[OL]4you na

Festival Olomouc (o)žije rozproudil město. A lámal rekordy

Na konci června se Olomouc stala dějištěm třetího ročníku unikátního festivalu s názvem Olomouc (o)žije. Ulice se zaplnily muzikanty a nadšenými návštěvníky a v rytmu hudby, tance a za doprovodu ojedinělé venkovní galerie fotografického umění tepaly až do pozdních nočních hodin. Městu tento festival velmi sluší, což potvrzují četné ohlasy, které i po více než měsíci dělají radost pořadatelům i všem milovníkům kultury a dobré zábavy...

"Je tomu už necelý měsíc, co Olomouc již potřetí (o)žila hudebním festivalem v ulicích města. Přesto se nám stále obtížně hledají slova, kterými bychom dostatečně výstižně popsali naši vděčnost za vše, co jsme letos mohli uskutečnit a zažít. Když jsme s přípravami ročníku 2023 začínali, bylo naším přáním, aby vyšlo hezké počasí, aby se lidé v ulicích opět dobře bavili, aby měli vystupující umělci z hraní radost a společně si všichni užili atmosféru, na kterou budou s chutí vzpomínat. S velkou radostí proto nyní pozorujeme festivalové ohlasy, které nám dávají pocit, že se naše přání do značné míry naplnila, ale také nabízí podněty, na čem můžeme ještě do příštích let pracovat," uvedl za organizátory Štěpán Havran.

FOTO: Josef Polehňa

Komunitní snídaně jako skvělý start
Letošní ročník přitom přinesl zatím nejbohatší program. Vše odstartovalo už ráno komunitní snídaní na Horním náměstí, na kterou dorazilo více než 200 lidí. Snídaně se nesla v duchu sdílení všech jídel a dobrot, které návštěvníci sami upekli, navařili, nebo prostě jen po cestě koupili. To vše za hudebního doprovodu zpěvačky Rana. "Snídaní jsme podpořili také olomouckou neziskovou organizaci Dobré místo pro život, konkrétně její projekt Otevřeme zahradu, na který šel výtěžek z prodeje kávy podniku Traffic Coffee," uvedl Havran a zdůraznil, že organizátoři děkují všem, kteří přispěli, ale i těm, kteří na stůl zdarma věnovali své produkty nebo pomohli s organizací snídaně.

FOTO: Zuzana Doleželová

Hudba v ulicích a rekordy
Po ranní komunitní snídani následoval odpolední hudební program festivalu, který začal již ve 13:00 a pokračoval do pozdních večerních hodin, kdy jej uzavírala afterparty v Letním Kině. Centrem festivalu se pro letošní ročník stalo Horní náměstí. Zvesela se hrálo také na Dolním náměstí a v přilehlých ulicích centra, kterými za celý den proudilo neskutečných zhruba 20 000 návštěvníků. Rekord padl také v počtu zapojených hudebníků a kapel, kterých se letos ve městě prostřídalo 104. Návštěvníci si mohli užít například vystoupení známého českého zpěváka Marcella, bubenickou show Jumping Drums, hudební seskupení Arrhythmia, saxofonistku KJ Sax, kapely Brass Avenue, Trocha klidu, nebo třeba The Bluesmen. Kromě hudebníků se však letos poprvé v ulicích prezentovali také výtvarníci, pouliční umělci, iluzionisté, slam poetristé nebo tanečníci. Kromě zmíněných vystupujících lze mezi nejzajímavější zážitky bezesporu zařadit také vystoupení operní sólistky Jany Šelle a klavíristů Richarda Mlynáře a Martina Skácela přímo uprostřed vysklené výlohy obchodu Bubeník sklo. Dále také představení iluzionisty Antonína Brtníka v Olodvorku, nebo třeba vystoupení předního českého slam poetristy Anatola Svahilce. Velkou pozornost vzbudilo také Edwards Silent Disco na Horním náměstí, které vtáhlo zájemce do světa hudby, kterou slyšeli jen oni.

FOTO: Josef Polehňa

Fotografie jako skvělé oživení
Novinkou letošního ročníku bylo také spojení s fotografií, kdy bylo různě u ulicích města a kavárnách vystaveno celkem 28 souborů 25 olomouckých autorů na téma: Život v Olomouci od 70. let do současnosti. K vidění byly snímky například Jindřicha Štreita, Mileny Valuškové, Vladimíra Krinitského, Emila Pališka nebo třeba Zdeňka Sodomy, které se věnovaly širokému rozmezí témat, přes oslavy 1. máje v 80. letech, fotografie sídliště Mačkalov, legendárního zaniklého klubu Nausea, nebo místních menšin. 

FOTO: Josef Polehňa

"Naše poděkování patří všem zúčastněným, ale také partnerům a podporovatelům našeho festivalu, bez kterých by jeho organizace šla jen stěží. Právě díky nim můžeme otevírat pro vystoupení místa, která jsou běžně nepřístupná, každoročně zkvalitňovat produkci a celkově tak zvyšovat kulturní zážitek návštěvníků," uvedl závěrem Štěpán Havran a doplnil, že se již nemůže dočkat příštího ročníku...

Festival v roce 2021 získal ocenění Počin roku, v roce 2022 byl nominován na Cenu Olomouckého kraje, v roce 2023 byl nominován na Nejlepší akci roku Olomouckého kraje.

Fotografie z akce naleznete ZDE.

Tak zase za rok, Olomouci!

reklama