[OL]4you na

Nahota v harmonii s přírodou. Projekt Sisterhood snoubí cestu do duše s drsností Jeseníků

Projekt, který spojuje šest žen. Projekt, jehož smělým posláním je přivést zraněnou ženskou duši do nitra sama sebe a vyléčit ji. Projekt, jenž snoubí nahotu, přirozenost s drsnou přírodou Jeseníků a všemi živly. To je Sisterhood autorské dvojice Jan Procházka a Radka Dušková. Původním záměrem bylo vytvořit kalendář pro rok 2024, ale příběh, který fotografie vyprávěly, si říkal o mnohem víc. Ve čtvrtek 23. listopadu tak při křtu v Nezvalově Arše spatří světlo světa nejen nástěnný kalendář, ale také kniha fotografií a textů a krátký film.

Nahota v harmonii s přírodou. Projekt Sisterhood snoubí cestu do duše s drsností Jeseníků

FOTOGRAFIE JAKO ODRAZ DUŠE. S MODELKAMI SI POVÍDÁME, TVRDÍ PROCHÁZKA S DUŠKOVOU
Jan Procházka a Radka Dušková spolu tvoří druhým rokem. "Primárně se věnujeme fotografii. Používáme starou analogovou techniku, protože je blízká našemu vnímání světa, vyžaduje rozvahu a donutí nás na chvíli zastavit čas, což je stav, kterého se v dnešní době moc nedostává," popisuje Jan Procházka. S Radkou Duškovou fotí modelky, které zachycují v jejich přirozené kráse. "Zní to trochu jako klišé, ale skutečně je fotografie i odrazem duše, nejen těla. Proto spoustu času při focení trávíme tím, že si s modelkami povídáme. Otevírají se nám a na fotografiích jsou pak uvolněné. A často tak vznikají i přátelství," říká Radka Dušková.

SAMOTA, HLEDÁNÍ IDENTITY, VYROVNÁNÍ SE SE SMRTÍ, LÉČENÍ BOLESTI VE VZTAZÍCH JAKO NOSNÁ TÉMATA
Projekt Sisterhood se zrodil z iniciativy Radky Duškové. “Sisterhood je především toužebné přání vymanit se ze zajetých kolejí, vyléčit všechny rány a traumata, které za život žena sesbírá, a čelit jim tváří v tvář, aby mohla jít konečně dál," popisuje Dušková. Dle jejích slov znamená Sisterhood bezpečné místo pro každou zraněnou ženskou duši, aby si každá z nich mohla bezpečně projít až do nitra sama sebe, k jádru celé bolesti, a vyléčit ji. "Pracujeme s tématy, jako je samota, hledání vlastní identity, rodinné a jiné vztahy mezi ženami, se smrtí milovaného člověka a s vyrovnáním se s ní, nebo i s léčením bolesti ve vztazích," líčí Radka Dušková. 

Autoři vybrali šestici modelek, jež se s tématem, které se celým projektem vine, dokonale sžily. "Holky byly úžasné. Nejen že dokázaly naplnit naše nápady, i když to znamenalo třeba ledovou vodu nebo šplhání po skalách, ale během focení skutečně vzniklo sesterstvo. Každá z nich je úplně jiná a možná právě proto to tak fungovalo," uvádí Procházka.

SISTERHOOD, TO JE KALENDÁŘ, KNIHA I FILM
Původně autoři zamýšleli vytvořit kalendář na rok 2024, jenž by obsahoval třináct fotografií. Ale brzy bylo jasné, že projekt prvotní plány značně přeroste. "Rozhodli jsme se, že kromě kalendáře připravíme i knihu, která to celé rozvine. Rozčlenili jsme příběh do osmi kapitol a vyprávíme ho pomocí krátkých textů a spousty dalších fotografií," vysvětluje Jan Procházka.

