[OL]4you na

Jak nejlépe připravit dítě na školu?

Prázdniny se bohužel chýlí ke konci. Usnadněte svému dítěti návrat do školy. Poradíme vám, jak děti připravit, aby vše zvládly s radostí. 

Jak nejlépe připravit dítě na školu?

Máte-li doma budoucího prvňáčka, nesnažte se s ním nacvičovat čtení, psaní, počítaní, ale je třeba se zaměřit na celkovou průběžnou podporu dětského vývoje. Raději si s dětmi povídejte, hodně čtěte, hrajte si, tvořte, sportujte, pozorujte, objevujte a nezapomínejte se smát. Váš čas, láska a porozumění se promítnou do jejich výchovy a usnadní přípravy na vstup do základní školy i do budoucího života.

Před nástupem do školy vytvořte dítěti pracovní koutek, hlídejte dostatek spánku, pohybových aktivit na vzduchu, vhodnou stravu a dostatečný pitný režim. Cvičte a rozvíjejte s nimi smyslové vnímání, obratnost, grafomotoriku, řeč, pozornost i paměť. Jak na to se můžete inspirovat v následujících hrách:

Najděte rozdíl: dva stejné obrázky s rozdílnými detaily najdete snad v každém dětském časopisu nebo v pracovních listech. Během hledání rozdílů dítěti pomůžete rozvíjet zrakové vnímání, rozlišování a soustředěnost.
Skládáním puzzle podpoříte rozvoj zrakového vnímání, představivost, pozornost, jemnou motoriku i myšlení. Puzzle si můžete vyrobit i vlastní. Rozstříhejte pohlednici, obrázek ap. na části, skládáním pomůžete rozvoji plošného vnímání, vnímání celku a jejich částí.
Hrajte karetní hry: děti se naučí respektovat pravidla, posílí zrakové vnímání, paměť, rozlišování, pozornosi i paměť.  Zkuste Černého Petra nebo Kvarteto.
Při hře Uhodni "co se na mně změnilo" si prohlédnete protihráče. Ten odejde za dveře, kde na sobě něco změní (rozepne si knoflíky, sundá si svetr...). Poté je vaším úkolem uhodnout, co se změnilo. Podpoříte rozvoj zrakového vnímání, pozornost i paměť.
Úkolem "nedokončených obrázků" bude dokreslit chybějící část obrázku. Čerpat můžete v dětských časopisech nebo pracovních listech. Podpoříte rozvoj zrakového vnímání, rozlišování a pozornosti.
Omalovánkami podpoříte vnímání a rozlišování barev i rozvoj zrakového vnímání.
Při hrách "na čichanou, na hmatanou nebo na ochutnavače" procvičíte vnímání a rozlišování vůní a pachů, rozvinete hmatové nebo chuťové vnímání. Děti mají se zavázanýma očima uhodnout, co cítí, jaký předmět mají v ruce nebo co zrovna ochutnávají.
Co je vlevo, co je vpravo: podpoříte rozvoj orientace v prostoru. Dítě musí říct, co vidí vlevo a co vpravo. Hru můžete obměnit dalšími prostorovými otázkami.
Při slovní hře "co začíná na stejné písmeno" rozvinete sluchové vnímání a rozlišování první hlásky ve slově. Vyberte písmeno a vyjmenujte co nejvíce slov, které začínají stejnou hláskou.
Během hry "Kam se schovala hračka" potrénujete prostorové vnímání i orientaci. Schovejte hračku na viditelné místo a dítě musí přesně popsat, kde leží – zda na stole, pod stolem ap.
Hrou na rýmy procvičíte sluchové vnímání, rytmus a rozlišování stejně znějících slabik. Vymýšlejte co nejvíce rýmů k danému slovu.
Hrou na prodavače procvičíte komunikativní schopnosti i početní představy.
Hra na pamatování: Dítě si prohlédne v krátkém čase libovolné předměty, které posléz zakryjete šátkem. Dítě musí předměty vyjmenovat. Hru můžete obměnit hádáním předmětu, který ze skupiny zmizí. Procvičíte zrakové vnímání i paměť.
Hra na ozvěnu: dítě musí opakovat libovolná slova, která zašeptáte. Začněte jedním slovem, postupem přidávejte víc slov. Procvičíte sluchové vnímání, soustředěnost i krátkodobou paměť.
Hra na robota: Procvičíte sluchové vnímání, soustředěnost a schopnost analýzy a syntézy. Jeden z hráčů je robot , který neumí souvisle mluvit. Rozkládá tedy slova na slabiky. Těžší variantou je rozkládání slov na jednotlivé hlásky.
Hra Čáp ztratil čepičku, měla barvu barvičku...: doplníte barvu, a dítě musí rychle najít a dotknout se zvolené barvy. Procvičíte zrakové vnímání, rozlišování a pozornost."

