Letošní festival dokumentárních filmů Jeden svět Olomouc právě startuje

Pondělí 10. května se nese ve znamení dalšího rozvolňování a hezkého počasí. Dominantou tohoto dne je však zahájení 23. ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Olomouc. Tentokrát díky novému kanálu Jeden svět online!

Veronika Jínová

Tradiční mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět Olomouc letos s ohledem na pandemii proběhne online. Situace ale přiměla pořadatelé vytvořit něco úplně nového: distribuční kanál Jeden svět online s desítkami festivalových dokumentárních filmů, který je dostupný kdykoliv a odkudkoliv z České republiky. Tematicky se letošním sloganem festivalu stalo slovo Vypadáváš, které připomíná technické problémy internetového spojení. 

„Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň tím narážíme i na vypadávání ze společenského systému, se kterým se spousta lidí začala v průběhu pandemie z různých důvodů potýkat.“ – ředitel festivalu Ondřej Kamenický

Festival bude slavnostně zahájen v pondělí 10. května v 19:00 běloruským snímkem Kuráž na webu jedensvetonline.cz, který diváky presune do prostředí nedávných demonstrací v Minsku. Poté se až do 19. května bude web festivalu plnit živými streamy vybraných filmů a odbornými diskusemi. Stačí si jen přímo na webu zakoupit online vstupenku, připojit se a vychutnávat. Od 20. května do 6. června na stejném místě najdete již všech 101 zbrusu nových dokumentů letošního ročníku v patnácti tematicky rozdělených kategoriích.

Studio Jeden svět online svůj program rozdělilo do tří bloků. Od desíti dopoledne otevírá blok Jeden svět vzdělává, který nabídne pohled do problematiky kyberšikany, nebo poradí, jak zvládat vztahy na dálku. Odpolední a večerní bloky jsou věnovány samotné projekci dokumentárních filmů a následným debatám s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi.

Veškeré filmy jsou opatřeny českými titulky (některé i anglickými). Pro získání filmových lupenů se na webu Jeden svět online musíte nejprve zaregistrovat. Cena jednotlivých snímků je 90 Kč, po zakoupení vstupenky bude příslušná projekce dostupná 48 hodin (vyjma streamů). Kromě samotných snímků nová online platforma nabídne doprovodné materiály k vybraným filmům, rozhovory s filmaři a filmařkami nebo další zajímavé informace. Filmy můžete po shlédnutí také ohodnotit a svým hlasem ovlivnit vítěze Divácké ceny. 

Dost bylo povídání, vzhůru na program!

www.jedensvetonline.cz

#festival #festival dokumentárních filmů #festival olomouc #festivaly #jeden svět #jeden svět olomouc

reklama

pearl-design
Další články