[OL]4you na

Do porot hlavních filmových soutěží KVIFF za Česko usedly ženy

Hvězdná porota hlavních filmových sekcí je letos opravdu pestrá, zastupují ji osobnosti z devíti různých zemí světa. Českého zastoupení se ujaly ženy, za Súdán filmový režisér s patnáctiletou praxí leteckého inženýra, dál se můžeme těšit na Geoffreyho Rushe nebo queer americkou producentku Christine Vachon. Největší pozornost se soustředí na Hlavní soutěž, která vybírá nové světové celovečerní filmy. Další významnou sekcí je Proxima, zaměřená na moderní filmovou tvorbu.

Do porot hlavních filmových soutěží KVIFF za Česko usedly ženy
Eliška Křenková FOTO: KVIFF

Jednou z nejzajímavějších osobností letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech je Geoffrey Rush. Tento mezinárodně uznávaný australský herec, který před dvěma lety obdržel Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, letos zasedne v hlavní porotě. Světové kariéry se dočkal až ve svých 45 letech, kdy získal Oscara za roli geniálního klavíristy Davida Helfgotta ve filmu Záře (1996). Ztvárnil mnoho oceněných a jedinečných postav, jako jsou markýz de Sade (Quills – Perem markýze de Sade), rádce královny Alžběty (Královna Alžběta), pirát Barbossa (Piráti z Karibiku) a pěstounský otec Liesel (Zlodějka knih).

Geoffrey Rush, Foto: KVIFF 2024

Nejmladší členkou poroty je Eliška Křenková

České zastoupení v hlavní porotě zajišťuje Eliška Křenková, zároveň nejmladší členka poroty. Herectví se rozhodla věnovat díky nabídce zahrát si v populárním filmu Rafťáci (2006). Za výkon ve vedlejší roli ve filmu Všechno bude (2018) získala Českého lva a byla čtyřikrát nominována na cenu České filmové akademie. Objevila se ale i v zahraničních produkcích (seriál Borgia).

Další významnou osobností je queer americká producentka Christine Vachon, držitelka cen Independent Spirit Award a Gotham Award. Během více než tří dekád vzniklo pod jejím vedením přes sto snímků, včetně nejproslulejších amerických nezávislých filmů jako Kids, Střelila jsem Andyho Warhola, Štěstí, Kluci nepláčou a Hedwig and the Angry Inch.

Islandská a maďarská scénáristická reprezentace

Pětici porotců doplní maďarský herec a scenárista Gábor Reisz a islandský spisovatel a scénarista Sjón. Sjón je jedním z nejpřekládanějších islandských autorů, jeho díla byla přeložena přibližně do třiceti jazyků. Ve filmovém světě se prosadil scénářem k dramatu Ada (2021), který byl vybrán k reprezentaci islandské kinematografie na Oscarech. Gábor Reisz zaznamenal mimořádný úspěch svou celovečerní prvotinou Jsou věci divné a nevysvětlitelné. Jeho třetí film Vysvětlení všeho, bude premiérově uvedený na letošním KVIFF. 

České ženské zastoupení v porotě máme i v sekci Proxima. Tentokrát v podání Adély Komrzý, mladé české režisérky, která se proslavila svou tvorbou na mezinárodní filmové scéně. V roce 2018 absolvovala studijní stáž na Filmuni Babelsberg Konrad Wolf, kde studovala režii. Její filmy "Jednotka intenzivního života" z roku 2021 a "Zkouška umění" z roku 2022 si našly cestu na mnoho prestižních mezinárodních festivalech a získaly řadu ocenění.

Adéla Komrzý FOTO: KVIFF

Filmu rozumí i súdánský letecký inženýr

Dále v porotě Proxima usedne Mohamed Kordofani, který po patnáctileté praxi leteckého inženýra přešel k filmařině. Dnes je úspěšný súdánský filmový režisér a spoluzakladatel produkční společnosti Klozium Studios. Získal cenu Prix de Liberté a cenu Rogera Eberta na MFF v Chicagu. Z Nizozemska dorazí Wouter Jansen, zakladatel filmové sales společnosti Square Eyes, zastupující autorské celovečerní i krátké snímky a ve spolupráci s filmaři navrhující festivalové a distribuční strategie. 

A nakonec velmi úspěšná filipínská producentka Bianca Balbuena a mexická festivalová organizátorka Daniela Michel. Michel už měla čest zasedat v porotách prestižních festivalů jako Cannes a Benátky, kde se aktivně věnuje podpoře a propagaci nové generace filmařů. Zasedání v porotě není novinkou ani pro Biancu Balbuena, držitelku významných cen, jako je Producent roku od Asian Film Commissions Network.

reklama