Mezi další aktivity, které se vyplatí zařazovat, patří hledání protikladů, hru rozvíjející logické myšlení "Které zvíře je větší" (pes nebo kůň...), hru na nedokončené věty "když půjdu lyžovat, musím si připravit....". Rozvoji řeči napomůžou hry na nedokončené příběhy (byl jednou jeden dům, který..... (a dítě doplní: stál na vysoké skále), vy pokračujete... Slovní fotbal rozvíjí paměť, pozornost, sluchové vnímání i analyticko-syntetické myšlení.
Hru "Co bys dělal, kdyby..." můžete vyžít jako prevenci chování v nebezpečných situacích, a velmi citlivě upozornit dítě na případná nebezpečí. Prostorovou orientaci, a především pravolevou orientaci a rozlišování můžete procvičovat popisováním obrázků (ukaž, co je vlevo, nahoře..) nebo při pobytu venku, kdy se dítěte ptáte, které auto stojí před semaforem první, které druhé. Na procičování jemné motoriky je vhodné navlékání korálků.

Také cvičte dítě v samostatnosti, osobní hygieně i kultuře stolování. Naučte předškoláka samostatně se obléknout, složit si věci, zapnout knoflíky, jíst příborem, umýt si ruce před jídlem a po použítí toalety. Veďte dítě k dokončení činnosti - dostavění hradu, domalování obrázku, dořešení úkolu v dětském časopisu. Procvičujte osobní údaje, aby vědělo, jak se jmenuje, kde bydlí atd.

Dítě připravujte i formou nákupů:

Nákup školní tašky je hlavním symbolem životní změny dítěte. Dítě se začne mnohem více vžívat formou hry do role školáka a většinou se i do školy těšit. V dnešní době je koupě tašky nezanedbatelná položka ve finančním rozpočtu rodiny. Pořiďte svému potomkovi skutečně kvalitní. Lehká váha do 1,5 kg a polstrování zamezí poškození páteře. Důležitá je i velikost tašky, aby v ní bylo dostatek místa na knihy, sešity, pomůcky, pouzdro, svačinu. Lepší orientaci pomůže více kapes a přihrádek, reflexní prvky bezpečnosti. Zaměřte se i na svačinovou krabičku a láhev na pití. Vedle toho budete muset pořídit i penál a jeho vybavení jako jsou pera, propisky, barevné tužky, guma, ořezávátko, nůžky a malé pravítko. Zip a další uzavírací prvky by měly být pro dítě dobře ovladatelné.

