[OL]4you na

Letní shakespearovské slavnosti opět slibují zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Očekávaný festival Letní shakespearovské slavnosti slibuje divákům už tradičně jedinečné zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky pod širým nebem. Od 27. června do 2. září bude v Praze na repertoáru celkem 11 titulů s bohatým spektrem nevšedních zážitků. Festival bude k vidění také v Brně, Osravě a Bratislavě.

Letní shakespearovské slavnosti opět slibují zážitky plné emocí, humoru, vášně i lásky

Festival zahájí před oblíbenou historickou zdí Nejvyššího purkrabství komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Můžete se těšit na nečekané události, zmatky i milostnou poezii v lese. Nejen zábava, ale i láska a melancholie v podání postav ztvárněných Václavem Matějovským, Lucií Štěpánkovou, Romanem Zachem, Markétou Děrgelovou, Pavlou Tomicovou a dalšími. „Na Shakespearovi se mi nejvíc líbí, že nepředkládá konkrétní návod, jak si postavy vyložit. Jako by vám nabídl mapu, ve které je několik cest a možností, a je jen na vás, kterou se vydáte. Hledat to je velká zábava,“ přibližuje své první dojmy ze zkoušení právě Štepánková.

Z Bratislavy do Prahy přijede na pouhé 3 večery Hamlet, který je nastudován ve slovenštině. S jedinou výjimkou, kdy svůj part – postavu Gertrudy – hraje Tereza Kostková česky. Inscenace na Slovensku rychle získala obrovskou popularitu i díky úžasnému hereckému výkonu hlavního hrdiny. „Je to role jako každá jiná, jen rozsahem je skutečně velká, je to větší nálož. Okolo Hamleta vzniklo jakési fluidum, že je to vysněná role každého herce, ale tak tomu není. Zároveň jsem za tu roli vděčný, protože co vás může posunout víc?“ říká herec Ľuboš Kostelný, držitel ocenění DOSKY v kategorii nejlepší mužský herecký výkon sezony právě za roli Hamleta v režii Pavla Kheka.

Příběh Hamleta se v každém provedení odvíjí jinak a zanechává v nás mnoho otázek. Kdo je Hamlet? A jak odolat zlu a zachovat si vlastní identitu? Fajnšmekři si určitě nenechají ujít příležitost konfrontovat oba v letošním roce uváděné Hamlety. Na repertoáru je totiž i Hamlet Michala Vajdičky v hlavní roli s Jaroslavem Pleslem.

Na Slavnostech mají obvykle své místo také úspěšné premiéry předchozích let. Určitě se tak kromě Hamleta setkáme i s krutovládcem Macbethem, magickou komedií Bouře, Zimní pohádkou nebo Veselými paničkami windsorskými. Vrací se také Prague Shakespeare Company, tentokráte s novinkou v angličtině – Romeo and Juliet.

K velké radosti pořadatelů pak návrat na Nejvyšší purkrabství ve 2 večerech nazvaných Na scéně Martin Hilský přislíbili Tereza Ramba, David Novotný, Bára Munzarová, Zdeněk Piškula a Jessica Boone. Společně tak s Martinem Hilským, Markem Ebenem a muzikanty Danielem Dobiášem a Jiřím Stivínem připraví atraktivní večer u příležitosti krásného životního jubilea profesora Hilského.

Letní shakespearovské slavnosti 2023 se konají v Praze (kromě Nejvyššího purkrabství také na Letní scéně HAMU na Malostranském náměstí), Brně, Ostravě a Bratislavě. Na programu je celkem 14 titulů rozprostřených do 139 představení.

Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu nebo v prodejní síti.

reklama