – Foret, Martin – Jareš, Michal (hlavní redaktor Pavel Kořínek)
grafická úprava Symbiont
ISBN 978-80-7470-061-3
počet stran 428 + 572 + 88, celé v kartonovém pouzdře
vazba váz.
formát 240 × 300 mm
rok vydání 2014
obsahuje přes 550 vyobrazení, jmenný rejstřík, názvový rejstřík
cena 2 800 Kč (vč. DPH)

Dějiny československého komiksu 20. století jsou hlavním výstupem projektu podpořeného Grantovou agenturou České republiky v letech 2010–2012 (projekt P406/10/2306). Vychází za podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury ČR a hlavního města Prahy.

Nakladatelská anotace:

V posledních letech se tuzemský komiks a obrázkový seriál těší zvýšené přízni čtenářů, kritiků i odborných badatelů. Dlouho opomíjenému, pokud už ne zcela záměrně přehlíženému a omezovanému mediálnímu žánru se dostává pozornosti prostřednictvím dílčích publikací či výstav, celistvější historický přehled ale dosud chyběl. Asi těžko si lze představit knihu o několika tisících postav a hrdinů, která by zároveň byla pro čtenáře stále přehledná a čtivá. A právě takové Dějiny československého komiksu 20. století jsou. Přinášejí první komplexní a odborně fundované pojednání o komiksovém 20. století v našem kulturním a jazykovém prostoru, nabízejí pohled na jeho proměny a tendence, připomínají nejslavnější osobnosti (Lada, Sekora, Saudek, Němeček) a samozřejmě představují známé i méně známé komiksové hrdiny. Neopomíjejí při tom ani mnoho tvůrců, časopisů, knih a aktivit dnes pozapomenutých. S důrazem kladeným na sledování vývojových linií formálních, žánrových i motivických zahrnují Dějiny do svého výkladu přirozeně i oblast komiksové tvorby překladové, jakož i šířeji pojímané exkurzy věnované společenské pozici komiksu a obrázkového seriálu. Dějiny československého komiksu 20. století tak nechtějí nabídnout jen detailní popis československé komiksové a obrázkovoseriálové tvorby, ale zprostředkovaně vyprávějí i příběh o pozici, funkci a proměnách komiksu v česko- a slovenskojazyčném kulturním prostoru. Dva obsáhlé svazky (I: 1900–1964; II: 1964–2000) doprovází bohatý ilustrační materiál, detailní rejstříky (jmenný a titulový) a medailony domácích komiksových tvůrců.

Více informací naleznete na webových stránkách:
www.akropolis.info/kniha/1472/Dejiny-ceskoslovenskeho-komiksu-20-stoletiwww.dejinykomiksu.cz

reklama