[OL]4you na

Kozy v novém. Olomoucká zoo modernizovala oblíbený volný výběh

Výběh koz, který se těší velké oblibě zejména mezi malými návštěvníky zoologické zahrady, se dočkal nového kabátu. Došlo k výměně oplocení, nainstalovány byly zbrusu nové žebříky i odvodňovací žlab. Kozy tak uvítají všechny příchozí v modernizovaném prostředí.

Kozy v novém. Olomoucká zoo modernizovala oblíbený volný výběh

"V rámci projektu Regulace povrchových vod s rozpočtem cca 25 milionů korun došlo k výměně oplocení, zřídil se nový odvodňovací žlab a žebříky. Celkový výběh dostal nový kabát a vypadá mnohem přívětivěji. Jelikož se jedná o místo, které se těší velké oblibě a zájmu, věřím, že jsme zvelebili výběh k radosti všech," uvedl ředitel zoo Radomír Habáň.

Výběh koz
Výběh zakrslých koz najdeme v zoo po levé straně před příchodem na vyhlídkovou věž. Jedná se o jeden z prvních výběhů vůbec, původně určený pro chov muflonů, postavený už v polovině 60. let. Později zde návštěvníci mohli spatřit jeleny sika a lamy guanako. Od konce 90. let výběh obývají kozy zakrslé, bylo sníženo oplocení a vybudovány žebříky pro děti tak, aby se výběh stal pro návštěvníky volně přístupným. 

Zakrslé kozy obecně
Mezi nejznámější zakrslé kozy patří například holandská zakrslá koza nebo koza kamerunská, která se řadí mezi velmi odolná a nenáročná plemena domácích koz a pro užitek se chovají především v západní Africe. Kořeny holandské zakrslé kozy spadají do Afriky, konkrétně do oblasti Kamerunu. Do Evropy se dostala přes Nizozemsko. V 60. letech 20. století byly totiž kozy z Afriky ve velkém množství dováženy do Holandska. Záhy si získaly ohromnou popularitu mezi návštěvníky, především mezi dětmi a položily tak základ chovu v Holandsku. Málokterá holandská zakrslá koza u nás je však skutečně holandská zakrslá koza, většinou kozy často mají příměs krve koz kamerunských. Zaručeně holandských zakrslých koz je u nás velmi málo. Chovají se obvykle ve stádech či menších skupinách, ale nezřídka i jednotlivě, ve výběhu, či na volné pastvě. Pohlavní dospělost kozlů nastává v 9 měsících, pachové žlázy mají umístěné na hlavě. První dva měsíce sají kůzlata mléko, poté začínají přijímat pevnou potravu. Tu u dospělců tvoří tráva, seno, zelenina, granulované směsi. Kozy se dožívají 10 až 14 let.

reklama