Galerie uprostřed mallorského ráje – to je CCA Andratx

Mallorca je největším ostrovem Baleárského souostroví v západní části Středozemního moře, připadá Španělsku a jejím hlavním městem, které je zároveň i tím největším, je Palma de Mallorca. Ostrov není jen místem, kde najdete skryté laguny s temně modrou vodou či několik kilometrů dlouhé pláže s bílým pískem a tyrkysovým odstínem moře. Je to i místo, kde se dá navštívit jedna z nejlepších galerií současného a moderního umění v Evropě.

Gabriela Kodysová

Tím místem je CCA Andratx, kulturní centrum ve městečku Andratx, jenž je západní vstupní branou do pohoří Serra de Tramuntana, které je zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO.

Budova galerie samotné je obklopena horami, alejemi rododendronů, palmami a ovocným sadem plným citrusů a mandlovníků, který je zároveň i místem domova stáda divokých koz. To všechno zní až neuvěřitelně, vzhledem k tomu, že Mallorca je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na celém světě. Uprostřed areálu CCA se ale na malý okamžik ocitnete v soukromém ráji, daleko od davů lidí, ruchu města a všudypřítomného turismu.

Majiteli tohoto místa jsou dánští manželé Jacob a Patricia Asbaek, kteří se po celý svůj život věnují umění, sběratelství, kurátorství a podpoře mladých umělců. To je i jednou z hlavních náplní tohoto místa. Samotná budova je splněním jejich dlouholetého snu a byla postavena v roce 2001, od té doby svým návštěvníkům nabídla nespočet výtečných exhibicí a doprovodných uměleckých akcí. Součástí galerie je kunsthalle, galerie a čtyři studia, která každý měsíc nabízí útočiště čtyřem umělcům z celého světa. Ti zde po několik týdnů žijí a tvoří, díky čemuž se samozřejmě stávají na malý okamžik součástí prostoru jako takového. O pobyt zde je nutné zažádat si skrze aplikační formulář na vlastních webových stránkách galerie, ale místa jsou beznadějně zaplněná až do konce roku 2018. To odpovídá zájmu a kvalitě, které toto místo nabízí. Během uplynulých let galerie hostila řadu významných současných umělců, mezi kterými nechyběla například Claudia Wieser, Stefan Rinck, Kristin Oppenheim či Carsten Fock. Ve vlastních sbírkách čítá na tisíce uměleckých děl, která jsou všechna (až na mizivé procento) určena k prodeji sběratelům umění z celého světa či laikům, kteří se do daného díla beznadějně zamilují.

Dalším velkým přínosem pro zdejší uměleckou sféru je prostor označený jako ESPAI, který slouží výstavám pro lokální umělce či lidi žijící a tvořící na ostrově. Upřednostněni jsou mladí a začínající tvůrci, kterým sólová exibice pomůže nastartovat jejich uměleckou kariéru.

Galerie je otevřena každý den kromě pondělí, vstupné je 8 eur pro dospělou osobu a 5 eur pro studenty či seniory. Děti do dvanácti let mají vstupné zdarma. V rámci každého zaplaceného lístku dostane návštěvník kávu zdarma ve zdejší restauraci. Pro bližší informace a kontakty doporučujeme navštívit oficiální stránky galerie www.ccandratx.com

#galerie #prázdniny #léto #španělsko #mallorca #výstava #tip na výlet #cestování #umění

reklama

Shakespearovské léto 2020 | Divadelní open-air festival | 9. - 19. srpna PEARL DESIGN
Další články