[OL]4you na

Nejlepší dokumentární snímky, které musíte vidět – doporučují členové týmu Jeden svět Olomouc

Festival dokumentárních filmů Jeden svět Olomouc tento rok oslaví své dvacáté narozeniny. Už od začátku své existence se na pořádání tohoto lidskoprávního festivalu podílejí pouze dobrovolníci. Několik členů z letošního organizačního týmu přibližuje čtenářům OL4you svůj oblíbený snímek, který by si neměli nechat ujít.

Nejlepší dokumentární snímky, které musíte vidět – doporučují členové týmu Jeden svět Olomouc

Anoteho archa

– doporučuje hlavní koordinátorka festivalu Adéla Hemelíková 

„Letos poprvé v historii olomouckého Jednoho světa zahájíme festival filmem, který se zabývá environmentální problematikou. Domov je pro nás všechny symbolem bezpečného místa, kam se rádi vracíme. Ale co dělat, když každou chvilku můžete o svůj domov přijít kvůli změnám klimatu? Snímek o bývalém prezidentovi maličkého státu Kiribati, který se ze všech sil snaží zachovat bezpečný domov pro své obyvatele, i když ví, že osud jeho lidu je nezvratný. Dokument o hledání naděje uprostřed ráje, který se pomalu potápí.“

Více informací najdete zde.

Rekonstrukce Utøyi

– představuje hlavní koordinátorka festivalu Barbora Valová

„Mým festivalovým tipem je film Rekonstrukce Utøyi. Čtyři mladí lidé, kteří přežili Breivikův masakr na táboře na ostrově Utøya, dávají nahlédnout do svých vzpomínek na tuto strašnou událost. Účastní se unikátního projektu – v zásadě divadelní rekonstrukce toho, co v osudném létě zažili. Toho, jak se zrovna jim podařilo uniknout Breivikově nemilosrdné střelbě, nebo toho, jak přišli o své blízké a přátele. Film se odehrává v prázdném skladišti, kde namísto kulis funguje pouze bílá páska na podlaze znázorňující prostory útoku. Dvanáct mladých lidí se zde pokouší dle pokynů a před zraky našich čtyř přeživších znovu uvést k životu to, co se tehdy přesně událo. Neuvěřitelně emotivně silný a mrazivě dojemný film, který však nikoho nemůže nechat chladným. Snímek je navíc krásně a až lyricky natočen. Pro mě jeden z vrcholů nejen letošního festivalu.“

Více informací najdete na webu.

Na jejích bedrech

– tento snímek nejvíce zasáhl koordinátorku dobrovolníků Gabrielu Smítalovou

„Z letošní rozmanité nabídky filmů bych určitě vypíchla film Na jejích bedrech. Dokument, který mě opravdu dostal, je o silné ženě jménem Nadia Murad, která byla v roce 2004 držena jako sexuální otrokyně. Bylo to právě v době, kdy Islámský stát spáchal genocidu jezídů v severním Iráku. Stále bojuje za práva pro všechny válečné oběti, veřejně vystupuje v televizních studiích nebo promlouvá v OSN. Dokument nám ukazuje, že i přes silné vystupování je citlivá mladá žena. A to, že si ten prožitý teror minulosti neustále připomíná, především kvůli spravedlnosti, mě poznamenalo na dlouhou dobu.“

Více informací najdete na webu.

Příběh cesty kolem světa

– tento dokument si oblíbil koordinátor sociálních sítí Adam Kamír

„Film, který mne z programové nabídky letošního ročníku festivalu oslovil pravděpodobně nejvíce, nese název Příběh cesty kolem světa. Snímek pojednává o německém páru, který se rozhodl procestovat celý svět, pouze pomocí stopování. Za dobu tří a půl roku ani jednou nevyužili leteckého spojení. Dokument nabízí unikátní vhled do rozličných kultur a také ukazuje, jak lze nízkonákladově cestovat. Děj navíc zobrazuje, jak dobrodružství obohatilo vztah Gwen a Patricka. Zpátky se totiž nevrací sami dva, ale jako rodina o třech členech. Dokument sdílí myšlenku odhodlání, která je ve výsledku odměněna neocenitelnými zážitky, zkušenostmi a věcmi, které si za peníze nelze koupit.“

Více info najdete na webu.

