[OL]4you na

Olomoucká zoo se pyšní dalším lemurem

V zoo na Svatém Kopečku je pořádně živo - narodil se další noční putující duch, tedy lemur. Zatím se neví, zda jde o samičku, nebo o samečka, ale jisté je, že se má malý lemurek čile k světu.

Olomoucká zoo se pyšní dalším lemurem

Staří Římané nazývali duchy zemřelých lemuros. Vzpomněli si na ně první Francouzi při objevování Madagaskaru, když uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy připomínající lidský nářek, a tak dali jejich původcům právě toto jméno. Slovo lemur tedy znamená noční putující duch. A právě skupina lemurů kata se v olomoucké zoo úspěšně rozmnožila. "Mládě se narodilo 4. 3. 2022, jeho pohlaví prozatím neznáme. Prospívá, pevně se drží své matky a pozoruje svět kolem sebe," uvedla zooložka Jitka Vokurková.

CHOV V ZOO OLOMOUC
Olomoucká zoo chovala lemury kata v letech 1990 až 1993. Na svou slávu si však museli počkat až do roku 2012, kdy došlo k otevření chovného centra. Od té doby se zde tito lemuři pravidelně rozmnožují a k dnešnímu dni se zde narodilo celkem 38 mláďat.

OBECNÉ INFORMACE
Lemur kata obývá výhradně ostrov Madagaskar, kde žije v početných skupinách až o 30 členech, kterým velí dominantní samice. Mezi typické znaky lemurů patří dlouhý pruhovaný ocas, kterým udržují rovnováhu při skocích, doruzumívají se ním s ostatními jedinci při pohybu ve vysoké trávě a většina z nich, byť ne všichni, se na něm pyšní 13 černými a 13 bílými pruhy. Pohybuje se převážně v korunách stromů a je oproti jiným lemurům aktivní ve dne. Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů či hmyzem. Mládě se drží nejprve na břiše matky, po 2 týdnech přesedlá na matčina záda. Samice kojí cca 5 měsíců. Evropská asociace zoologických zahrad uvádí v rámci chovu v 212 zoo 2 189 jedinců. Většině poloopic kvůli kácení deštných pralesů doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě.

ZAJÍMAVOSTI
Lemuři mívají problémy s termoregulací. Za chladného počasí se k sobě tisknou, aby se zahřáli. Po ránu se snaží ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky, sedávají otočení k vycházejícímu slunci s rozpaženými horními končetinami. U lemurů dochází k samočinnému upínání šlach, proto, když ohnou loketní či kolenní kloub, automaticky se končetinami přichytí větve. Lemuři jsou také významnými zahradníky, neboť roznáší semena rostlin.

reklama