[OL]4you na

Mezinárodní varhanní festival startuje už za měsíc. Vrací se do sv. Mořice a nabídne exkluzivní zážitky

Patří ke stálicím olomoucké kulturní scény. Tradičně přináší jedinečné koncerty a hluboké zážitky, které v návštěvnících ještě dlouho rezonují. A letos se vrací tam, kam bytostně patří - do kostela sv. Mořice. Řeč je o Mezinárodním varhanním festivalu, jenž oslaví už pětapadesátý ročník. Festival začíná 4. září a i tentokrát nabídne skvostný program.

Mezinárodní varhanní festival startuje už za měsíc. Vrací se do sv. Mořice a nabídne exkluzivní zážitky

Pětapadesátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc se uskuteční od 4. do 18. září. Po dokončené rekonstrukci Englerových varhan se vrací zpět do kostela sv. Mořice, kde proběhnou čtyři z pěti koncertů. Jeden koncert se pak odehraje v katedrále sv. Václava. "Mezinárodní varhanní festival Olomouc patří ke stěžejním kulturním a společenským událostem naší i mezinárodní hudební scény. I v letošním ročníku nabídne mezinárodní zastoupení umělců a špičkové interpretační výkony. Pro Moravskou filharmonii Olomouc coby pořadatele je festival nepostradatelnou součástí koncertní sezony, kterou tradičně otevírá," říká ředitel filharmonie Jonáš Harman.

Koncerty hvězd z Francie, Maďarska a Německa
Slavnostní zahajovací koncert v podání Kateřiny Málkové obohatí vystoupení jednoho z nejvýraznějších žesťových souborů u nás, Moravia Brass Bandu. Také zbývající čtyři koncerty nabídnou špičkové interprety a nevšední hudební zážitky. "Největšími letošními hvězdami budou David Cassan z Francie a Balázs Szabó z Maďarska. Vynikající německý varhaník Axel Flierl provede stěžejní díla francouzských a německých skladatelů. Velkým zpestřením bude koncert pro dvoje varhany a dva varhaníky, který se uskuteční v olomoucké katedrále. Rád bych vyzvednul fakt, že právě olomoucký 'dóm' poskytl hlavní zázemí varhannímu festivalu v době rekonstrukce svatomořických varhan. Tento koncert tak je jakýmsi poděkováním za možnost udržet linii varhanního festivalu v Olomouci bez jediného přerušení," uvádí dramaturg festivalu Karel Martínek.

Vstupné za 200 Kč v předprodeji i na místě
Koncerty se konají tradičně v pondělky a čtvrtky, vždy od 19 hodin. Vstupenky v ceně 200 Kč (zlevněná 100 Kč) lze zakoupit na webu Moravské filharmonie Olomouc, v Informačním centru v budově olomoucké radnice na Horním náměstí, anebo hodinu před začátkem přímo na místě koncertu.

Více informací naleznete na webu.

Festival zahájí Kateřina Málková a Moravia Brass Band
FOTO: archiv pořadatele

Mezinárodní varhanní festival Olomouc je nejstarším a nejvýznamnějším varhaním festivalem u nás a také významnou událostí svého druhu v celosvětovém měřítku. Festival založil varhaník, a organolog Antonín Schindler (1925–2010). Koná se v Olomouci bez přerušení již od roku 1969. Domovským kostelem, resp. nástrojem varhanního festivalu jsou Englerovy varhany v kostele svatého Mořice. Tento nástroj je se svými pěti manuály, 95 rejstříky a bezmála osmi tisíci píšťalami největšími varhanami v České republice. V minulosti se na festivalu představily interpretační špičky z celého světa a Mezinárodní varhanní festival Olomouc tak patří k pevným kulturním a společenským událostem města Olomouce i české hudební kultury.

reklama