Maďarsko 2018 – V zákulisí demokracie

– šéfredaktor Jakub Augusta 

„V záplavě skutečně zajímavých snímků, které letos festival nabízí, v mých očích jeden vyčnívá. Je to film Maďarsko 2018 – V zákulisí demokracie, který natočila režisérka Eszter Hajdú. Přichází s tématem, které sice hýbe Maďarskem, ale najít v něm můžeme i jistou paralelu s politickou scénou v naší zemi. Migrační krize, vrcholící v roce 2015, Maďarsko hodně poznamenala. Zdejší lidé se stále cítí ohroženi. V takové situaci je pak velmi jednoduché, aby se ke slovu začali dostávat extrémističtí politici. To se v Maďarsku stalo. U moci je vládní strana Fidesz v čele s Viktorem Orbánem, který lidi straší islámskou hrozbou. Ne všichni se ale s takovým vývojem smířili a nehodlají vést kampaň založenou na strachu. Jedním z nich je opoziční politik a bývalý maďarský premiér Ferenc Gyurcsány. Film ukazuje jeho boj s populismem, který zaplavuje nejen Maďarsko, ale stále více i naši republiku.“

Více info najdete na webu.

O čem sní pankáči

– Koordinátorka školních projekcí Helena Siegerová představuje dokument 

„,Punk, ale… indonéský punk.‘ Sonda do životů mladých Indonésanů, kterým nechybí odvaha revoltovat proti sociální nerovnosti, zkorumpovanosti politiků a bezohlednému ničení přírody. V tom se třeba od českých pankáčů zásadně neliší, diametrálně rozdílná je moc a síla absurdního stigmatu, které je v indonéské kultuře stále přítomné. V Indonésii je od dob vlády diktátora Suharta nepřípustné nosit tetování na viditelných místech, tetování jsou dosud brána jako jasné znamení k rychlé identifikaci kriminálních a nebezpečných živlů. Z problému společenského se v mžiku oka stává problém rodinný, dojemně intimní a hořký, jakmile se hlavního hrdiny filmu Eky zřekne jeho vlastní rodina. A kromě všeho, co na filmu může lákat, taky nikdy neuškodí připomenout si, že punk’s not dead!“

Více informací o dokumentu najdete na webu.

Ztracený bojovník

– koordinátor Promítej i Ty! Jiří Žák

„Mým favoritem je Ztracený bojovník, který mě zaujal filmařsky citlivým pohledem na Mohammeda, hlavní postavu příběhu bývalého radikála ze somálského islamistického hnutí Al-Shabab. Divák s ním může navzdory jeho temné minulosti soucítit díky intimnímu přístupu režisérů Nasiba Faraha a Sørena Jespersena. Ve složité cestě za možností být s rodinou v Londýně, kde je za teroristu, a ,doma‘ v Somálsku zase za zrádce, lze najít příběh o vykoupení, i o lásce.“

Více info najdete na webu.

Gods of Molenbeek

– tento film doporučuje koordinátorka Guest Service Eva Floriánová

„Není tomu dávno, co jsem seděla s několika přáteli nad pivem a debatovala o možných způsobech, jak změnit svět. A existuje lepší pocit než vědomí, že skutečně ovlivňujete lidi něčím správným?

Festival Jeden svět, jehož součástí je mi letos ctí být, je jedním z prostředků. V dobách rasismu a xenofobie, v dobách, kdy dochází k násilí na nevinných, v těchto dobách, kdy nevidíme důležité, protože papaláši nechtějí, abychom to viděli, je více než žádoucí dívat se na svět tak, jak to dělají tři malé děti ve filmu Gods of Molenbeek.

I přes zuřící nepokoje nezaměstnává hlavy tří kamarádů nic jiného než debaty o Bohu, o míru a o pokoře. Zkusme se zastavit a přemýšlet o tom, že jsme všichni Jeden svět, že bojovat za dobrou věc není nikdy hloupé a že Bezpečná blízkost je to, co potřebujeme nejvíc.“

Více informací o snímku najdete na webu

Na tyto a mnoho dalších dokumentárních filmů se můžete přijít podívat od 18. do 23. března 2019 do kina Metropol, Divadla na cucky a Divadla hudby v Olomouci. Více informací a kompletní program festivalu Jeden svět Olomouc 2019 najdete na webu.

 

 

reklama