[OL]4you na

Jan Černý zajistil, že čeští olympionici v Paříži vzbudí pozornost. „Ani v davu nás rozhodně nikdo nepřehlédne,“ říká předseda Českého olympijského výboru

Kolekce pro zahajovací ceremoniál olympijských her 2024 v Paříži je konečně venku! Při jejím vytváření spojil síly Český olympijský tým, ALPINE PRO a český designér Jan Černý. Cílem Černého bylo zaujmout, sliboval, že kolekce bude brutálně speciální. Reakce české společnosti jsou rozmanité, nicméně jeden fakt zůstává nezpochybnitelný: návrhář své slovo dodržel.

Jan Černý zajistil, že čeští olympionici v Paříži vzbudí pozornost. „Ani v davu nás rozhodně nikdo nepřehlédne,“ říká předseda Českého olympijského výboru
FOTO: olympijskytym.cz

Jan Černý představil 1. července v Karlových Varech olympijskou nástupovou kolekci. Přípravy a výroba nástupových oděvů trvaly téměř dva roky. Během tvorby měl volnou ruku, celou kolekci ale konzultoval s olympijským výborem a několika sportovci, aby zajistil, že se ve výsledném outfitu budou cítit dobře. 

O kolekci by měl rozhodovat někdo, kdo má znalost a vzdělání

„Na začátku jsem poprosil, že bych do toho rád šel s tím, že to poslední slovo bych měl vždycky já. Přece jen by o tom měl rozhodovat někdo, kdo má znalost o tématu, vzdělání a vnímá ty věci. V tom mi vyhověli a dali důvěru, moc si toho vážím,“ svěřil se Černý v podcastu U Kulatého stolu. 

Jeho dílo budou prezentovat čeští sportovci během slavnostního zahájení olympijských her v Paříži, které se konají od 26. července. Jan Černý již od začátku sliboval, že vytvoří dílo, které nemá v Česku obdobu. Tento slib dodržel. Kolekce v české společnosti vyvolává mnoho emocí.

FOTO: olympijskytym.cz

Během tiskové konference Českého olympijského výboru loni v září Černý zmínil, že na kolekci bude mít názor každý. Kritiky se ale nebál. „Komu se to líbit nebude, tomu se to líbit nebude, nikdy nebudu dělat věci pro všechny,“ vyjádřil se ke kolekci u Čestmíra Strakatého. V kolekci obtiskl kus své tvorby a doufá, že tímto způsobem osloví další lidi. 

Čechy nikdo nepřehlédne ani v davu 

„Ani v davu nás rozhodně nikdo nepřehlédne. Právě toho chceme dosáhnout v srdci Paříže, hlavního města módy,“ řekl Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. „Mou generaci design kolekce pro slavnostní zahájení možná zaskočí, ale nosit ji na slavnostním zahájení budou hlavně mladí lidé, kterým je tvorba Jana Černého blízká.“

Dominantním prvkem celého outfitu je oversized trenčkot plášť v bílo-modré kombinaci z japonského nylonu. Tento plášť je doplněn pletenou sadou, která návrháři evokuje staré zlaté časy elegance ve sportu. Obsahuje polo triko a kalhoty s puky. Černý posunul barevné spektrum českého trikoloru a namíchal vlastní odstíny, na oblečení se tak objevuje tmavě modrá, smetanová a jasná červená. Pro oživení celého outfitu přidal tyrkysové šátky a ponožky. 

Součástí kolekce jsou také skleněné amulety ve tvaru lipového listu. Kolekce ale obsahuje mnoho dalších detailů, při jejichž tvorbě se Černý inspiroval českým grafikem Vladimírem Boudníkem. 

FOTO: olympijskytym.cz

Jaký byl záměr? 

„Nad outfitem jsem přemýšlel z mnoha pohledů, chtěl jsem zhmotnit českou hrdost, současně se propojit s Paříží, kde jsem sám studoval, a za třetí, dostat to nejlepší sám ze sebe, toto všechno zhmotnit do jednoho outfitu,“ vysvětlil Jan Černý.

Návrhář je významnou osobností v odvětví genderless módy, která se zaměřuje na oblečení bez ohledu na pohlaví. V tomto duchu se nese i celá olympijská kolekce. Jeho práce přináší do módního průmyslu nové perspektivy díky odmítání tradičních genderových norem a stereotypů. 

Velkou roli zde hraje krejčovství, techniky a výběr materiálů. Látka musí na těle přirozeně splývat, být přizpůsobivá, zajistit pohodlí a estetický vzhled. Právě i proto Černý tvoří z kvalitních materiálů od lokálních výrobců. 

FOTO: olympijskytym.cz

reklama