[OL]4you na

Nejlepší knížky letošního podzimu

Až na podzim přestaneme po večerech poletovat venku, jako jsme byli zvyklí v létě, pořiďte si pár nových pohodlných polštářů do svého postelového hnízda, zásobte se hektolitry čaje a vydejte se na dobrodružství po celém světě, ať už v tom skutečném, nebo neexistujícím – na stránkách knih.

Nejlepší knížky letošního podzimu

Zítra je taky den; Rudolf Havlík
Dobrodružný román známého českého režiséra roztočí tornádo nepředvídatelných událostí, protože celý život tráví na cestách po místech, nad kterými zůstává rozum stát. Spadl s letadlem, potopil se s lodí a přejelo ho auto. Kousl ho had, pes, pavouk, opice a jedna malá ryba u pobřeží Asie. Chtěli ho lynčovat, zabít, deportovat, podplatit a jednou i sníst… 

Krysí ostrov a jiné povídky; Jo Nesbo
Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.

Eiffel; Nicolas d’Estienne d’Orves
Píše se rok 1886 a Gustave Eiffel je posedlý prací. Blíží se Světová výstava a Gustave má francouzskou metropoli ohromit nevídaným monumentem. Je to však jediný důvod, který „básníka železa“ žene k neúnavnému rýsování a hledání dokonalého tvaru? Když na večeři u ministra obchodu potká dávnou lásku Adrienne, jako by se tato femme fatale vtělila i do jeho životního projektu. K pařížskému nebi se už navždy budou tyčit ladné křivky třísetmetrové „krásky“.

Proč jsem si nekoupil jinou knížku?; Sally M. Winston a Martin N. Seif
„Jak zjistím, že jsem se rozhodla správně?“ „Co když se pletu?“ „Chci to vědět na 100 procent.“ „Vypnul jsem ten plyn?“ Honí se vám někdy hlavou podobné myšlenky? Potřebujete se pořád o všem ujišťovat a zpochybňujete svá předchozí rozhodnutí? Trávíte dny a noci kontrolováním e-mailů a zpráv? Pořád všechno analyzujete a rozvíjíte spousty hypotetických scénářů? Pokud ano, možná jste uvízli v ujišťovací pasti. Díky této knize zjistíte, kudy a jak z ní ven.

Smrt v ledu; Amy McCulloch
Novinářka Cecily se vydává se skupinou odvážlivců do Himálaje, aby pokořila jednu z nejvyšších hor světa. Plánuje o náročném výstupu napsat reportáž, která ji konečně proslaví. Když jeden z horolezců zemře, všichni to považují za tragickou nehodu. Každý ví, že hory jsou nemilosrdné. Jenže poté co se najde další mrtvý, Cecily pochopí, že kromě nelítostné zimy, vichru a ledu tady číhá ještě jedno nebezpečí – vrah!

Zahrada; Petra Dvořáková
Pětatřicetiletý Jaroslav se vrací do domu svého dětství ve chvíli vážného životního zlomu. Hodlá začít nový život, poprvé konečně sám za sebe. Jedinou laskavou náručí se mu stává zanedbaná zahrada a práce v ní. Seznamuje se se sousedy a postupně začíná svému zvláštnímu odcizení přicházet na kloub. A s tím se dostavují i tísnivé konflikty, protože poznání sebe sama je děsivější, než dřív mohl snad jen tušit.

Vrah andělů; Andrew Mayne
Jessica Blackwoodová doufá, že její kariéra iluzionistky už je minulostí… Jenže vrah se zdánlivě nadpřirozenými schopnostmi ji donutí znovu si všechny triky a kouzla připomenout!

PRO DĚTI:

Harry Potter a Fénixův řád; J. K. Rowlingová
Voldemort povstal a nyní v tajnosti verbuje své stoupence. Mnozí kouzelníci návrat Pána zla popírají, ale Harry přesto není sám: na Grimmauldově náměstí v Londýně se schází tajný řád, který bojuje proti temným silám. A složité to bude i v Bradavicích. Nejenže Harryho čekají náročné zkoušky NKÚ, ale také se musí od profesora Snapea naučit, jak se ubránit Voldemortovým útokům na svou duši. A do toho všeho se ve škole začnou odehrávat dosud nevídané změny… Páté bradavické dobrodružství s magickými ilustracemi Jima Kaye
 
Co napoví stromoví; Vladimíra Ottomanská
Anička a Honzík jsou dvojčata. Kromě mámy a táty mají taky prima babičku a dědečka s kouzelnou holí špacírkou. Ta je složená ze dřeva různých stromů. Zpočátku oba sourozenci o stromech mnoho nevědí, než jim ale o nich začne dědeček vyprávět.

