[OL]4you na

Dětský pokoj pro školáka

Budoucí prvňáčci a školáci mají jiné potřeby a nároky na svůj pokoj než malé děti. Vedle místa na hraní potřebují vybudovat kvalitní studijní prostor, kde budou trávit hodně svého času.

Dětský pokoj pro školáka

Hlavníky mezníky na změnu dětského pokoje je období, kdy jdou děti poprvé do školy a když základní školu opouští, a stávají se z nich studenti. Malý školák potřebuje mít zařízený pokoj tak, aby v něm byl vedle pracovního koutku i prostor pro hru. Uspořádání, barvu zdí i nábytek konzultujte i s potomkem, aby se ve svém prostoru cítilo co nejlépe, a mělo radost ze svých nápadů. Před každým nákupem přemýšlejte, aby dítě mělo dostatek místa uložit si své věci i za pár let, jestli nábytek není příliš infantilní, moc barevný, zda je rostoucí, výškově nastavitelný, zda ho lze chytře přeskládat, nebo budete muset za pár let kupovat jiný.

Malujeme
Barevné zdi pokoj zútulní. Je lepší zvolit pastelové tóny než syté odstíny. Hračky, knížky i pomůcky pro děti jsou samy o sobě dost pestré. Než zvolíte barevný tón stěn, mějte dobře rozmyšlený i odstín nábytku. Bílá barva v kombinaci s barevnou stěnou vynikne, ale chybu neuděláte ani s klasickým nábytkem ze dřeva. K barevnému nábytku určitě volte neutrální bílou. Hezké jsou i klasické tapety či fototapety, které zdůrazní určité zóny v pokoji. V posledních letech přišly do módy speciální barvy, kterými přeměníte stěnu v magnetickou nebo lehce omyvatelnou psací tabuli.

Promyslete každý detail
Nábytek si můžete nechat vyrobit přímo na míru, nebo pokoj vybavit sami jednotlivými kousky zvlášť. V druhém případě se držte osvědčeného pravidla: dětský pokoj se skládá ze tří zón: práce, hraní a odpočinek. Nakreslete si půdorys pokoje a hledejte místa, kde je dostatek denního světla pro psací stůl, ideální koutek na spaní (pro pocit většího bezpečí postel nemá stát pod oknem ani naproti dveřím) a útulný prostor na hraní. Hledejte skříně, do kterých můžete uložit nejen oblečení, ale i sportovní vybavení, deskové hry apod. Budou se hodit i poličky, knihovna a úložný prostor na hračky.

Pokoj pro dva
Zařízení pokoje pro sourozence je někdy tvrdý oříšek, zvláště když je mezi nimi větší věkový rozdíl nebo jsou opačného pohlaví. Do pokoje se musí vejít dvě lůžka, dva pracovní stoly a dvě židle. Šatní skříň a knihovna mohou být společné. Pokoj raději vybavte neutrálním nábytkem i barvou, aby si každé dítě mohlo vymezit svoji zónu. Dotvořit si ji po svém, zabydlet se, a mít pocit soukromí. Skládací variabilní nábytek snadno přesunete dle aktuálních potřeb.

Rostoucí nábytek
Výškově nastavitelný nábytek vám vydrží dlouho, upravíte ho podle potřeb dítěte - ať už výšku nebo sklon stolu. Stůl vybavte dostatkem školních potřeb a úložných prostor od šuplíků přes přihrádky až po poličky hned nad stolem. Na trhu jsou stoly s celou polohovatelnou deskou nebo jen její částí. Částečné má obrovskou praktickou výhodu – věci ze stolu nesklouznou. Pracovní prostor a hrací koutek by neměly být u sebe, aby se dítě příliš nerozptylovalo. Psací stůl umístěte k oknu tak, aby si dítě při psaní rukou nestínilo. Židle by měla být ergonomicky tvarovaná  s výškově nastavitelnou zádovou opěrkou zpevněnou v bederní páteři. Nastavitelné područky a zaoblený a mírně klopený sedák zajistí maximální pohodlí.

Svítíme
Stolní lampička by měla ozařovat plochu z výšky 40 – 50 cm pod úhlem 60 až 70°. Výkon žárovky by měl být maximálně 60W. Vyšší by způsobil nespavost a hyperaktivitu.

reklama