Kalendář a kniha vychází společně. “Zvažovali jsme samostatné vydání, ale tyhle dvě věci patří k sobě; rádi bychom předali příběh kompletní. Můžete to brát tak, že kniha je samostatně neprodejnou přílohou kalendáře. A nebo to může být naopak," uvádí Procházka s Duškovou.

DRSNÁ KRAJINA JESENÍKŮ JAKO ODRAZOVÝ MŮSTEK DO DUŠE ŽENY
Fotografie vznikaly (a příběhy jednotlivých fotek se psaly) v odlehlých koutech drsné přírody Jeseníků. "Ten důvod byl jednoduchý. Máme tady chalupu, je to takový druhý domov. Milujeme tuhle krajinu, a přestože já osobně sem tak nějak patřím od dětství, během hledání lokací jsme ji znovu objevovali a nacházeli místa, o nichž jsem neměl tušení. Už to hledání bylo velké dobrodružství," popisuje Jan Procházka. Během týdne potom vzniklo několik stovek černobílých snímků. "Občas to bylo hodně náročné. Používáme množství techniky, která je těžká a také neskladná. Dostat ji do odlehlých míst, kam se nedá dojet autem, dalo celkem zabrat. Ale ty výsledky za to stojí," pochvaluje si Procházka. Přestože se ve většině případů fotilo a točilo v místech, kam lidé nevkročí, Procházka s Duškovou a jejich modelkami zažili i jeden choulostivější okamžik. "Fotili jsme u vodopádu, dvě nahé modelky pózovaly ve vodě, já tam stál s nimi, balancoval se stativem a světly v proudu, Ráďa se lopotila s odraznou deskou, když vtom se najednou objevila rodinka, která se tam mermomocí toužila vykoupat. Holky nejsou úplně stydlivé, ale přece jen to bylo dost nepříjemné; jen dostat se na břeh pro něco na zakrytí trvalo pár minut. Naštěstí matka rodu zřejmě usoudila, že dětem a hlavně manželovi se naskýtá výhled, který není nejvhodnější pro jejich oči, a tak zavelala a za četných nadávek je doslova odvlekla pryč…" vzpomíná s úsměvem Jan Procházka.

Kromě fotografií vznikl i zhruba pětadvacetiminutový film. Ten celý natočila Radka Dušková.

Aby projekt mohl spatřit světlo světa, rozhodli se autoři pro crowdfundingovou kampaň. "Už v minulosti se tento model osvědčil. Funguje to vlastně jako takový předprodej, kde si kromě hlavních produktů můžete koupit i různé další věci od pohledů, přes plakáty až třeba po ručně vyvolanou velikou černobílou fotku," líčí Jan Procházka. Kampaň zájemci najdou na serveru Donio.cz, kde poběží přibližně do poloviny prosince. Kalendář s knihou tam prodávají za 550 korun.


Radka Dušková a Jan Procházka

KŘEST UŽ VE ČTVRTEK V NEZVALOVĚ ARŠE
Křest kalendáře s knihou a zároveň premiéra filmu proběhne v Nezvalově Arše už ve čtvrtek 23. listopadu v 19:00. Mám hrozně rád týmovou práci a tohle byla ta nejtýmovější, jaké jsem se kdy účastnil. Během tvorby jsem cítil obrovskou odpovědnost a cítím ji vlastně dosud, výsledek nereprezentuje jenom mě, ale sedm dalších lidí," říká Jan Procházka pár dní před tím, než projekt spatří světlo světa, a dodává: "Sisterhood je pro mě celý tenhle rok, protože jsme ho začali chystat na konci zimy a teď ho na prahu té další konečně představujeme..." "Pro mě je Sisterhood velký splněný sen, který propojil všechno, co mám ráda - fotografii, film, hudbu, přírodu Jeseníků a moje čarodějky. Je to má osobní zpověď a terapie," uzavírá Radka Dušková.

FOTO: archiv Jana Procházky a Radky Duškové

reklama