[OL]4you na

Muž, který zachraňuje slony. Pevnost poznání uvede unikátní dokument The Elephangelist

Arthur Sniegon - na první pohled nenápadný muž z Třince, na ten druhý velmi odvážný a zapálený přírodovědec, jehož posláním je měnit osud slonů a dalších ohrožených zvířat ve střední Africe. Pevnost poznání v pátek 21. října od 18:00 uvede výjimečný dokument s názvem The Elephangelist, jenž pojednává o Arthurově práci zahrnující nejen mapování přírody, ale také rozkrývání sítě pytláků se slonovinou...

Muž, který zachraňuje slony. Pevnost poznání uvede unikátní dokument The Elephangelist

Ochrana ohrožených zvířat se pro mladého přírodovědce Arthura Sniegona stala osobním tématem, jemuž se rozhodl zasvětit svůj život. Každých patnáct minut zemře v africké divočině slon lidskou rukou. Tempo jejich vymírání je tak rychlé, že za chvíli nebude hlavně kvůli pytlákům v přírodě ani jeden, a s tím se Arthur nehodlá smířit. "Hybatelem brutálního zabíjení slonů a dalších zvířat je velká chudoba obyvatel afrického kontinentu a na druhé straně obrovská poptávka na trzích, zejména ve východní Asii. Těžko se smiřuji s představou, že život slona je obětován pro výrobu nějaké hloupé sošky, což je o to absurdnější, když si uvědomíme, jak významnou roli hrají tato zvířata v celém ekosystému," říká. V roce 2013 založil organizaci Save-Elephants. S ní se podílí na monitorování africké divočiny a osvětě, zároveň pracuje s místními, které učí s velkými zvířaty sdílet prostor.

The Elephangelist - muž, který zachraňuje slony

Jeho činnost je tak zajímavá, že o ní před nedávnem vznikl dokument s příznačným názvem The Elephangelist. Tvůrci filmu jsou Jakub Chlouba (režisér), Radek Karko (wildlife fotograf), Lukáš Hodis (producent) a David Alexa (produkční a odborný konzultant). Společně mají více než 10 let zkušeností s filmovou produkcí a fotografií. Ve své práci se primárně zaměřují na dokumentární tvorbu. Nejčastějšími náměty jsou inspirativní příběhy lidí nebo témata spojená s divokou přírodou. Jednotliví členové stojí za snímky jako The Forgotten Art of Photography, Nitěnky – Příběh bez předsudků nebo Future for the Maasais (premiéra na konci roku 2022). Diváci filmu The Elephangelist budou svědky mapování oblasti Tsoulou na západě Konga a také uvidí odvážné rozkrývání pytláckých sítí a odhalování obchodníků se slonovinou i jinými wildlife produkty.

"Díky činnosti organizace Save-Elephants se už Arthurovi podařilo zadržet tisíce zásilek kontrabandu, zatknout desítky překupníků se slonovinou či jinými produkty, a lokálně tak snížit pytlácký tlak a prostředí beztrestnosti,“ říká producent filmu Lukáš Hodis. Dokumentaristé chtějí na tomto konkrétním příběhu ukázat, jak může každý jedinec přispět k řešení globálního problému.

Ničení ekosystémů kdekoliv na světě se dotýká každého

Proč je důležité šířit osvětu a vzdělávání v oblasti ochrany přírody, vysvětluje vysokoškolský pedagog Pavel Nováček z Katedry rozvojových a environmentálních studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. "V rozvojových zemích žije přibližně 80 % světové populace a svými materiálními a energetickými nároky vytvářejí tito lidé stále se zvyšující tlak na životní prostředí i na stále intenzivnější využívání živočišných i rostlinných druhů na planetě. V Africe se podle současných demografických prognóz zvedne počet obyvatel do konce 21. století z dnešních 1,4 miliardy na více než čtyři miliardy lidí. To určitě není dlouhodobě udržitelné. Pokud si kdekoliv na světě ničíme ekosystémy globálního významu, dotkne se to citelně i nás v Evropě a v České republice změnou klimatu, drastickým nárůstem environmentálních migrantů a podobně," vysvětlil pedagog, jenž se s Arthurem zná z České koalice pro ochranu biodiverzity. Tato organizace zastřešuje aktivity nevládních organizací zabývajících se biodiverzitou a obecněji ochranou životního prostředí v řadě rozvojových zemí, zejména v Indonésii. 

K ochraně africké přírody chce motivovat i Pevnost poznání

Centrum popularizace PřF UP chystá s Arthurem Sniegonem společnou vzdělávací akci. "Profesionální vědeckou práci vedoucí k záchraně slonů je třeba maximálně podporovat, a proto jsme se rozhodli v příštím roce uspořádat rozsáhlejší popularizační akci. Jejím cílem bude seznámit širokou veřejnost a školní kolektivy s problematikou pytláctví i ničení hospodářských plodin. Chceme návštěvníky motivovat k angažovanosti," plánuje Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

The Elephangelist v Pevnosti poznání

Snímek The Elephangelist bude v Olomouci k vidění už v pátek 21. října v 18:00 v Pevnosti poznání. Vstup je zdarma, více zde. Dokument je také k dispozici online. Na film The Elephangelist navazuje sbírka na donio.cz/elephangelist, kde mohou lidé Arthura podpořit v další činnosti.

FOTO: archiv tvůrců dokumentu 

reklama