OL4you na cestách: Abruzzo, malebný kraj ve střední Itálii

Připomeňte si léto a vydejte se námi do jednoho ze slunných krajů střední Itálie! Redaktorka Veronika přináší tipy z italského Abruzza, které láká nejen svou krajinou, ale i skvělým jídlem a památkami.

Veronika Jínová

Léto sice nedávno skončilo, avšak nikdy není příliš brzy na plánování další letní dovolené. Já se letos vydala do krásného a nepříliš známého kraje Abruzzo ve střední Itálii. Za 14 dní dovolené, kdy jsme bydleli v městečku Silvi Marina, jsme měli možnost vidět překrásnou krajinu s panoramatickými výhledy, ochutnat desítky skvělých pokrmů a vypít několik litrů tamního vína. Přeneste se mnou nazpět!

Hornaté a historické Abruzzo

Abruzzo sousedí s východním pobřežím Jaderského moře. Region je rozdělen do čtyř provincií, L'Aquila, Teramo, Chieti a Pescara. V rozlehké krajině Abruzza najdete převážně hory, je tak ideálním místem pro spojení plážového odpočinku a pořádných výletů do hor. Na více jak polovině území Abruzza se rozkládájí Střední Apeniny, na severu pak pohoří San Grasso s vrcholem Corno Grande ve výšce 2 912 m. Střední části Abruzza dominuje pohoří Sirente-Velino s horou Monte Velino (2 487 m), na jihovýchodě se rozprostíhá pohoří Majella s nejvyšším bodem Monte Amaro (2 793 m). Směrem na východ k moři se táhne kopcovitá krajina známá svými vinnými a olivovými plantážemi.

Krajina Abruzza se pyšní několika krajinými rezervacemi a národními parky, mezi které patří například Gran Sasso e Monti della Laga, jehož raritou je ledovec Calderone, dále národní park Abruzzo, Lazio a Molise. V těchto částech se vyskytují kamzíci, vlci apeninští a pokud budete mít štěstí (vlastně doufám, že nebudete), můžete potkat i medvěda hnědého.

Města, co musíte vidět

Samotné město Silvi Marina se pyšní krásnou italskou architekturou, tradičními barevnými okenicemi ze dřeva a architektonickým zmatkem, který je pro Itálii typický. Nedaleko Silvi Marina se nachází hlavní město Abruzza, Pescara. Pescara spojuje vše, co od Itálie můžete očekávat - ruch města s malými obchůdky s lokálními potravinami, rozlehlé pláže a krásné moře s rybářským přístavem, a přírodu, která je Pescaře na dosah ruky. Nechybí zde však ani historické kostely a jiné zajímavé pamětihodnosti, častokrát související s univerzitou, která v Pescaře sídlí. 

Naprostým zážitkem jsou nedalekeká města Silvi Paese a Atri. Silvi Paese je malé městečko umístěné na kopci s historickou částí Belvedere di Silvi, které nabízí neuvěřitelný výhled na okolní krajinu, hory, olivové pláně a moře. Toto místo při návštěvě Abruzza nesmíte vynechat! Čekají vás malebné úzké italské uličky, odpočívající staří italové se sklenicí vína na zápřaží svého domu a malé lokální obchůdky s nepřeberným výběrem sýrů. Problém nastává tehdy, kdy neumíte italsky - v Abruzzu se prostě anglicky nemluví. Nikde. 

