[OL]4you na

Fantastický návrat do sv. Mořice: Mezinárodní varhanní festival začne ve velkém stylu

Velkolepým návratem do chrámu svatého Mořice otevře po dokončené rekonstrukci Englerových varhan Mezinárodní varhanní festival Olomouc svůj 55. ročník. Zahajovací koncert se uskuteční už dnes v 19 hodin a návštěvníci se mohou těšit na přední českou varhanici Kateřinu Málkovou, kterou doplní unikátní seskupení Moravia Brass Band. Také následující čtyři festivalové koncerty nabídnou špičkové interpretační výkony. A jednou se rozezní i dómské varhany...

Fantastický návrat do sv. Mořice: Mezinárodní varhanní festival začne ve velkém stylu

"Mezinárodní varhanní festival Olomouc patří ke stěžejním kulturním a společenským událostem města a je jednou ze značek, které jsou s Olomoucí spojovány a dotvářejí její image v tuzemsku i v zahraničí. Role Moravské filharmonie Olomouc coby pořadatele festivalu je při tom zásadní pro jeho stabilitu, dlouhodobou kvalitativní úroveň i budoucnost," uvedl náměstek primátora Viktor Tichák.

Englerovy varhany se představí po náročné opravě
Po dokončené rekonstrukci Englerových varhan se festival vrací zpět do kostela sv. Mořice, kde proběhnou čtyři z pěti festivalových koncertů. Jeden koncert se pak uskuteční v katedrále sv. Václava. "Po několikaleté přestávce se znovu rozezvučí svatomořické varhany, které prošly náročnou opravou, trvající skoro tři roky. Opravu realizovala slovinská varhanářská firma Anton Škrabl ve spolupráci s olomouckou firmou Organ Service, a byla financována Evropskou unií a Ministerstvem pro místní rozvoj. Náročnost rekonstrukce byla především v tom, že se jedná o velký nástroj nejen co do počtu píšťal, ale i kombinací ovládání mechanicko-elektrické traktury. Věřím, že obnovené varhany budou také v letošním 55. ročníku festivalu rozeznívat srdce všech milovníků varhan," řekl probošt kostela sv. Mořice František Hanáček.

Varhany se rozezní vždy v pondělí a ve čtvrtek
Všechny festivalové koncerty se konají tradičně v pondělky a čtvrtky od 4. do 18. září, vždy od 19 hodin. I v letošním roce nabídne festival špičkové interprety a nevšední hudební zážitky. "Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále. Rád bych vyzvednul fakt, že právě olomoucký 'dóm' poskytl hlavní zázemí varhannímu festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan. Tento koncert tak je jakýmsi poděkováním za možnost udržet linii varhanního festivalu v Olomouci bez jediného přerušení," doplnil dramaturg festivalu Karel Martínek.

Vstupné
Vstupenky v ceně 200 Kč (zlevněná 100 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, nebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu. Bližší informace k festivalu a vstupenkám jsou k dispozici na webu Moravské filharmonie Olomouc www.mfo.cz.

Varhany v chrámu sv. Mořice jsou jednou z nejpozoruhodnějších kulturních památek v Olomouci a v celém regionu. Jejich jádro tvoří barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera, který jej na objednávku mořického probošta Francesca Gianniniho vytvořil v letech 1740 až 1745. V původní podobě se varhany dochovaly až do poloviny 20. století, kdy proběhla velká rekonstrukce. Počet píšťal byl tehdy rozšířen z 2361 na 8054. Rekonstrukci provedla firma Rieger-Kloss z Krnova pod vedením Antonína Schindlera. S 95 rejstříky jsou varhany jedněmi z největších v celé Evropě. U příležitosti dokončení rekonstrukce byl v roce 1969 založen Mezinárodní varhanní festival. Během více než 50 let se tu vystřídaly ty největší osobnosti světového varhanního umění. Od roku 2011 je dramaturgem festivalu vynikající varhaník, skladatel, improvizátor a pedagog Karel Martínek.

Mezinárodní varhanní festival se koná každoročně od roku 1969, kdy jej založil prof. Antonín Schindler (+2010), dlouholetý člen a spoluzakladatel Moravské filharmonie. Za dobu své existence si festival získal přízeň laické i odborné veřejnosti celého světa a jezdí sem koncertovat přední světoví interpreti. Od roku 2011 je dramaturgem festivalu Karel Martínek.

Festival zahájí varhanice Kateřina Málková

4. září v 19:00 - zahájení festivalu
Kateřina Málková (Česko) – varhany, Ondřej Moťka – trubka
Moravia Brass Band, Chuhei Iwasaki – dirigent

Kateřina Málková patří k nejvýraznějším českým varhanicím. Její interpretační umění charakterizuje výrazná muzikalita a nespoutaná energie i temperament. Koncertuje na mnoha místech Evropy a je vyhledávanou spoluhráčkou renomovaných orchestrů a těles.

Moravia Brass Band je český žesťový soubor, který čítá až třicet hudebníků. Toto největší tuzemské žesťové těleso působí od roku 2017 pod vedením šéfdirigenta Chuhei Iwasakiho a sklízí úspěchy na domácích pódiích a také napříč Evropou. 

Program slavnostního zahajovacího koncertu festivalu pojí skrz hudbu starých mistrů majestátný zvuk žesťových nástrojů s velkolepými svatomořickými varhanami, a to vše v jedinečném chrámovém prostředí.

Program:
Giovanni Gabrieli: Canzon duodecimi toni a 10, Ch. 178
Johann Sebastian Bach: Pièce d´Orgue BVW 572, „Fantasie G dur“
Antonio Vivaldi: Koncert č. 9 D dur RV: 230
Arvo Pärt: Pari intervallo (verze pro varhany)
Heinrich Ignaz Franz Biber: Sonata Sancti Polycarpi
Arvo Pärt: Trivium
Pavel Josef Vejvanovský: Sonata sancti Petri et Pauli
Philip Glass (arr. M. Riesman): Finale z III. dějství opery Satyagraha
Ondřej Moťka: Dopis svatého Mořice (světová premiéra)

FOTO: archiv pořadatele

reklama