[OL]4you na

Kovové plastiky ovládly Envelopa Office Center. Umělec Jan Dostál zahájil svoji zatím největší výstavu

Až do konce března budou v Envelopa Office Center k vidění dvě desítky kovových plastik jednoho z nejuznávanějších současných umělců - sochaře Jana Dostála. Výstava nese název Space Rotation a je volně přístupná.

Kovové plastiky ovládly Envelopa Office Center. Umělec Jan Dostál zahájil svoji zatím největší výstavu

Jan Dostál patří bezesporu k nejoriginálnějším umělcům posledních let. Jeho kovové sochy a plastiky přitahují pozornost všude, kde se octnou. Moderní budova Envelopa Office Center nabízí na dvě desítky Dostálových plastik zejména z posledního období. Zajímavá díla spojuje téma kruhu a rotace, i proto nese celá výstava název Space Rotation. 

Rotace jako základ všeho
"Všechno kolem nás rotuje, bez rotace by nebylo nic. Dlouho jsem přemýšlel, jak rotaci bez pohybu zachytit v prostoru. Výstava je o tomto procesu a jeho vývoji. Hraji si s médiem kovu, kterým vytvářím nejrůznější abstraktní motivy vycházející z jevů ve vesmíru," popsal instalaci Jan Dostál.  

Výstava navazuje na akci Design Olomouc, v rámci níž Jan Dostál představil některá z děl. Space Rotation můžete navštívit až do konce března, budova je pro veřejnost otevřena od 7:30 do 18:00

Dostál tvoří obří plastiky zejména z oceli a dalších kovů. Ve své tvorbě se inspiruje mnohdy tématy z přírody a živočišné říše, nebo jsou jeho díla čistě abstraktní. Žije a tvoří v Olomouci, kde v roce 2012 absolvoval hejčínské gymnázium. V Brně pak následně dokončil studium na Fakultě výtvarných umění při Vysokém učení technickém – v ateliéru Michala Gabriela. Kromě soukromých sbírek jsou jeho díla k vidění i ve veřejném prostoru. V rodném městě na sebe poprvé výrazněji upozornil v roce 2015 instalací ocelové sochy Vetřelce na střeše domu v Šemberově ulici. Pro český pavilon na poslední světové výstavě Expo v Dubaji vytvořil téměř deset metrů vysokou sochu Mrak. Jeho dílem je také kříž s kopulí na červeném kostele v Olomouci.

reklama