[OL]4you na

Klenoty pralesa představují krásné orchideje, nechybí ani vzácné druhy

Stovky orchidejí zaplnily sbírkové skleníky. Nádherně kvetoucí orchideje s pestrobarevnými květy nejrůznějších tvarů jsou nyní k vidění v olomouckých Smetanových sadech. Do 6. listopadu se zde vůbec poprvé koná prodejní výstava orchidejí a tropických rostlin pojmenovaná Klenoty pralesa. Otevřená je každý den od 9 do 18 hodin, vstupenky jsou k dostání přímo ve sklenících. A na výstavě nechybí ani vzácné druhy...

Klenoty pralesa představují krásné orchideje, nechybí ani vzácné druhy

"Výstavou orchidejí a tropických rostlin Klenoty pralesa rozšiřujeme portfolio našich akcí. Jde o první ročník. Návštěvníci si ve sbírkových sklenících budou moci díky ní prohlédnout i běžně nedostupné vzácné odrůdy a cenné rarity," sdělila ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková.

Jedním z exponátů prodejní výstavy Klenoty pralesa je například královna všech orchidejí Vanda, jež dokáže žít bez substrátu pouze ze vzdušné vlhkosti. "Vykvétá nádhernými květy zahrnujícími celou škálu barevných kombinací, které si člověk jen stěží dokáže představit. Na výstavě bude také mystická Vanda kvetoucí nádhernými modrými květy, které jsou v přírodě velmi vzácné a ojedinělé," nastínila zkušená pěstitelka Markéta Aubrechtová, s níž výstaviště při přípravě akce úzce spolupracovalo.

Další "orchidejovou raritou", na kterou se mohou návštěvníci těšit, jsou takzvané "jewel orchids" neboli "diamantové orchideje", jejichž okrasné listy jsou protkány zlatou či stříbrnou žilnatinou. Součástí expozice je také rostlina vanilky, jde totiž o liánovitou orchidej, a také pozoruhodné střevíčníky rodu Paphiopedilum kvetoucí velkými, nápadnými květy s charakteristickým bačkůrkovitým pyskem.

Do neděle 6. listopadu jsou k vidění stovky kvetoucích orchidejí, navíc je doplní Tillandsie rostoucí pouze ze vzdušné vlhkosti a také pestrá škála druhů masožravých rostlin. Z dalších rodů jsou zastoupeny například Phalaenopsis, Dendrobium, po vanilce vonící Oncidium, Cambria, Brassia, Odontoglossum, Cymbidium, Zygopetalum, Miltonia a mnoho dalších.

Téměř všechny druhy orchidejí, které návštěvníci ve sbírkových sklenících uvidí, si pak mohou odnést i domů, výstava je totiž prodejní. K zakoupeným květinám dostanou také cenné rady ohledně jejich pěstování. Výstava je otevřena i 28. října.

FOTO: archiv pořadatele

reklama