[OL]4you na

Olodvorek chystá akce pro ukrajinskou komunitu. Setkání startují už v neděli

Olodvorek se stal oblíbeným místem setkávání. A nyní chystá tento unikátní vnitroblokový prostor v srdci Olomouce velmi sympatický počin. Už v neděli 19. června nabídne místo, které běžně ožívá kulturními akcemi, jednou týdně své zázemí ukrajinské komunitě, jež se ve městě výrazně rozšířila po invazi ruských vojsk na Ukrajinu...

Olodvorek chystá akce pro ukrajinskou komunitu. Setkání startují už v neděli

Organizátor Šimon Pelikán chce touto pravidelnou akcí upozornit na stále přetrvávající konflikt, podpořit minoritní skupinu našich obyvatel a vytvořit jim zázemí pro společná setkávání i sdílení, nabídnout kulturní zážitky s domovskou tematikou a připravit i interaktivní zábavu pro děti. Součástí programu bude i vernisáž putovních fotografií přímo z místa válečného konfliktu v okolí Donbasu, která byla umístěna i v Senátu Parlamentu České republiky. Jejich autorkou je Majda Slámová.

"Mám pocit, že s přibývajícím časem přestalo mnoho z nás válku na Ukrajině vnímat. Rád bych komunitními setkáváními toto téma udržel aktuální a vyjádřil přetrvávající podporu lidem, kteří k nám před konfliktem utekli. Jedná se především o maminky s dětmi. Maminky, které potřebují, tak jako každý z nás, i nadále nějak společensky a kulturně žít. A děti, které potřebují společnost dalších dětí a rozptýlení, protože i ony samozřejmě vnímají to, že se jim ze dne na den otočil život naruby. Proto komunitní neděle. Samozřejmě jsou zváni všichni, kteří to cítí podobně jako my a rádi budou trávit čas v multikulturní společnosti," vysvětluje Šimon Pelikán.

Program v neděli začne ve 14:00 a naváže na březnovou akci Síla pro Ukrajinu, na níž se vybralo na dobrovolném vstupném a tržbě bezmála 50 000 Kč. Tyto peníze putovaly na ukrajinskou ambasádu. Během odpoledne a podvečera vystoupí několik umělců převážně ukrajinského původu, v čele se zpěvačkou Ludmilou Len, kterou doprovodí známý olomoucký hudebník Lukáš Mareček. Dalšími umělci budou Lara Key, Dasha Zavodun, Akaterina Bobrovská a Nikita Kozij.

FOTO: Majda Slámová

Těšte se i na vernisáž

19. června bude zároveň zahájena vernisáž výstavy fotografií Majdy Slámové z Voxpotu přímo z místa válečného konfliktu okolo Donbasu a kyjevské oblasti. Jedná se o putovní výstavu, jež byla zahájena v Senátu České republiky, následně putovala do dalších měst, až se dostala do Olomouce na Olodvorek.

reklama