1 Zářivé a kvalitni fixy v metalických odstínech. Píše na bílý i černý papír, dřevo, keramiku a jiné porézní materiály. Pelikan

2 Fixy Pelikan Colorella Magic, 12ks. 10 barev se dá změnit díky dvěma magickým perům. Pelikan

3 Vysoce kvalitní plastová pravítka ve dvou transparentních barvách. Kores

4 Unikátní kreativní souprava akvarelových značkovačů se štětcovými hroty. Centropen

5 Set ohybatelných pravítek, Herlitz

6 Trojhranná silnější tužka Coach je vhodná pro všechny školáky, Kores

7 Školní sešit, Herlitz

8 Gumovací pryž, Kores

9 Inkoustový roller Griffix na speciální bombičky má ergonomicky tvarované držení a indikátor správného držení. Pelikan

10 Plnicí pero Shark trojúhelníkové, osazené ocelovým hrotem s iridiovou kuličkou typu F a s měkkým gumovým úchopem zaručuje pohodlné a snadné psaní bez únavy. Centropen

11 Vodové barvy Akuarellos s 12 intenzivními a zářivými barvami s vysokou krycí schopností. Kores

12 Plastové kružítko Cirkos v ergonomickém a moderním designu je ideální pro školu, hobby a kreativní tvoření. Kores

13 Pelikan Erase 2.0 je gumovací gelové pero Pelikan vám umožní psát, mazat a přepisovat bez poničení papíru. Pelikan

14 Lepidlo, Kores

15 Školní desky, Herlitz

16 Guma v tužce Djeco, www.kouzelnehrackarstvi.cz

17 Zvýrazňovače v tužce, Koh-i-noor

18 Atlas světa Kouzelné čtení Seznamte se se všemi kontinenty a oceány světa. Zjistěte, jak se všechny státy a jejich hlavní města jmenují a jaké zajímavosti můžete v jednotlivých státech obdivovat. Albi

19 Jak se co dělá Kouzelné čtení Také vás vždy zajímalo, jak se vyrábí různé věci kolem nás? Jak se staví dům, jak se vyrábí jídlo, nádobí, oblečení nebo zábava? A v neposlední řadě: jak vlastně vznikla tato mluvící kniha? Na všechny tyto otázky a mnoho dalších vám odpoví průvodce Vojta. Albi

20 Popisovač Tornado Fruity s ergo držením s "masážními body", které aktivují na bříškách prstů hmatové receptory a garantují zdravé psaní bez únavy. Vhodná náhrada plnicích per, píše lehce bez tlačení, ideální pro leváky a dysgrafiky. Centropen

21 Kufříky na výtvarnou výchovu, Herlitz

22 Batoh. Oxy Sport vyniká ergonomicky tvarovanými zády, nastavitelnými polstrovanými ramenními popruhy a hrudním popruhem, díky kterým se pohodlně nosí. Batoh se skládá ze dvou hlavních komor a jedné menší přední kapsičky opatřenými pevnými zipy a praktickými poutky. Uvnitř batohu je vyztužená kapsa na notebook do 15’’, karabina na klíče a menší kapsa na drobnosti. Nechybí také boční kapsa na lahev na pití a řada reflexních prvků, díky kterým je batoh lépe viditelný. Batoh je ideální jak do školy pro školáky od 3. třídy až do druhého stupně, tak i pro volnočasové aktivity studentů a dospělých. oxybag.cz

23 Sada 30 ks barevných popisovačů mají zdravotně nezávadný inkoust odolávající vyschnutí až 5 let, vypratelné. Centropen

24 Set 36 trohranných pastelek o průměru 9 mm pro ergonomické držení jsou odolné proti zalamování. Koh-i-noor

25 Akvarelový set Moulin Roty, kouzelnehrackarstvi.cz

26 Ergonomické kružítko je promyšlené, stabilní a má pro děti příjemný tvar s protiskluzovým povrchem. Poskytuje tak dokonalou oporu při uchopení a práci. Pelikan

27 Voskovky jsou kulaté s měkkou stopou, nedrolí se, nešpiní ruce. Herlitz

28 Designový zápisník Rose, Djeco, www.kouzelnehrackarstvi.cz

29 Nůžky Djeco, kouzelnehrackarstvi.cz

 

 

 

 

reklama