Alenčina čítanka; Eduard Petiška
Víte, děti, že malá Alenka má doma moře? A jste zvědavé, co všechno může zažít na výletě s dědečkem, nebo když se obuje do maminčiných střevíčků? Půvabné ilustrace Heleny Zmatlíkové doprovázejí Alenčiny veselé příběhy, úsměvné pohádky o zvířátkách a věcech, které Alenku obklopují.

Nezapomenutelné události; Štěpánka Sekaninová
Existují události, které se odehrávají každý den a nikdo se nad nimi ani nepozastaví. A pak jsou tu historické momenty, které se nesmazatelně otiskly do života všech lidí. Objevy, výpravy, katastrofy, bitvy a revoluce, které ovlivnily chod dějin, si nyní s dětmi můžete prohlédnout na řadě výpravných dvoustránkových ilustrací. Vydejte se napříč historií prozkoumat slavné příběhy, na které by se nikdy nemělo zapomenout!

Robinson Crusoe; Vojtěch Kubašta
Mladý Robinson Crusoe toužil po tom stát se námořníkem. A taky se jím stal. Rodičům navzdory! Vydal se na plavbu a ztroskotal. Dlouhá léta pak trávil sám a sám na opuštěném ostrově. Myslíte si, že to byla nuda? A jak to celé dopadlo? To se dozvíte ve zkrácené verzi legendárního díla Daniela Defoa v unikátním ztvárnění světoznámého výtvarníka Vojtěcha Kubašty.

Tajemný život lesa; Jana Sedláčková, Klára Holíková, Iveta Šedová
Co je to vlastně les? Jsou to jen stromy? Anebo se mezi všemi těmi tajuplnými, propletenými větvičkami a kořeny skrývá ještě něco víc? Život stromů je totiž opravdu pozoruhodný…

KUCHAŘSKÉ KNIHY:

Famózní! Od babičky; Mirka van Gils Slavíková
Probuďte vzpomínky nad sedmdesátkou ověřených receptů. Těšit se můžete na kremrole, věnečky, indiánky, větrníky, rakvičky a mnoho dalších známých lahůdek. V této knize autorka předkládá nejen výběr receptů z dob svého učení, ale také z pramenů první republiky.
 
Uvařeno v Indii; Meera Sodha
Opravdová indická kuchyně je čerstvá, jednoduchá a až po okraj naplněná chutí. V této knize najdete více než 130 lahodných receptů: od horkých čapátí přes street food, voňavé kari omáčky, barevné přílohy až po lahodné dezerty.
 
Takhle chutná Indie; Ilona Bansal
Indická kuchyně si u nás získala obrovskou popularitu. Vpusťte její lahodné chutě a vůně k sobě domů i vy! Pomůže vám s tím food blogerka Ilona Bansal alias Chai and Chilli, která vám dodá pořádnou dávku exotiky v podobě lahodných receptů. Poradí vám také, jak a kde nejlépe vybírat správné koření a jak v českém prostředí s dostupnými surovinami docílit autentické orientální chuti.
 
Vypečený diář; Iva Trhoňová
Pečení potěší duši i chuťové buňky v každém čase – tento diář je tím nejlepším důkazem. Nestane se pouhým průvodcem vašeho běžného života, Iva Trhoňová ho pojala čistě v pekařském stylu: najdete v něm nejen ověřené recepty na sladké i slané pečivo, ale také tipy, triky, zajímavosti nebo třeba pekařské výzvy. Tak nečekejte a pusťte se do pečení! Každý den může být svátkem plným lahodných chutí a vůní.
 
Matla – Kuchařka pro děti; Roman Staša
Nešahej na ten nůž, nezapínej to, dávej bacha… Tyhle hlášky v kuchyni slýchá skoro každé dítě. Přitom je to taková škoda! Děti si totiž s vařením dokážou poradit líp, než si myslíme. Proto jsem pro ně připravil recepty na celý rok, se kterými budou potřebovat pomoct jen občas. Nejlepší ale bude, když se do toho pustí celá rodina společně, protože láska prochází žaludkem.
 
Vše sváteční; Iveta Fabešová
Sladkosti Ivety Fabešové patří mezi nejzářivější hvězdy na českém cukrářském nebi. A když se tato skvělá cukrářka nechá inspirovat tradičními recepty od Marie Sandtnerové, vzniknou přímo pohádkové výtvory. Čekají na vás desítky ověřených receptů na oblíbené české sváteční cukroví – a všechny v lákavém moderním podání.
 
FOTO: Unsplash
 
reklama