[OL]4you na

Dobrodružství na plachetnici, pohoda u moře i objevování přírodních krás. Tak jsme si užívali léto

Hory, moře, dobrodružství, ale také nicnedělání, zahrádkaření, zavařování nebo houbaření. Léto může mít mnoho podob a my jsme si je užili dosyta všechny. Podívejte se, jak trávila prázdniny naše redakce...

Dobrodružství na plachetnici, pohoda u moře i objevování přírodních krás. Tak jsme si užívali léto

PAVEL SEDLÁČEK
vydavatel

Letos jsme si se synkem nenechali ujít potápění v zátoce Crystal Lagoon na ostrově Comino. Vloni jsme toto místo objevili s dcerami, o letošní dovolené jsem tam tedy vzal syna. Milujeme moře a právě tato zátoka je jako stvořená pro objevování nejrůznějších krás. Potápěli jsme se, blbli jsme s podvodní kamerou, chytali jsme ryby z lodi. Crystal Lagoon má neopakovatelné kouzlo, voda je tam azurově modrá a viditelnost naprosto dokonalá. Když se navíc člověk položí na hladinu, přestane mávat rukama a nohama, během chvilky má kolem sebe spoustu pestrobarevných ryb. Loni se k nám dokonce přiblížila velká chobotnice. A když pak lodí popojedete směrem k ostrovu Gozo, ocitnete se na jedné z nejkrásnějších pláží v Evropě - v zátoce Blue Lagoon... Léto u moře zkrátka nemá chybu!

ZUZANA DOLEŽELOVÁ
šéfredaktorka

Léto je mým nejoblíbenějším ročním obdobím. Mám ráda teploty nad třicet, horké večery, moře, půvab jesenických kopců i putování okolím a objevování kouzel našich krajů. Ani letos jsme o prázdninách nevynechali pobyt v naší oblíbené vesničce na jihu Chorvatska, kde jsme si to užívali jak my s manželem, tak náš dvouletý syn. Hry s kamínky, skákání z mola a pozorování krabů jsme střídali s výlety do hor a tentokrát jsme si nenechali ujít ani návštěvu delty Neretvy, která nám učarovala. Během léta jsme také vyráželi na výlety do Jeseníků, sbírali jsme lesní jahody, borůvky i brusinky, zavařovali jsme, jen tak se toulali přírodou, navštívili jsme Polsko, jižní Moravu, Rožnov pod Radhoštěm, Kutnou Horu... Všude je krásně a společné zážitky, byť pro nezasvěceného člověka třeba jen drobné, jsou tím, co vám nikdo nikdy nevezme a co vás utváří. A proto si je hodláme dopřávat i na podzim.

HANA DOŠLOVÁ
redaktorka

Dovolenou jsme opět trávili u rodiny ve Francii a spojili jsme ji s putováním po západním pobřeží a poznáváním Bretaně. Počasí nám přálo tak, že se dalo v oceánu i koupat. Chodili jsme rybařit a věnovali se klasickým dovolenkovým aktivitám. Velkým zážitkem byla návštěva zábavniho parku Puy du Fou, v kterém vmžiku vklouznete do historie během divadelních představení. Poznáte zde například život Vikingů nebo třeba zažijete realistické římské zápasy včetně napínavých závodů vozatajů v "Koloseu". 

PAVEL "SMRČEK" JEDLIČKA
grafik

Letos jsem se vydal plachetnicí podél pobřeží Sicílie. Plavba po moři má své kouzlo – je to večerní pohoda a klid s partou kamarádů v opuštěné zátoce, ale také aktivní dovolená při plutí na plachty či při nepřízni počasí. Neopakovatelná atmosféra ostrovních městeček zůstane člověku v paměti dlouho, stejně jako vynikající místní víno i kuchyně. A díky moři na dosah ruky – doslova, stačí jen zastavit loď a skočit – se i sicilské horko snáší lépe. Prohlídka starobylých památek Palerma při odjezdu domů pak už byla jen třešničkou na vydařeném dovolenkovém dortu.

LUCIE HUBÁČKOVÁ
produkční

Máte rádi hory, krásnou přírodu, adrenalin, nebo spíše odpočíváte u vody? Tak toto všechno nabízí Slovinsko, kam se ráda vracím. Krásnější přírodu jsem zatím nikde jinde neviděla. Blankytně modrá voda s kostelíkem Panny Marie uprostřed vám vykouzlí úsměv na tváři hned, jak ho spatříte – to je jezero Bled. Vodopád Peričnik v Julských Alpách je jedním z mála vodopádů, který můžete projít přímo za proudem padající vody po úzké cestičce. Skvělé výhledy zase najdete na Triglavu nebo Mangartu, město Bovec je pro změnu vyhlášené outdoorovými sporty a adrenalinem. Rafting na řece Soča je skvělým zážitkem. Řeka je právem považovaná za jednu z nejhezčích v Evropě, ale pozor, koupání v ní je jen pro silnější povahy. Já to vydržela asi deset vteřin, voda je totiž strašně ledová! 

reklama