[OL]4you na

iMucha – výstava i opulentní vizuální show plná světel, hudby, tance a akrobacie

Ponořte se do atmosféry zdobné secese. Na unikátní výstavě díky rozpohybovaným nejslavnějším dílům včetně Slovanské epopeje nebo během multimediální show s technologicky nejvyspělejší projekcí propojenou s moderní hudbou, tancem, akrobacií.

iMucha – výstava i opulentní vizuální show plná světel, hudby, tance a akrobacie

Slavná kolekce originálních plakátů a dalších neméně ohromujících artefaktů secesního mistra, jejíž základy položil v minulosti tenista Ivan Lendl, je k vidění na výstavě v pražském Obecním domě. Ženám z plakátů vdechli tvůrci život prostřednictvím nejmodernějších špičkových technologií, stejně tak ožívá sám Alfons Mucha, který na vás promlouvá z obrazu. Digitalizované a ozvučené výjevy z monumentální Slovanské epopeje vás doslova vtáhnou do dějin slovanských národů. To vše a mnohé další nabízí fascinující pohled na originální tvorbu velikána české secese současným způsobem.
„Na své si proto přijdou jak milovníci klasického výtvarného umění, tak i vyznavači posouvání kusu naší umělecké historie do soudobých rozměrů. Těšit se mohou i návštěvníci, kteří zavítali na výstavu v roce 2013. Od té doby totiž sbírka prošla výrazným rozšířením a podařilo se nám získat další velmi vzácné originály. Namátkou mohu jmenovat Figures décoratives, obraz Modlitba nebo skici vitráže katedrály sv. Víta. Dokonce jsme nechali vyrobit její nasvětlenou zmenšenou repliku, která je v expozici k vidění. Navíc listy skicáře se digitálně samy obrací,“ říká Richard Fuxa, autor projektu a zároveň předseda nadačního fondu nesoucího jeho jméno, který sbírku spravuje. Ten také upozorňuje na několik vybraných zajímavostí. „Pro namluvení Alfonse Muchy v angličtině se nám podařilo získat hereckou hvězdu světového formátu, Pierce Brosnana. Ohromující jsou i rozpohybované krásky ze souboru jedněch z nejoblíbenějších plakátů, Čtyřech ročních období,“ dodává.

Obecní dům nebyl pro expozici vybrán náhodou a ani návštěvnický úspěch při jejím prvním vystavení, kdy se stala Nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii ČR, nebyl tím důvodem. Jsou jím stopy, které Alfons Mucha v Obecním domě zanechal a které aktuální výstava také připomíná – jeho výzdoba Primátorského sálu. Výstava se však rozprostírá ve stejných prostorech, jako před sedmi lety. Na 550 metrech čtverečních zde najdete na 220 originálních děl. A stejně jako před sedmi lety stojí za koncepcí expozice renomovaný kurátor, expert na Alfonse Muchu, Karel Srp.

„Mohlo by se zdát, že Muchovy plakáty každý již mnohokráte viděl, že je má dokonale prohlédnuté. Jejich kouzlo však spočívá v neuvěřitelné souhře mnoha výtvarných vrstev, které se z nich vynoří až při dalším vnímání, nikdy se nedají na ráz, při jejich opětovném vstřebávání vystoupí další jejich stránka, zůstala dosud přehlížená,“ vysvětluje Karel Srp a dodává, že Mucha je jediným českým umělcem, který bezprostředně zasáhl do světového umění.

Výstava bude k vidění až do února roku 2023 a je jednou ze tří částí projektu iMUCHA, který kromě jedinečné výstavy nabízí také velkolepou multimediální projekci a show. Vstupenky je možné zakoupit na místě v pokladně Obecního domu nebo prostřednictvím sítě www.ticketmaster.cz.

Další částí projektu iMucha je multimediální show, která bude k vidění 16. února v pražském O2 Universum. Příběh o souboji tvořivosti a destrukce se odehrává na pozadí života a díla světoznámého malíře, grafika, designéra a vizionáře stylu secese – Alfonse Muchy.  Mladý kreslíř komiksů z New Yorku  se zamiluje do francouzské dívky, která jakoby vypadla z Muchova plakátu. Zároveň získává superschopnost vstupovat do obrazů a pohybovat se v jejich světě. Začíná jeho tajemná a trochu děsivá cesta za krásnou dívkou a za mužem z minulosti, který hledá pomocníka v boji proti černému mraku marnosti.
Příběhem vás provede podmanivý hlas vypravěče Pierce Brosnana, o dokonalou hudební interpretaci se postarají mimo jiné koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička a další špičkoví hudebníci. Fascinující taneční a akrobatická čísla ztvární přední umělci, včetně sólistů baletu Národního divadla ČR, kteří vystupují po celém světě (na předávání cen MTV v Los Angels, s Cirkem La Putyka nebo Losers Cirque Company a Cirkusem Cirkör). Tito umělci se mohou pochlubit oceněními jako Mistr světa v Hip Hopu, Mistr Evropy v Capoira, ceny Thálie, Grand Prix a dalšími.

reklama