[OL]4you na

Nechte se okouzlit vánoční Olomoucí

Vůně punče a skořice, koledy, stánky s vánočními dekoracemi a také kluziště pod širým nebem či vyhlídkové kolo. To je jen zlomek toho, co můžete v Olomouci zažít během adventu. Nenechte si ujít sváteční atmosféru města a navštivte olomoucké vánoční trhy. Příležitost máte každý den do 23. prosince.

Horní i Dolní náměstí v Olomouci a také prostor u tržnice zdobí v předvánočním čase více než stovka stánků, ve kterých najdete nejen inspiraci na dárky, ale také nakoupíte regionální potraviny i řemeslné výrobky. K adventní náladě neodmyslitelně patří také punče. V centru Olomouce jich můžete vyzkoušet hned několik. Kam na ně zajít a kde všude stánky s punčem najdete, poradí průvodce Punčová stezka.

Radostné zážitky slibuje i ledové kluziště pod širým nebem, které se na olomoucké vánoční trhy vrátilo po čtyřech letech. Kromě bezplatného bruslení pro veřejnost láká také na zábavu v podobě nejrůznějších tematických diskoték.

Na prohlídku radnice i Červeného kostela

Do vánoční atmosféry se můžete ponořit i na nejrůznějších adventních prohlídkách, kde se o Olomouci dozvíte spoustu zajímavostí. "Průvodce návštěvníky provede budovou radnice, kde si prohlédnou expozice o historii města, radnice i orloje. Před výstupem na věž navštíví kapli sv. Jeronýma a na nádvoří se mohou podívat na fotografickou výstavu Olomoucké betlémy. Ta bude přístupná každý všední den po celý advent i mimo prohlídky radnice," zve Jitka Lučanová, vedoucí Informačního centra Olomouc, a dodává, že vstupenka na adventní prohlídku radnice je současně poukázkou na jeden punč zdarma v určeném stánku.

Olomoucká radnice však není jediná, která se v předvánočním čase otevře veřejnosti. Tak jako v předchozích letech chystá adventní prohlídky třeba Arcibiskupský palác a nově můžete nahlédnout i do zrekonstruovaného Červeného kostela. Ten je pro veřejnost přístupný teprve od letošního května a během adventu nabízí komentované prohlídky, jejichž součástí bude i vánočně laděné hudební vystoupení Ondřeje Muchy na harmonium.

Bohatý kulturní program

Že letošní novinky vánočních trhů, ale i tradiční program, za kterým se do centra Olomouce pravidelně rádi vracejí Olomoučané i turisté, přilákají opět spoustu lidí, věří také náměstek primátora Viktor Tichák: "Vánoční trhy v Olomouci jsou už po léta vlajkovou lodí města, lákají návštěvníky nejen z nejbližšího okolí a už nyní vše nasvědčuje tomu, že tomu nebude jinak ani letos. Horní i Dolní náměstí, ale i tržnice se opět stanou místy setkávání v předvánoční atmosféře. A několik dní v prosinci si budou moci lidé užít také vánoční atmosféru v okolí řeky, na olomoucké náplavce, kde další pořadatel chystá drobnější trhy, také s kulturním programem."

O zábavu bude ve městě postaráno po celou dobu konání trhů. Malí i velcí návštěvníci se mohou těšit na koncerty i kulinářské show. Samozřejmě nebude chybět ani oblíbená mikulášská nadílka, Ježíškova pošta, zvonička, kolotoč či dílničky pro děti. A na náplavku zavítají také Krampusáci.

Vánoční Olomouc jako na dlani

Rozhodně byste neměli promarnit ani možnost prohlédnout si město z ptačí perspektivy. Na Horním náměstí hned u radnice stojí malá vyhlídka, která nabízí krásný pohled na vánočně nazdobené Horní náměstí a jeho dominantu Sloup Nejsvětější Trojice. Olomouc jako na dlani budete mít z vyhlídkového kola u tržnice a ze 75 metrů vysoké radniční věže se vám naskytne pohled na celé vánočně nazdobené centrum města.

Olomoucké betlémy

Vánoce však nejsou jen o slavnostně vyzdobených náměstích. Nechte se okouzlit i tichou krásou betlémů v olomouckých kostelích. Ten největší najdete v kostele Zvěstování Páně v Kapucínské ulici. Téměř 100 let starý betlém je k vidění v kostele svatého Michala a v kostele svatého Mořice jsou zase jesličky vyřezávané z olivového dřeva. Především děti pak zaujme mechanický betlém v katedrále svatého Václava.

Kde všude můžete v Olomouci betlémy vidět a dokdy jsou vystaveny, poradí brožura Olomoucké betlémy, která bude v prosinci k dispozici v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice.

Prohlídka Olomouce po vlastní ose s aplikací TourStories

Pokud vám zbyde čas, doporučujeme stáhnout si aplikaci TourStories a projít si město s průvodcem ve vašem mobilu. Čeká vás celkem 28 zastavení, mezi kterými nechybí kostely, paláce, kaple a mnoho dalších významných památek. S pomocí GPS navigace, po vlastní ose a svým tempem tak poznáte poutavou historii druhé nejrozsáhlejší památkové rezervace v Česku a nahlédnete i do běžně nepřístupných interiérů.

FOTO: archiv města

reklama