[OL]4you na

Noc vědců ovládne všechny vaše smysly

Termín oblíbené vědeckopopularizační akce Noc vědců připadne i letos na poslední zářijový pátek, tedy 30. září 2022. Připravte si všechny své smysly, budete je potřebovat.

Noc vědců ovládne všechny vaše smysly

Každoroční datum vědeckopopularizační akce Noci vědců není žádným tajemstvím, připadá totiž na poslední zářijové pátky, a to v celé Evropě. Pro návštěvníky je překvapením téma. Tím letošním je Všemi smysly. „Jde o českou specialitu, snažíme se každý rok přijít s jiným tématem, abychom dali možnost zapojeným vědcům zamyslet se nad jejich vědeckými disciplínami z různých úhlů pohledu,” uvádí za ostravský koordinační tým Petra Halíková, mluvčí VŠB-TUO a dodává: „Každý rok se zároveň nemusí zapojovat stejní vědci, protože jim třeba téma úplně nevyhovuje, což ničemu nevadí. Příští rok jim naopak může téma perfektně sednout, protože souvisí s jejich odborným zaměřením. Dosáhneme tak velké programové pestrosti a návštěvníci díky tomu poznají nové vědce a jejich aktivity.”

Zvolené téma Všemi smysly má tentokrát nahlédnout do světa nejen tradičních pěti smyslů (čichu, sluchu, zraku, chuti a hmatu) v pojetí Tomáše Akvinského nebo Aristotela. „Můžeme narazit na to, že základní rozdělení pěti smyslů je už dávno překonané, a že například rostliny a zvířata tuto tradiční škálu hodně rozšiřují. Mluvíme i o takzvaném šestém smyslu, ale taky o smyslu jako schopnosti vnímat. Jednoduše věříme, že tématem otevíráme dveře všem vědeckým disciplínám a jejich pojetí bude pro návštěvníky atraktivní,” zmiňuje za ostravské národní koordinátory Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity.

Co vás čeká v Olomouci?

Během letošní olomoucké Noci vědců budou pro vás přichystány přednášky, výstavy, nejrůznější pokusy, tvůrčí dílny, komentované prohlídky, filmové projekce, ale i ochutnávky na řadě míst. Pro usnadnění přesunu mezi nimi organizátoři připravili speciální autobusovou linku, která bude z centra ke vzdálenějším otevřeným pracovištím v Holici, Neředíně či na Nové Ulici po celý večer zajíždět.

„Program je opravdu pestrý, nahlíží na téma Všemi smysly z různých úhlů pohledu a své si v něm najdou jak děti, tak i dospělí. Na jednotlivých aktivitách se podílejí všechny fakulty Univerzity Palackého, také interaktivní muzeum vědy Přírodovědecké fakulty UP Pevnost poznání, Knihovna UP nebo Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN v univerzitním areálu v Olomouci-Holici. Některé své prostory, které bývají běžně veřejnosti nepřístupné, a jejich vybavení představí návštěvníkům také Fakultní nemocnice Olomouc,“ uvádí koordinátor akce Ondřej Martínek z oddělení komunikace UP.

„Kromě populárně-naučných aktivit přitom na návštěvníky čeká i doprovodný program. Například před Pevností poznání proběhne UV workshop v režii olomoucké výtvarné skupiny Chaos company, bude tu také občerstvení a hudební doprovod. Před Fakultou tělesné kultury UP v Neředíně zase bude k vidění velký nafukovací model Země. Stejně jako v předchozích letech budeme pro návštěvníky na jednotlivých stanovištích mít i drobné dárky ve vizuálu akce, müsli tyčinky, omalovánky nebo třeba opakovatelně využitelné sáčky na ovoce či pečivo,“ dodává.

Noc vědců v Olomouci propukne v pátek 30. září v 16 hodin, kde se konají první prohlídky pracovišť fakultní nemocnice, a potrvá až do půlnoci. Podrobný program je k dispozici zde.

Kdo by se ale nemohl dočkat, může se už v pondělí 26. září od 19 hodin zúčastnit speciálního celostátního hospodského kvízu. „Ve spolupráci s pořadateli oblíbených Hospodských kvízů jsme ho připravili jako takovou vějičku na páteční program, téma bude totožné – Všemi smysly. Zájemci se do kvízu mohou zapojit zdarma, na vítěze čekají zajímavé ceny od univerzit v daných městech,“ přiblížil Ondřej Martínek. Informace k účasti pro všechna města jsou zveřejňovány na Facebooku.


 

reklama