 

Podobnou atmosféru očekávejte ve městě Atri. Stejně jako Silvi Paese se Atri pyšní svou lokalitou s dechberoucími výhledy do okolní horské krajiny. Současně má svou silnou historickou základnu, jejíž začátky jsou datovány do 4. století, kdy bylo pod nadvládou císařů a vévodů. Atri bylo ve své době nejslavnějším a nejmocnějším kulturním místem regionu Abruzzo. V centru hledejte katedrálu Santa Maria Assunta, postavenou na tehdejších lázních, v jejímž interiéru je dochován rozsáhlý cyklus fresek z 15. století s tématem Korunovace Panny Marie a Masakr neviňátek. Za vidění stojí také poměrně známé město Teramo s historickými budovami univerzity a římskokatolické diecéze. Toto město jsme však navštívit nestihli. Pokud jste měli štěstí a Teramo viděli na vlastní oči, podělte se s námi o žážitky! :)

Gastronomie

Co si budeme povídat, Itálii musíte projíst a propít! Na každém rohu či na trzích zakoupíte čerstvé ovoce a zeleninu, mezi které patří především fíky (které si také můžete utrhnout na ulicích Silvi přímo ze stromu), melouny a lilky všech odrůd a barev. Jak je známo, Italové také milují rajčata a cukety, které bývají hlavní přísahou tamních jídel. Naprosto běžným pokrmem v Abruzzu je pizza, s tradičním rajčatovým základem nebo bez základu, tedy pizza bianca. Zajímavou ingrediencí na pizze bývá častokrát na tenko nakrájená brambora nebo grilovaný lilek. 

Mezi další tradiční pokrmy patří například abruzzské arrosticini, kousky jehnečího masa na špízu, porchetta, pečené vepřové na bylinkách nebo fritované mořské plody, které běžně prodávají v tamních street foodech. Vzhledem k poloze Abruzza se ve zdejších restauracích podávají i jiné mořské plody, jako slávky, mušle, krevety nebo kalamáry, častokrát spojené s těstovinami nebo na pizze. V obchodech zakoupíte nejrůznější sýry, predevším burratu nebo pecorino, vyzrálé uzeniny, všechy druhy a tvary čerstvých i sušených těstovin, kvalitní rýži nebo pancettu. Samozřejmě nezapomeňte na dokonalé gelato! Na výběr je z desítek příchutí, ovocné, smetanové i s různými kousky sušenek nebo čokolády. Jen malé upozornění - jedno gelato výjde asi na 3 €, avšak na jednu porci potřebujete parťáka - takovou porci nesníte ani za nic.

V Silvi Marina doporučuji pizzerii Peter Pan, kde dělají snad tu nejlepší pizzu světa, dále rybí tavernu Cucala nebo plážový bar a restrauaci Lido Malibu Beach.

Abruzzo je také domovem mnoha kvalitních vín. Na rozlehlých abruzzských vinicích se pěstuje především červená odrůda Montepulciano. Jedná se o víno s plnou chutí bez výrazných kyselinek, s aroma koření, tmavých bobulovitých plodů a zeminy. Mezi bílými víny, jak nám bylo doporučeno, hledejte Trebiano nebo Passerina. Lahev vína se zde pohybuje od cca 4 až 20 €, avšak i levnější lahve mají určitě co nabídnou a považuji je za zdařilé.

Moře

Jadranské moře, lemující Abruzzo po jeho celé východní části, je mořem, které vidíváte v katalogu cestovních kanceláří. Tamní písečné pláže skýtají mnoho barů a restaurací, většinou spojené s placeným úsekem s lehátky. Mimo centrum města Silvi najdete také pláže neplacené a přístupné všem, jsou však o maličko "špinavější" než jiné části. Pláže v Silvi Marina jsou tak mělké, že po klidně dvaceti až padesáti metrech chůze  do moře máte vodu stále do pasu. Voda je průzračně čistá a v obydlených částech nečekejte ani mnoho mořských obyvatelů. 

Tip na závěr: Při procházce po pláži se vydejte na sever, až potkáte věž Cerrano, bývalou pobřežní věž dávného Neapolského království. Zajít sem můžete na prohlídku, nebo si vychutnat krásný výhled na moře. My jsme si při této příležitosti na jednom z tamních stolků zahráli šachy. 

Ci vediamo in Abruzzo!

 

#cestování #dovolená #gastronomie #itálie

reklama

esmedia - vývoj a marketing
Další články