[OL]4you na

Olomouc (o)žije! Unikátní akce přinese do centra jižanský temperament a skvělou zábavu

Olomouci kulturní akce sluší. To je neoddiskutovatelný fakt. A právě jedna taková, která rozproudí centrum hudbou, zábavou a působivou atmosférou, se uskuteční už 25. června. Olomouc (o)žije a bude to stát za to!

Olomouc (o)žije! Unikátní akce přinese do centra jižanský temperament a skvělou zábavu

"Je to akce, která vznikla loni po covidu. 4. června rozezněli hudebníci centrum města a bylo to velké. Akce sklidila pozitivní ohlas, i proto se aktuálně připravuje další ročník," prozrazuje s úsměvem organizátor Štěpán Havran. A že se událost opravdu vydařila, dokládá i skutečnost, že Štěpán Havran obdržel za Olomouc (o)žije Cenu města za Počin roku 2021. "Z ocenění mám pochopitelně radost. Je potvrzením, že se naše akce líbila. Cena a poděkování patří všem, kdo se na tom úžasném večeru podílel - ať už jsou to hudebníci, partneři, lidé, kteří nám spontánně pomáhali. A že jich bylo hodně! Zároveň to znamená, že v nás byla vložena důvěra a na nás teď leží ta zodpovědnost tuto důvěru nezklamat. Přejeme si z celého srdce, aby se i letos hudební festival v ulicích vydařil, aby lidé přišli a dobře se bavili," říká Havran. Akci loni podpořilo město Olomouc, mezi partnery byla například Univerzita Palackého a projekt Zaparkuj.

Štěpán Havran před pár dny převzal Cenu města za Počin roku 2021. Ocenění si velmi váží, je pro něj nejen důkazem úspěchu akce, ale především poděkováním všem, kteří se na hudebním festivalu podíleli
FOTO: archiv města

Unikátní hudební festival Olomouc (o)žije byl v loňském roce první velkou kulturní akcí po covidové pauze. Vnesl do města zábavu a atmosféru, na kterou se ještě hodně dlouho vzpomínalo. Bylo to právě období spojené s koronavirem, které ve Štěpánu Havranovi nechalo dozrát myšlenku uspořádat podobný festival v historickém centru Olomouce. Z dnešního pohledu to byl poměrně odvážný krok, který se ale skvěle vyplatil. "Rád cestuji a obdivuji jižanskou spontánnost a temperament, líbí se mi pohoda na ulicích, zábava, jež proudí městy na jihu Evropy… Lákalo mě něco takového přenést k nám do Olomouce. Přijít s něčím jiným, než je klasický koncert či festival. Měl jsem v hlavě akci, která bude kontaktní, živá, spontánní a živelná, která přinese radost všem - jak návštěvníkům, tak umělcům," vysvětluje Havran a pokračuje: "Obecně platí, že se lidé potřebují uvolnit, odhodit bariéry, společenské masky. A právě hudba v nás vzbuzuje emoce, dotýká se každého... Řekl jsem si, že právě ona je cestou k uvolnění, ke spontánnosti, což jsem vnímal jako nezbytné po již zmíněné covidové pauze." Právě hudba podle Havrana umožňuje člověku být spontánní, radostný, přítomný v daném okamžiku na daném místě a užívat si to. A Olomouc si dle jeho slov přesně toto zaslouží.

FOTO: Vojtěch Duda

Letos Olomouc (o)žije v sobotu 25. června v 17:00, kdy se na balkoně kapucínského kostela na Dolním náměstí rozezní bubenická show Jumping Drums. Na Žerotínově náměstí se přestaví oblíbené přerovské uskupení Arrhythmia, dále se návštěvníci unikátního hudebního festivalu mohou těšit na KJ SAX - saxofonistku, která ráda brázdí jih Evropy, kde hraje na saxofon, Lukáše Marečka, Terez Wrau, Dirty Old Dogs, Martina Šafaříka, D.U.Bmusic a mnoho dalších umělců. "Velmi nás těší, že radost do ulic v sobotu 25. června přinese více než šedesát hudebníků, kteří všichni do jednoho zahrají bez nároku na honorář. Jdou do toho s nadšením, chtějí oživit město. Proto návštěvníky vyzývám, aby umělcům přispěli do klobouku, protože ti lidé si to vážně zaslouží," uvádí Štěpán Havran a závěrem dodává: "Mým přáním je, aby se nadcházející ročník vydařil minimálně stejně tak jako ten minulý, aby lidé přišli, aby se dobře bavili, aby ve městě panovala pohodová atmosféra a abychom si všichni společně užívali krásy života."