Kam s krabicemi?

Znáte to, objednáte dárky přes eshopy a hned máte doma hromadu krabic, nafukovacích sáčků a jiných výplní. Je nutné je nosit do tříděného odpadu, když by mohly ještě dobře posloužit? Máme pro vás několik řešení.

Hana Došlová

Nejen v době koronavirové, kdy jsou obchody zavřené, většina z nás nakupuje vánoční dárky a jiné zboží na e-shopech. Ti rozesílají větší a větší množství zásilek a obalové materiály jim chybí.  Z toho důvodu vznikla mapa obchodů, které prázdné obalové materiály přijímají. Ve vyhledávači Kamsnim.cz najdete seznam všech kontejnerů a odběrných míst pro všechny typy odpadu od léků, přes použité hračky, textil, bioodpad až po pneumatiky. Když v aplikaci zadáte heslo „kartonové krabice“, mapa vám vyhledá nejbližší odběrné místo s bližší specifikací poptávaných velikostí krabic nebo výplní. Některé e-shopy preferují pouze malé krabičky, některé větší firmy naopak nabízejí možnost vyzvednutí krabic přímo u vás, vlastníte-li jich více než 50 kusů. Znovupoužití krabic je nejen vysoce ekologické, ale pomáhá i malým nebo začínajícím prodejcům, pro které je pořízení nového obalového materiálu velkou finanční zátěží. E-shopy přijímají použité obaly během celého roku, nejvíce ale právě nyní od listopadu do prosince.

Díky projektu Planeta našim dětem se v ulicích začínají objevovat popelnice speciálně určené pro výplňové materiály. Výplně jsou z popelnic rozváženy nasmlouvaným odběratelům, kteří je využijí k opětovnému rozesílání. Vhazovat můžete například bublinkové folie, papírové výplně, bublinkové kapsy, mirelonová esíčka – to jsou zelená esíčka vyrobená ze škrobu připomínají polystyren.

O přebytečné obaly je zájem nejen v e-shopech, mnoho odběratelů se najde i ve vašem okolí ve facebookové skupině Obal není odpad. Lidé si zde vyměňují krabice, dózy nebo sklenice, pro které hledají další využití.

#ekologie

reklama

Další články