[OL]4you na

Kapela Moonpark pokřtí debutové album. Good Spirit potěší všechny rockery

Několikrát zaplněný klub Bounty Rock Cafe, koncerty s Leonem Hendrixem a hraní v anglickém Bedfordu, i to má za sebou olomoucká kapela MOONPARK, která nyní vydává singl Blinding Fire a chystá se pokřtít debutové album. Deska nese název Good Spirit a nabídne dvanáct autorských songů. Křest se uskuteční ve čtvrtek 28. března tam, kde cesta kapely MOONPARK začala – v Bounty Rock Cafe.

MOONPARK je olomoucká kapela, která vznikla v roce 2020 a hraje klasický melodický rock. Jejich tvorba zahrnuje anglicky zpívané autorské skladby, jaké v České republice jen tak neuslyšíte. Michal Koláček (zpěv), Jirka Doležel (kytara), Petr Kolář (baskytara) a Ivo Zvejška (bicí) měli příležitost dvakrát zazářit jako předkapela Leona, bratra slavného Jimiho Hendrixe. Poté, co několikrát naplnili klub Bounty Rock Cafe, se v roce 2023 pustili do nahrávání debutového alba pod vedením amerického producenta Dereka Saxenmeyera. A podle všeho to byla skvělá volba. "Při nahrávání desky je strašně důležité, s kým ji točíte. Ten člověk vám musí sednout, musíte se dokázat naprosto uvolnit a zahrát nebo zazpívat svůj part tak, aby zněl co nejlépe a byl plný emocí, a musíte být schopni uvažovat co nejvíce tvůrčím způsobem. Derek mezi nás od první minuty zapadl tak, že jsme ani nepoznali, že tam je," říká Jirka Doležel s tím, že potkali toho nejlepšího člověka, kterého si pro nahrávání desky mohli přát.

Přípravy, skládání hudby a psaní textů trvalo téměř dva roky. "Pořídili jsme si InEar systém a měli díky tomu fantastické nahrávky ze zkoušek, což nám pomohlo při hledání toho správného receptu na každou skladbu. Pak jsme vše natočili nanečisto u nás v domácím studiu a doladili finální aranže, zvuky nebo vokály. Každá nota měla své místo. To proto, abychom měli v profesionálním studiu jasnou představu o tom, co chceme," popisuje Jirka Doležel. Ve Faust Records v Praze pak celá kapela strávila devět dní, během nichž nahrála všech dvanáct skladeb.

Radost, neskutečná energie a atmosféra, co se těžko popisuje slovy

"Deska se točila ve výborné atmosféře a nálada ve studiu i mimo něj byla celou dobu parádní. Každý jsme hráli na maximum, přitom nenuceně a s pozitivní energií," říká o natáčení Petr Kolář a s úsměvem dodává: "Nahrávat s kapelou složenou ze super kluků v perfektním studiu muziku, na níž jsem vyrůstal, a basa mi zní přesně tak, jak rocková basa znít má, co víc si můžu přát!?" Neuvěřitelná energie během natáčení je tím, na co muzikanti velmi rádi vzpomínají. "Energie, která nás poháněla, se nedá popsat. Atmosféra byla elektrizující, těch devět dní nikdy nevymažeme z hlav," shodují se. Derek Saxenmeyer byl jako rodilý mluvčí také neocenitelnou pomocí při nahrávání zpěvů. "Nesmírně si vážím, že nám dal maximální prostor, abychom byli sami sebou, a zároveň se z každého snažil dostat to nejlepší. Jemu i mé hlasové koučce Hance Peckové patří velké poděkování, i díky nim jsou finální zpěvy takové, jaké jsou. A když jsem zrovna nezpíval, byla radost pozorovat kluky při práci, při tom, jak postupně tvoří skládačku každé písně do nejmenšího detailu," líčí Michal Koláček. "Ona to radost vážně byla, pro všechny. Pro mě osobně bylo natáčení velkým skokem do neznáma. Měl jsem v hlavě myšlenky, zda vše zahraju dobře, jestli něco neudělat jinak a podobně, ale po setkání s Derekem jsem pochopil, že na výsledku se nejvíc projeví, když vše zahraju právě s onou radostí a lehkostí," říká Ivo Zvejška.

Po intenzivním nahrávání přišlo na řadu kolečko dalších dotoček, jako byly hlasy vokálů, přidané klávesové party, tamburína, shaker a další. Samotná nahrávka tak vznikala téměř rok, aby byla zvukově maximálně vyprecizovaná. Po procesu společného ladění finálního mixu putovala do vyhlášeného londýnského studia Fluid Mastering, které má za sebou taková jména jako Jethro Tull, Deep Purple, Judas Priest nebo Mötorhead. O mastering se postaral přímo majitel studia Tim Debney. Obal alba navrhla Anita Vacková. Její ilustrace doplňují každou skladbu a je jimi protkaný celý booklet. 

Album Good Spirit spatří světlo světa 28. března v Bounty Rock Cafe

"Good Spirit představuje kus života každého z nás. Není to jen kupa skvělé muziky, ale všeho a všech, co ji obklopují," popisuje Petr Kolář a Ivo Zvejška dodává: "Když přemýšlím, jaký význam pro mě album má, vybaví se mi můj inzerát ‚Bubeník hledá kapelu‘. Teď už vím, že jsem s ním měl fakt štěstí…" A právě onu pověstnou chemii, která mezi muzikanty panuje, se snažili do alba beze zbytku otisknout. I proto je pro ně jejich prvotina srdeční záležitostí. "Každá skladba je jedinečná. A ať se naše další tvorba bude ubírat jakýmkoliv směrem, pro album Good Spirit budu mít vždy slabost nejen pro jeho hudební stránku, ale především pro to všechno, co jej utvářelo," říká Michal Koláček.

Už nyní si mohou fanoušci kapely MOONPARK vychutnat singl Blinding Fire. Klip režíroval renomovaný Radim Věžník a právě zpěvák Michal Koláček si v něm zahrál hlavní roli.

Křest desky Good Spirit se uskuteční ve čtvrtek 28. března ve 20:00 v Bounty Rock Cafe. Celý večer odstartuje skvělá česko-bosenská kapela No Barriers, která se pohybuje mezi žánry rocku, popu, blues, alternativy i jazzu. Vstupenky na akci pořídíte za 199 Kč. Více se dozvíte ZDE

"Přijďte si s námi užít jedinečný večer do Bounty. Moc se na vás těšíme. Bude to jízda a nic nám neudělá větší radost, než když se Good Spirit stane součástí i vašich srdcí," láká závěrem Jirka Doležel.

FOTO: Jakub Wittka

reklama